VERSLAG VAN DE DIRECTIE AAN AANDEELHOUDERS In dit eerste verslag, dat door ons na het beëindigen van den oorlog wordt uitgebracht, past een woord van diepe dankbaarheid, dat van allen, die in onze bedrijven werkzaam waren, Zoo in het binnenland als in het buitenland, slechts enkelen het slachtoffer werden van oorlogs geweld of terreur. Van onze vaste Nederlandsche medewerkers verloren wij de Heeren G. H. G. Ras en H. Metzelaar, beiden te Amsterdam. De eerste werd in September 1944, na gevangenneming bij het vervullen van een zeer verantwoordelijke en gevaarlijke opdracht, te Mauthausen geëxecuteerd; den tweede trof het wreede lot van ontelbare joden. In Rotterdam kwam de koetsier Herman Lodders bij het bombardement van 31 Maart 1943 om het leven, en viel de aspirant-baas L. Rietveld als slachtoffer van den verzetsstrijd, terwijl de arbeiders Leendert Bolte, H. T. van den Anker en Jacobus Breevoort zijn overleden tijdens tewerkstelling in Duitschland. Wij gedenken deze gevallenen in eerbied. In de algemeene vergadering van 10 April 1945 werd de Heer Dr. H. P. Heineken tot Commissaris herkozen. In de eerstvolgende vergadering van aandeelhouders zal de Heer J. Rijpperda Wierdsma, die aan de beurt van aftreden is, zijn functie van Commissaris neerleggen, in verband met de leeftijdsgrens, die in onze vennootschap voor Commissarissen is bepaald. Wij stellen er prijs op om op deze plaats den Heer Rijpperda Wierdsma, die gedurende 26 jaren als Commissaris aan onze vennootschap was verbonden, dank te zeggen voor zijn zeer gewaardeerde medewerking. In deze vacature zal moeten worden voorzien. In verband met zijn benoeming tot directeur van Werkspoor N.V. trad de Heer M. H. Damme, dipl. ing. E.T.H. als directeur onzer vennootschap af, terwijl de Heeren Ir. J. S. Schippers, Mr. B. ter Haar en R. M. E. Vestergaard tot procuratiehouders werden benoemd. Deze mutaties traden in den aanvang van het nieuwe boekjaar in werking. Hoewel niet tot het verslagjaar behoorende, willen wij toch niet onvermeld laten, dat onze oudste procuratiehouder, de Heer G. N. van Harte, per 31 December j.l. zijn functie heeft neergelegd. Hem dankende voor de vele en belangrijke diensten, die hij gedurende zijn 34-jarig dienstverband onze vennootschap bewezen heeft, prijzen wij ons gelukkig, dat hij bereid is gevonden ons als adviseur voor speciale aangelegenheden ter zijde te blijven staan. Gedurende de oorlogsjaren en in het bijzonder in den winter van 1944/45 is het mogen gelukken, dank zij den gemeenschapszin van velen onzer medewerkers, bij te dragen in de voedselvoorziening van ons personeel. Met het beëindigen van den oorlog zijn de problemen, waarvoor de bedrijven ons stellen, met verminderd. De aankoop van grond- en brandstoffen, de aanschaffing resp. het herstel van machinerieën, transportmiddelen, emballagemateriaal en andere bedrijfsbenoodigdheden, de wederopbouw van vernietigde resp. het herstel van beschadigde panden, het wederopnemen van de betrekkingen met onze buitenlandsche dochterondernemingen, de export, credietverleening, nieuwe prijsstelling, loonregelingen, geldsaneering en tal van andere overheidsmaatregelen, bij uitstek die op financieel en fiscaal gebied, stellen ons zoowel in binnen- als buitenland voor een groot aantal problemen van den meest gecompliceerden aard. Voor enkele van deze onderwerpen is een voorloopige, zij het nog verre van bevredigende, oplossing gevonden. Grondstoffen en brandstoffen zijn in beperkte mate beschikbaar, transportmiddelen zijn gedeeltelijk aangevuld, zoodat er weer leven in de brouwerij is gekomen. Het ^Centraal Brouwerij Kantoor heeft ook dit jaar weer verdienstelijk werk verricht voor de Nederlandsche brouwindustrie.

Jaarverslagen | 1944 | | pagina 4