op een toename van de export van dit bedrijf, waardoor het eindresultaat bevredigend is uitgevallen. Wanneer wij de ontwikkeling van ons concern in de na-oorlogse periode en de gestegen rentabiliteit in ogenschouw nemen, dan rijst bij ons de vraag of de omvang van ons geplaatste kapitaal nog wel in juiste verhouding staat tot de aanmerkelijk gestegen waarde van ons bezit. Immers, vele van de ondernemingen, waarin wij direct of indirect participeren, hebben in de afgelopen jaren hun kapitaal aanzienlijk uitgebreid door herkapitalisatie. In het bijzonder denken wij hierbij aan de waardering op onze balans van de post „Belangen bij aanverwante Ondernemingen", waarin o.m. ons belang bij de N.V. „Cobra" en onze rechtstreekse buitenlandse belangen begrepen zijn. Wij zijn tot de conclusie gekomen, dat het daarom aan beveling verdient deze balanspost meer aan zijn werkelijke waarde aan te passen, door een verhoging met een bedrag van 6.250.000,boven de waarde, zoals wij die tot nu toe berekend hebben. Ook dan is deze waardering nog conservatief te noemen. Ter illustratie hiervan delen wij U mede, dat de revenuen uit onze buitenlandse deelnemingen over het verslagjaar ca ƒ1.600.000,— hebben bedragen. Een logisch gevolg van het bovenstaande is gebruik te maken van de mogelijkheden, geboden door de Wet op de herkapitalisatie 1951. Wij zullen daarom ter gelegenheid van de a.s. vergadering van aandeelhouders het volgende voorstel aan de orde stellen: 1. het maatschappelijk kapitaal te verhogen tot 25.000.000,De hiervoor vereiste wijziging onzer Statuten zal eveneens in Uw a.s. vergadering op de agenda geplaatst worden; 2. ons geplaatst kapitaal te verhogen met 5.000.000,door aan aandeelhouders één nieuw aandeel van ƒ1.000,op drie oude van ƒ1.000,ter beschikking te stellen; voor gesteld zal worden de nieuwe aandelen ten volle te doen delen in de winst van het boekjaar 1953/54; 3. een bedrag van 83,34 per aandeel uit te keren om aandeelhouders in staat te stellen daar mede de inkomstenbelasting te betalen, welke volgens de Wet op de herkapitalisatie tegen verlaagd tarief over het nominale bedrag van de bonus en het belasting-dividend verschuldigd is. Wanneer de rentabiliteit van ons bedrijf zich even gunstig zal blijven ontwikkelen als in de afgelopen jaren, dan hopen wij ook over het vergrote kapitaal aan onze aandeelhouders een dividend te kunnen uitkeren, dat zich min of meer op het huidig niveau beweegt. Hieronder laten wij een toelichting volgen van enige der voornaamste balansposten. Voor verbetering en uitbreiding van de onder dit balanshoofd voorkomende activa werd sinds het einde van de tweede wereldoorlog uitgegeven een bedrag van ƒ14.300.000, waarvan in het afgelopen boekjaar ƒ2.720.000, 1. Fabrieken en Kantoren.

Jaarverslagen | 1952 | | pagina 7