Café De Geus Club La Mer Canecao Rio Café Teun over 3 panden uitstrekkende en volledig volgebouwde nachtclub kaal te slopen. De grootste tegenvaller was de ontdekking, dat een gedeelte van de paalfundering onder het oudste pand verrot bleek. Een ingewikkelde betonconstructie en 9 bijzon dere heipalen moesten uitkomst bieden. De tweede tegenvaller bood zich snel aan. Door de aanhoudende strenge vorst lever den de betonmortelcentrales geen beton. Na een vertraging van 4 weken kon einde lijk met de bouw worden begonnen. Voor het bedrijf no. 1 café De Geus aan de Korte Leidsedwarsstraat werden de vol gende uitgangspunten gekozen: 1. Het moest de kenmerken van een "bruin café" bezitten, ongeacht de stijl van het ontwerp. 2. Het café moest een open karakter heb ben, dus voor een ieder gemakkelijk toegankelijk en overzichtelijk. Het kenmerk van een bruine kroeg is, dat het niet als zodanig ontworpen is, maar is gegroeid. En derhalve geen voor zich spre kende stijl bezit maar een gemakkelijke sfeer ademt, waarin een breed publiek zich prettig voelt en zichzelf kan zijn zonder door de omgeving beïnvloed te worden. Als leidraad werd het jaartal 1920 gekozen De Jugendstil/Art Déco periode was voor bij en men was zoekende naar een eigen tijdse stijl. Alles was mogelijk. In het ont werp is hier gebruik van gemaakt. Men zal Jugendstil/Art Déco elementen terugvin den maar ook elementen uit het einde van de vorige eeuw. Zonder dat het één het ander overheerst. De Jugendstil/Art Déco elementen zijn verwerkt in de donker notengekleurde lambrisering met spiegel vlakken de verlichting en het patroon in de verwarmde tegelvloer. Het buffet en achter kast hebben elementen van vroegere datum. De achterwand is uitgevoerd als één grote houten binnengevel waarvan de ramen bezet zijn met glas in lood in de stijl van de Jugendstil. Om het open karakter zoveel mogelijk te benadrukken en tevens om reden van beperkte breedte werd geko zen voor het z.g.n. "Amsterdam buffet". Hierdoor is vermeden dat er een specifieke "Barclub" en een bijhangend 'tafeltjes stoeltjes publiek' ontstaat. Alles is nu op één niveau, alles gaat door elkaar en alles kan. Gedurende de 4 maanden die café "De Geus" draait mag worden gezegd, dat het beoogde in de praktijk bevestigd wordt. Het café mag zich in een toenemende popu lariteit verheugen. En wat misschien meer jl zegt: Er zijn relatief veel vrouwen onder de bezoekers. Voor het bedrijf no. 2 Club la Mer even eens gelegen aan de Korte Leidsedwars straat werd gekozen voor een niet al te grote exclusieve nachtgelegenheid. Voor het interieurontwerp en kleurenschema werd Jan des Bouvrie door de heer Brals benaderd. De essentie van het ontwerp bestaat uit de toepassing van 2 tinten blauw in 1 meter brede diagonale banen doorlo pend in wand en plafond. Dit geeft een ruimtelijk effect, wat nog wordt verhoogd doordat de donkerblauwe banen in de wand doorlopen in spiegelstroken van vloer tot plafond. Aan de bar en flessenrek is hoogglanzend r.v.s. gebruikt, wat aange licht tevens een spiegelende werking heeft. Om een dreigende strakheid te voorkomen zijn de banken en barkrukken bekleed met een lichte, zachtblauw gebloemde meubel stof hetgeen in het totaal verrassend goed werkt. Omdat ter plaatse van de dansvloer de hoogte niet toereikend was om een licht installatie aan het plafond te bevestigen, werd gekozen voor een verlichte dansvloer. Dit resulteerde in een vloer welke in deze vorm toegepast de eerste in Nederland was. De computer stuurt de bijna 1000 lampen in 2 kleuren in een opwindend ritme van patronen, lopers en overvloeiers. De eerste reacties over deze nachtclub waren enthou siast. Hopelijk groeit dit uit tot een bekend heid die ook "The Blue Note" heeft gekend. Bedrijf no. 3 aan de Lange Leidsedwars straat kreeg de bestemming restaurant. Het Brasiliaanse grill restaurant Canecao Rio opende hier haar tweede vestiging. De indeling werd in overleg met de heer Kurk, eigenaar van Canecao Rio, gemaakt, waarna hij zelf op z'n Braziliaans de aankle ding voor zijn rekening nam. Veel wit en overal in doorgevoerd de nationale kleuren van Brazilië groen, geel en blauw. De Brazi liaanse sfeer wordt nog eens extra ver hoogd door de altijd aanwezige levende Braziliaanse muziek. Gezien de hoge gemiddelde bezetting van het restaurant kan zeker gesproken worden van een gewaardeerde tropische verrassing verpakt in een Holland omhulsel van vroeg 20e eeuw. Het 4e bedrijf eveneens gelegen aan de Lange Leidsedwarsstraat kreeg ook de bestemming café. Zeer bijzonder in dit bedrijfje is de speciaal vervaardigde glas- in-lood lichtrups in de vorm van de bar en de originele glas-in-lood hang- en wandlam- pen. De afbouw van café Teun heeft enige maanden stilgelegen. De opening heeft recentelijk plaatsgevonden. BEVOORRADING Midden in het complex ligt de bevoor radingsgang, welke tevens als nooduitgang voor de nachtclub dienst doet. Café De Geus heeft de potentie voor kelderbier, en een aantal voorzieningen voor die toekom stige overschakeling zijn tijdens de her bouw al getroffen. De operatie vier-in-één mag gedurfd genoemd worden. Een feit is, dat het Leid- seplein en omgeving een viertal fraaie nieuwe bedrijven rijker is geworden, die het steeds kleiner wordende "gaatje in de markt" voor een groot deel hebben afge dekt. In dat opzicht kan worden gesproken van een geslaagde operatie. Een mengeling van stijlen geeft café De Geus een bijzondere sfeer.met een open karakter. Het Braziliaanse grill-restaurant kent een hoge gemiddelde bezetting. Club la Mer, niet al te groot maar wel een exclusieve nacht gelegenheid. 21

Heineken - Tap en Schap | 1985 | | pagina 21