Ook voor andere grondstoffen zullen zich geen ernstige moeilijkheden voordoen, zoolang er geen wijziging komt in den algemeenen toestand van ons land, en de importmogelijkheden niet nog meer worden belemmerd. Deze betrekkelijke gerustheid geldt ook voor onze buitenlandsche bedrijven, waar, naar gelang van de ligging, de moeilijkheden soms grooter, in enkele gevallen ook minder groot zijn. In het algemeen blijft in ons land en in Nederlandsch-Indië voor ons bedrijf de flesschen- voorziening een van de ernstigste vraagstukken. Het internationale geldverkeer leverde ons nog geen groote bezwaren op. Ware de oorlog niet uitgebroken, dan zou, gezien de resultaten van het afgeloopen jaar, een gematigd optimisme over den toestand van ons bedrijf gerechtvaardigd zijn. De kleine stijging van den omzet, waarvan wij in ons vorige jaarverslag melding maakten, kon gehandhaafd worden. Was deze geringe vooruitgang het vorige jaar het gevolg van het warme zomerweer, zoo spreidde deze zich dit jaar meer gelijk over het geheele jaar uit; zij mag derhalve toegeschreven worden aan een lichte verbetering van den economischen toestand in Nederland, welke zich ook bij andere ondernemingen in het afgeloopen jaar manifesteerde. Zeer tot ons leedwezen zijn de plannen, welke door den vorigen Minister van Financiën waren aangekondigd om den accijns op bier te verlagen en de personeele belasting voor koffiehuizen te doen vervallen, door den tegenwoordigen bewindsman teruggenomen. Thans mag derhalve op de zoo noodzakelijke verlaging van deze belastingen niet gerekend worden; wij spreken echter de hoop uit, dat, wanneer de omstandigheden zich ten goede keeren, deze voorstellen tot verlaging opnieuw ter hand zullen worden genomen. Het fiscaal optimum van deze belastingen is overschreden. In dit verband moet worden opgemerkt, dat de prijzen van onze grondstoffen belangrijk stijgen. De regeering huldigt voor het huidig prijsniveau van landbouwproducten de theorie van de vervangingswaarde. Tengevolge hiervan is de prijs van Nederlandsche brouwgerst met bijna 50 gestegen; daarnaast zijn de hopprijzen ongeveer verdubbeld. In den Raad van Commissarissen kwam dit jaar geen verandering; in de algemeene vergadering van aandeelhouders van 18 Januari 1939 werd de Heer C. J. baron Collot d'Escury, die aan de beurt van aftreden was, tot commissaris herkozen. In dezelfde vergadering werden de heeren Dr. H. P. Heineken en Ir. J. Th. Berkemeier herbenoemd tot directeur. In den loop van het boekjaar werd aan den heer Ir. G. J. J. van Goor de titel van onder directeur verleend, terwijl de heer Ir. J. A. Emmens tot procuratiehouder werd benoemd.

Jaarverslagen | 1938 | | pagina 7