voor de vernieuwing en vergroting van de technische inrichting van onze binnenlandse brouwerijen. Ook in het lopende boekjaar zullen we daarmede moeten doorgaan. Weliswaar heeft de Wet Belastingherziening 1950 het mogelijk gemaakt op deze investe ringen op ruimer schaal fiscaal af te schrijven, maar door de daarna ingevoerde verhoging van het percentage van de vennootschapsbelasting, heeft de fiscus met de ene hand genomen, wat hij met de andere gegeven heeft. Van zoveel zijden is reeds op de gevaren hiervan voor de Nederlandse Industrie gewezen, dat wij ons tot deze opmerking wensen te beperken. Wat de vooruitzichten betreft, kunnen wij mededelen, dat de binnenlandse omzet zich in het lopende boekjaar op vrijwel hetzelfde peil heeft gehandhaafd. Wij mogen intussen niet onvermeld laten de steun, welke wij mochten ondervinden van de zijde van de autoriteiten bij de aankoop van onze grondstoffen en de invoer van de benodigdheden voor ons bedrijf. Moge dan de situatie op de binnenlandse markt niet bevredigend zijn, over onze export kunnen wij een ander geluid laten horen. In het verslagjaar immers is deze wederom belangrijk toegenomen, niettegenstaande de concurrentie heviger is geworden. O.a. op een zo belangrijke markt als de U.S.A. is de toename alleszins verheugend. Dat daarbij onze prijzen zich niet alleen hebben kunnen handhaven, maar gedeeltelijk zelfs verhoogd konden worden, geeft ons het gevoel, dat ons merk zich een behoorlijke plaats op de internationale markt ver overd heeft. Bij de export ondervinden wij intussen de laatste tijd in enkele landen wel enige moeilijk heden, o.a. de importrestricties van de Sterlinglanden. Anderzijds worden de resultaten goedgemaakt door verhoogde omzet in andere gedeelten van de wereld. Het resultaat tot nu toe over het lopende boekjaar is echter, dat de export zich niet geheel op het peil van het vorige jaar heeft kunnen handhaven. Wij hebben van de productie onzer binnenlandse bedrijven 46,7 geëxporteerd. Met verwijzing naar het binnenkort te verschijnen jaarverslag van de N.V. „Cobra", voor wat in het algemeen de gang van zaken bij onze buitenlandse belangen betreft, kunnen wij U reeds thans het volgende mededelen ten aanzien van die bedrijven, waarin onze vennoot schap een rechtstreeks belang heeft: MALAYAN BREWERIES LTD. TE SINGAPORE kunnen, niettegenstaande de minder gunstige conjunctuur in deze gebieden, op een gunstig jaar terugzien. Vanwege de grote verkopen was het noodzakelijk het productievermogen der brouwerijen op te voeren. Deze uitbreidingen zijn bijna gereed, waardoor de capaciteit van beide brouwerijen aldaar ongeveer gelijk zal zijn aan die van onze Rotterdamse Brouwerij, waarvan U een foto op de voorpagina van dit verslag aantreft. N.V. HEINEKEN's INDONESISCHE BIERBROUWERIJ MIJ. TE SURABAJA had ook dit jaar aan vele moeilijkheden het hoofd te bieden. Dat desniettegenstaande de gang van zaken niet onbevredigend is geweest, stemt te meer tot voldoening. Dank zij de medewerking van de Indonesische autoriteiten, is ook over het boekjaar 1951 het dividend wederom getransfereerd.

Jaarverslagen | 1951 | | pagina 6