De ontwikkeling van al deze bedrijven is de dikwijls moeilijke omstandigheden in aan merking genomen in het afgeloopen jaar bevredigend geweest. De boekwaarde van ons belang bij brouwerijen in Frankrijk of in Fransche koloniën is slechts van geringe beteekenis. Ten aanzien van de Heineken's Curaqaosche Bierbrouwerij Maatschappij moge nog worden medegedeeld, dat kort voor het uitbreken van den oorlog tot de oprichting van deze vennootschap was overgegaan. Aan de bouwplannen, welke reeds geheel waren voorbereid, kon voorloopig nog geen uitvoering worden gegeven. Het maatschappelijk kapitaal is inmiddels volgestort, terreinen zijn reeds aangekocht en de kasmiddelen zijn voorloopig bij de bankiers der vennootschap gedeponeerd. De waardeering van de investeeringen in deze buitenlandsche ondernemingen, ook voor onze nieuwe aanwinsten, is voorzoover de betreffende aandeelen aan een beurs zijn genoteerd, geschied tot bedragen, welke liggen beneden deze beursnoteeringen, en, voorzooverre deze aan deelen niet zijn genoteerd, op zeer voorzichtige wijze. Op de „Reserve Diverse Belangen" is in verband met de waardevermindering van ons effectenbezit een bedrag van 197.735,in mindering gebracht. De rekening „Reserve Pensioenen" is, hoewel deze rekening normaal dient af te nemen, dit jaar op een iets hooger bedrag gekomen, aangezien nog enkele groepen, waarvoor tot dusverre geen voorziening was getroffen, in deze pensioenregeling zijn opgenomen. Zooals bekend, is onder dit hoofd geboekt het bedrag, waarop de contante waarde van de risico's jegens dat deel van ons personeel en oud-personeel, waarvoor geen verzekeringen zijn gesloten, is berekend. Na de afschrijvingen ad ƒ1.060.390,79, welke in hoofdzaak samenhangen met nieuwe aan schaffingen, beleggingen en met normale afschrijvingen op fabrieken en kantoren, resteert een winst groot 1.483.779,78; hierop is reeds in mindering gekomen het bedrag, dat ingevolge onze statuten voor belastingen moet worden gereserveerd. Wij stellen U voor aan de Reserve Diverse Belangen, nu daaraan 197.735,werd onttrokken, opnieuw toe te voegen ƒ208.000,waarna een winstsaldo overblijft van ƒ1.275.779,78. Hieruit zou een dividend van 8 aan alle aandeelhouders kunnen worden uitgekeerd, waarna een bedrag van ƒ73.846,15 aan het Reservefonds zoude worden toegevoegd, terwijl op nieuwe rekening 57.318,25 zoude worden overgebracht. Zooals uit het prospectus van 11 Januari 1939 bij de introductie onzer aandeelen ter beurze blijkt, was echter overeengekomen, dat de nieuw uitgegeven aandeelen, die de nummers 2401 12000 dragen, in verband met de aan hunne uitgifte verbonden kosten elk recht zouden geven

Jaarverslagen | 1938 | | pagina 9