2XE|O02tt Alkmaars biermuseumopent deuren in voorjaar $iermnseum In het hartje van Alkmaar, dichtbij de befaamde kaasmarkt, zijn restaurateurs druk bezig een zeventiende-eeuws pand in z'n oude glorie te herstellen. Driehonderd jaar geleden was dit pand de werkplaats van de brouwers van 'De Boom'. Momenteel zet een aantal Alkmaarders zich in om hier, aan de Houttil 1, een biermuseum te realiseren. Als alle werkzaamheden volgens plan verlopen zullen de eerste entreekaar- itjes in het voorjaar van'86 verkocht worden. In de bij het museum gevestigde taveerne kunnen de bezoekers na een rond gang door het museum al hun indrukken laten bezinken onder het genot van een glas Heineken tapbier: Heineken heeft er het alleen-taprecht verworven. Omdat de taveerne ook de functie van proeverij heeft, zijn er vele soorten bier in fles te koop. Uit de tap stroomt echter alleen Hei neken pils. ADVIES Op diverse manieren is Heineken het bier museum behulpzaam. Er zijn bouwkun dige adviezen gegeven, museumgoederen worden beschikbaar gesteld en er is een public relationsplan voor het museum opgesteld. De heren J.R. Colly (hoofd horecagebied Noord-Holland) en J. Teeu- wen (rayonleider Noord-Holland) hebben regelmatig contact met het bestuur van de stichting die het museum op poten zet. De heer Colly over het initiatief: "Met onze merken Heineken en Amstel hebben wij hier in Noord-Holland en in Alkmaar zélf een aandeel van 85% in de markt. Zo'n positie schept ook verplichtingen en we hebben daarom niet lang geaarzeld met het verlenen van onze medewerking." Het bestuur wordt onder andere gevormd door een drietal Alkmaarse wethouders, wat een goede ondersteuning door de gemeente garandeert. Voor Alkmaar betekent zo'n museum een extra toeristische attractie, naast de kaasmarkt en het kaasmuseum. pleister in Alkmaar. Uiteindelijk verleende het ministerie ontheffing en het bestuur kan zich nu toe gaan leggen op het samen stellen van een waardevolle en interessante collectie brouwerij-artikelen. BIERSTAD Dat dit biermuseum juist in Alkmaar geves tigd gaat worden, is niet zo vreemd. Alk maar heeft een rijke biertraditie. In het gemeente-archief is in de kaartenbak onder 'transport-aktes' sprake van een twintigtal brouwerijen rond de zeventiende eeuw. Brouwerij 'De Boom' werd waarschijnlijk gesticht in 1647. In de loop der jaren is een deel van de oorspronkelijke brouwerij gesloopt voor de bouw van een pakhuis. Voor- en achtergevel van de brouwerij waren vroeger versierd met een stenen bier ton met daarop het reliëf van een boomDe ton van de voorgevel, die bewaard is geble ven, staat nu in de tuin van het stedelijk museum in Alkmaar. Even dreigde het monumentale pand door verwaarlozing onbruikbaar te worden, maar het heeft nu toch weer een functie. Als de restaurateurs hun werk hebben gedaan, krijgt het een taveerne en een bier museum onder z'n kap en zal er weer menig 'proost' opklinken. Het bestuur heeft alle mogelijke moeite gedaan om het pand voor museumdoelein den te mogen gebruiken. Dat kon aanvan kelijk niet. Het ministerie van WVC had de restauratiegelden verstrekt op voorwaarde dat minstens 75 procent van de beschikbare ruimte benut zou worden door bedrijven. Op die manier zou er te weinig ruimte over blijven voor het biermuseum. Tijdens over leg met het ministerie wezen vertegenwoor digers van de gemeente onder andere op het belang van een tweede toeristische trek- De balken in de nok van het pand waren drin gend aan vervanging toe. De restaurateurs gebruiken enorme balken van een zeer harde en duurzame houtsoort. Het biermuseum in spé in de steigers. De restauratie is in volle gang. 1

Heineken - Tap en Schap | 1985 | | pagina 7