VERSLAG VAN DE DIRECTIE AAN AANDEELHOUDERS Ingevolge de bepalingen van artikel 11 onzer Statuten hebben wij de eer U hierbij ons jaarverslag aan te bieden over het boekjaar 1948/49. In Uw vergadering van 7 Maart 1949 werd de Heer N. Eyken Sluyters tot Commissaris benoemd, terwijl tevens de Heer Mr. H. Albarda, die aan de beurt van aftreden was, werd herkozen. Hoewel niet tot het verslagjaar behorende, willen wij hier toch melding maken van het overlijden op 30 Januari 1950 van onze hooggewaardeerde Commissaris, de Heer F. C. Bouman. Wij verliezen in hem een medebestuurder, die ons door zijn grote gaven van hoofd en hart steeds onvergetelijk zal blijven. Hoewel hij slechts enkele jaren hij werd in 1946 benoemd onze Commissaris is geweest, zullen wij hem node missen in onze vergaderingen. Onze Commissaris C. J. baron Collot d'Escury is volgens rooster aan de beurt om af te treden; hij is echter herkiesbaar. Voor het vervullen van de hierdoor ontstane vacatures zullen U voorstellen bereiken. Aan Mr. B. ter Haar, de chef van onze buitenlandse dienst, verleenden wij in de loop van het boekjaar de titel van onderdirecteur onzer vennootschap. Nog steeds kunnen wij geen optimistisch geluid laten horen over de gang van zaken in ons binnenlandse bedrijf. Weliswaar heeft zich in de tweede helft van ons verslagjaar een lichte ver betering voltrokken, die zich ook daarna zeer schuchter heeft doorgezet, doch helaas geldt nog in zijn volle omvang, wat wij verleden jaar over de brouwindustrie hebben neergeschreven. Het verbruik van bier, dat na de sterke stijging gedurende de oorlog in 1947 was teruggevallen tot het vooroorlogse cijfer van 17,2 Liter, bedroeg in 1949 nog slechts 10 Liter per hoofd der be volking. Krachtig wordt er intussen naar gestreefd het verbruik van bier weer te doen toenemen. De collectieve reclamecampagne, waarmede de brouwerijen in het jaar 1949 zijn begonnen en die in 1950 zal worden voortgezet, is naar onze mening wel een der meest aangewezen middelen om dat doel te verwezenlijken. Daartegenover bewegen de kosten zich onveranderd in stijgende lijn, terwijl de in uitzicht gestelde accijnsverlaging en verlichting van enkele al te zwaar drukkende belastingen nog steeds op zich laten wachten. Intussen is wel de verhoging van de omzetbelasting aangekondigd. Bovendien brengt, althans in ons bedrijf, het wegvallen der ondernemingsbelasting, door de aangekondigde verhoging van de vennootschapsbelasting, geen verlichting, maar integendeel een verdere ver zwaring van lasten. Een belangrijke verlaging van kosten kan slechts door accijnsverlaging worden verkregen. Herstel en vernieuwing van ons technisch apparaat vonden verdere voortgang, waardoor o.m. de mouterij- en bottelarijcapaciteit kon worden opgevoerd. Het is verheugend, dat deze verbete ringen resultaten beginnen af te werpen. Intussen zullen gedurende enkele jaren nog grote bedragen moeten worden besteed om onze installaties op het peil te brengen, dat wij voor ons bedrijf nodig achten. De achteruitgang van onze liquiditeit spreekt in dit verband een duidelijke taal. Na het bovenstaande over de situatie in het binnenland te hebben moeten rapporteren, stemt het ons tot te meer voldoening, dat wij over onze export en over de buitenlandse bedrijven, waarin wij belangen hebben, een ander geluid kunnen laten horen. Onze export is andermaal gestegen, en dit niettegenstaande toenemende concurrentie, o.m. doordat verschillende Duitse brouwerijen wederom op de markt verschenen. Hoewel niet tot het verslagjaar behorende, kunnen wij U berichten, dat wij de indruk krijgen, dat de devaluatie onze positie in het dollargebied heeft versterkt, maar dat dit voordeel niet opweegt tegen de algemene stijging der kosten tengevolge van de waardevermindering onzer valuta.

Jaarverslagen | 1948 | | pagina 5