Société des Brasseries de 1'Ouest-Africain (Soboa), Dakar; Palestine Brewery Ltd., Rishon-le-Zion; S.A. des Brasseries de la Meuse, Parijs. Sommige van deze bedrijven hebben gedurende de oorlogsjaren geprospereerd, doch in die gevallen zijn de moeilijkheden van transfer en van fiscalen aard nog ondoorgrondelijk; andere bedrijven, zooals in Singapore en Soerabaja hebben ernstig geleden. Over het algemeen mochten wij ons verheugen in de medewerking van de overheid in de verschillende landen, waar wij belangen hebben. Wij hopen, dat de autoriteiten op Java, op wier- schouders zulk een zware en verantwoordelijke taak rust, tot het inzicht zullen komen, dat het inschakelen van de particuliere bedrijven, zoodra zulks mogelijk zal zijn, in het algemeen belang is. Zoolang daaromtrent géén grootere zekerheid bestaat, is het de vraag of de zoo noodige nieuwe investeering in ons bedrijf te Soerabaja gerechtvaardigd zou zijn, zelfs indien voor de politieke moeilijkheden een oplossing zou zijn gevonden. Gedurende den oorlog werd voor ons deelgenomen m een tweede brouwerij te Singapore; voor deze deelneming zullen wij nog een belangrijk bedrag moeten betalen. Een onzer buiteniandsche aanverwante ondernemingen zal een belangrijke participatie nemen in een in Nigeria op te richten brouwerij. Onder debiteuren komen voor onze handelsvorderingen, onze voorschotten aan afnemers, een belangrijke vooruitbetaling op grondstoffen, en het bovengenoemd saldo voor molest. Tevens zijn hieronder opgenomen enkele belangrijke sommen, welke wij zoogenaamd aan de Hoofdgroep Industrie, doch in feite aan tal van bedrijven en organisaties in Nederland gedurende het laatste oorlogsjaar hebben voorgeschoten om financieringsmoeilijkheden, hoofdzakelijk voor uitkeering van loonen aan arbeiders, die anders naar Duitschland zouden zijn afgevoerd, te overbruggen. Onze voorraden zijn aanzienlijk lager, dan uit het balanscijfer, dat ongeveer gelijk is aan dat van voor den oorlog, zou blijken. De prijs van mout is ongeveer verviervoudigd; de accijns op bier is thans per H.L. bijna 250 van dien van 1939 en ongeveer 30 maal zoo hoog als in 1914. Zonder een drastische verlaging van den bieraccijns zal het bierverbruik hier te lande, dat een van de laagste ter wereld is, naar wij vreezen op den duur verder dalen. De overige posten op de balans behoeven geen nadere toelichting. Het ligt voor de hand, dat in het afgeloopen oorlogsjaar, toen ook ons bedrijf geruinten tijd vrijwel heeft stilgelegen, de bedrijfsrekening een beduidend verlies heeft aangewezen. Het is alleen dank zij enkele in het verleden gemaakte en thans vrijgekomen reserves, welke naar interestrekening zijn overgeboekt, dat een saldo winst kan worden vertoond. Wij hebben echter gemeend, dat, indien ons bedrijf dit eenigermate veroorlooft, wij toch moeten trachten aan onze aandeelhouders eenig, en wel het zeer bescheiden dividend van 3 uitte keeren. In hoeverre een dividenduitkeering in komende jaren mogelijk zal zijn, valt niet te voor spellen, gezien de groote onzekerheden, die op alle terreinen van onze bemoeiingen bestaan. Wij stellen u voor over het boekjaar 1944,45 een dividend van 3 uit te keeren. Tot slot is hier een woord van erkentelijkheid voor den goeden geest en de toewijding van het geheele personeel gedurende de afgeloopen moeilijke periode op zijn plaats. Amsterdam, Maart 1946. STIKKER HONIG FEITH EMMENS

Jaarverslagen | 1944 | | pagina 6