Waarom Heineken toch cadmium gebruikt v de nieuwe kratten 1 Zoals u uit berichten in de pers heeft kunnen lezen, heeft Heineken besloten om toch cadmiumpigmenten in zijn nieuwe kratten te gebruiken, ondanks het feit, dat vijf organisaties -namelijk Milieu Defensie, Natuur en Milieu, de Consumentenbond, Konsumenten Kontakt en de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen- daar ernstige bezwaren tegen hebben gemaakt. In een vraaggesprek met de heer A. Oostra, Algemeen Directeur van Heineken Nederland B.V., wil len wij nog eens ingaan op het waarom van deze beslissing. Waarom kiest Heineken toch voor cadmium pigmentenondanks het feit dat cadmium een voor het milieu schadelijke stof is? "Allereerst wil ik er op wijzen, dat Heine ken in het gehele fles/krat project zich bewust is geweest van het cadmiumpro- bleem en gedurende het project voortdu rend in samenwerking met leveranciers gekeken heeft of er vervangende pigmen ten waren. Het bleek echter, dat het onmo gelijk was om Heineken en Amstel kratten te maken met dezelfde identiteit, levens duur en kwaliteit, zonder dat de cadmium pigmenten werden gebruikt. Toen dat dui delijk werdhebben we gezegdnu moeten we kij ken of er mogelij kheden zij n om cad mium veilig en op verantwoorde wijze te gebruiken. We zijn ervan overtuigd, dat de zorgvuldige manier waarop wij met dit materiaal omspringen, geen enkel gevaar voor het milieu inhoudt." Hoe doet u dat dan? "In de eerste plaats zit het cadmium 'inge bakken' in het krat. Behalve in de uitzonde ringsgevallen, als zich een calamiteit voor doet, komt het cadmium niet vrij. Onze jarenlange ervaring heeft geleerd dat, van wege het statiegeld-systeem, vrijwel alle kratten bij ons terugkeren, ook al zijn ze kapot. Dus gedurende het gebruik van de kratten wordt het cadmium-metaal, dat gevaar voor onze gezondheid zou kunnen opleveren, niet in het milieu gebracht." "In de tweede plaats hebben wij de over heid beloofd dat wij met hen zullen overleg gen, hoe wij over 15 jaar de kratten zullen vervangen. Waarschijnlijk is de technologie over 15 jaar zo ver gevorderd, dat cadmium zonder problemen kan worden terugge wonnen. Indien dit niet het geval is, zullen wij de totale hoeveelheid kratten in een ver brandingsoven laten verbranden, die het cadmium afvangt. Deze ovens bestaan reeds vandaag de dag, alleen niet in Neder land, waar de vuilverbrandingsovens sterk zijn verouderd, of niet volledig op dit pro bleem zijn voorbereid. Het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer is bezig met een plan de vuilverbrandingsovens te verbeteren of te vervangen. Dus hoogstwaarschijnlijk bestaat dit probleem over 15 jaar niet meer. Sterker nog, ik ben er als chemicus van overtuigd dat wij ook de oplossing voor het cadmium-pigment zullen vinden. Onze research-afdeling is hier met leveranciers hard mee bezig. Als het technisch mogelijk is, werken wij er graag aan mee het mini male risico echt tot nul te beperken." "In de derde plaats garanderen wij, dat de huidige kratten op een zodanige manier worden ge-recycled, dat het materiaal alleen voor duurzame gebruiksartikelen wordt gebruikt. Het cadmium blijft dus 'in gebakken' in het krat of ander duurzaam gebruiksartikel, het wordt teruggewonnen èfhet wordt bij verbranding afgevangen. In alle gevallen garanderen wij dat door ons gebruikt cadmium niet vrijelijk in het milieu terecht komt." Waarom gebruikt Heineken geen blauwe of grijze kratten? "Onze identiteit is geel, wat betreft het krat

Heineken - Tap en Schap | 1985 | | pagina 4