De buitenlandse brouwerijen hebben gunstige resultaten kunnen boeken en de transfer van de ons toekomende revenuen heeft geen onoverkomelijke moeilijkheden opgeleverd. In dit verband maken wij gaarne melding van de medewerking, die wij, binnen het kader van de haar gestelde mogelijkheden, hebben mogen ondervinden van onze deviezenautoriteiten. De Nigerian Brewery in Lagos is in Juli 1949 met haar productie begonnen; haar producten vinden gerede afzet. De Bouteillerie de Léopoldville kon eerst begin 1950 met haar productie een aanvang nemen. Onze binnenlandse dochterondernemingen, wier activiteit niet rechtstreeks op het terrein der bierbrouwerij ligt, hebben niet ongunstig gewerkt, hoewel de resultaten over het algemeen wat lager zijn dan in het boekjaar 1947/48. Ook in het afgelopen boekjaar hebben de zaken bij de Distilleerderij en Likeurstokerij P. Hoppe N.V. zich verder gunstig ontwikkeld. Onze verwachtingen ten aanzien van de vruchtensappen- en pectinefabriek, de Polar N.V. te Maastricht, zijn tot nu toe niet in vervulling gegaan. De Van Vollenhoven's Bierbrouwerij N.V. heeft haar bedrijf in het afgelopen jaar moeten stopzetten, daar zij de voor verbetering van haar technische outillage nodige middelen zelf niet meer verdiende, en ook niet heeft kunnen aantrekken. Aan aandeelhouders is aangeboden de aandelen over te nemen tegen 130 waarvan op een enkele uitzondering na, gebruik is gemaakt. Dat gedeelte van het debiet, dat correspondeerde met ons aandelenbezit in deze brouwerij, is door ons overgenomen. Hieronder laten wij een toelichting van enige balanshoofden volgen: Fabrieken en Kantoren. De toename wordt verklaard door de reeds ten vorigen jare aangekondigde vernieuwing van ons technisch apparaat. De bij ons gebruikelijke conservatieve afschrijvingen zijn hierop toegepast, waarvan wij ƒ500.000,hebben gebracht ten laste van de voor dit doel bestemde reserve voor nieuwe aanschaffingen. Debiteuren. De toename van dit saldo ten opzichte van het balanscijfer van het vorige jaar houdt verband met de overname door ons van een belangrijke inschrijving in het Grootboek voor de Wederopbouw van een onzer relaties, waartegenover door ons een schuld, die onder „Crediteuren" paraisseert, moest worden overgenomen. Bovendien werd het saldo verhoogd door de overneming van de vorderingen op afnemers, die voorheen bier van de Van Vollenhoven's Bierbrouwerij N.V. betrokken. Na de gebruikelijke afschrijvingen resteert een winst groot ƒ1.722.404,92. Wij stellen U voor van dit bedrag 300.000,te bestemmen ter versterking van de Reserve Diverse Belangen, die daardoor zal stijgen tot ƒ6.819.066,16. Voorts stellen wij U voor een dividend uit te keren van 6 in welk geval een bedrag groot ƒ92.307,69 aan het Reservefonds zal worden toegevoegd; het onverdeeld saldo bedraagt dan 49.328,—. Tot slot spreken wij gaarne een woord van dank uit tot al onze medewerkers in binnen- en buitenland voor hun onverflauwde toewijding. HONIG FEITH Amsterdam, Januari 1950. EMMENS

Jaarverslagen | 1948 | | pagina 6