VERSLAG VAN DE DIRECTIE Aan Aandeelhouders Ingevolge de bepalingen van art. 11 onzer Statuten hebben wij de eer U hierbij ons jaar verslag aan te bieden over het boekjaar 1951/52. In de behoefte aan versterking van het college van directeuren werd in Uw vergadering van 20 Februari 1952 voorzien door de benoeming van Mr. B. ter Haar, die reeds sinds 1936 aan onze vennootschap verbonden was. Het is ons een genoegen te kunnen vermelden, dat de resultaten, die wij U mogen voor leggen, gunstig zijn te noemen. Daarbij dient er echter aanstonds de aandacht op te worden gevestigd, dat de bijdrage daartoe geleverd door het binnenland wel aan de zeer lage kant is gebleven. Dank zij de steeds toenemende inspanning, die de brouwerijen zich getroosten, zijn in 1952 de binnenlandse omzetten 3,8 hoger dan in 1951. Ook wij hebben daarin ons aandeel gehad. Maar de exploitatiekosten stijgen nog steeds wij denken hierbij o.a. aan de wachtgeld- en werkeloosheidsverzekering, de hogere grondstoffen- en fustenprijzen zodat de marge, die voor de brouwerijen op de binnenlandse verkoop overblijft, te gering is om het bedrijf lonend en dus de nodige investeringen mogelijk te maken. Dat de zeer hoge accijnstarieven in Benelux-verband nog steeds niet verlaagd zijn, is een tegenslag voor de brouwerij-industrie, waardoor een ontwikkeling gaande is, die tot on gewenste structurele wijzigingen aanleiding geeft. Ter onderstreping van ons betoog diene, dat de binnenlandse bierverkoop slechts voor 13,6 tot onze winst heeft bijgedragen. Hieruit blijkt maar al te zeer met welke moeilijk heden onze industrie te kampen heeft, en met welk een spanning wordt uitgezien naar het ogenblik, dat de accijns verlaging, die reeds jaren lang in uitzicht is gesteld, werkelijkheid zal worden. Daarbij spreken wij de hoop uit, dat op dat moment de omzetbelasting voor bier niet verhoogd zal worden, omdat dan veel van wat gewonnen is, weer verloren zou gaan. Het bierverbruik per hoofd van de bevolking heeft in het jaar 1952 10,8 1. bedragen. Gelijk wij bij vorige gelegenheden reeds betoogd hebben, heeft de omstandigheid, dat de verkoop van bier op fles na de oorlog zo zeer is toegenomen, kostbare investeringen nodig gemaakt. Om bovendien onze exportpositie te kunnen handhaven en waar mogelijk verder uit te breiden, is het nog te meer noodzakelijk geweest grote bedragen aan te wenden

Jaarverslagen | 1951 | | pagina 5