984 is voor ons het jaar waarin we een trendbreuk hebben waargenomen. Voor het eerst hebben we de jarenlang dalende lijn zien ombuigen. De totale afzet in 1984 van Vrumona is met 5% geste gen, dat is voornamelijk te danken aan een grote stijging van de export", zegt alge meen directeur ir. L.A.Ch. Rottier. Vru mona heeft het als producent van A-mer- ken niet gemakkelijk gehad in de felle con currentiestrijd met B-merken en private- labels. "Het totale aandeel van de merkarti kelfabrikanten in de frisdrankenmarkt ver toonde de afgelopen tijd een daling die in 1984 tot staan lijkt gebracht. Toch woedt het gevecht om de klant in alle hevigheid verklaart hij. De hoeveelheid aanbieders van frisdranken op de markt, belangrijke import van goedkope frisdranken uit België en een groeiend belang van de grote afne mers voor de fabrikant noemt de heer Rot tier als voornaamste oorzaken van de scherpe concurrentie. "De fabrikanten hebben elkaar ook bestookt op het gebied van de reclame. Er zijn in advertenties tus sen merken en produkten vergelijkingen getrokken en dat heeft in één geval zelfs tot een gerechtelijke procedure geleid." SEGMENTEN IN BEWEGING De consument heeft een veranderende voorkeur als het gaat om frisdranken. In een verder verleden zagen we de daling van lemon lime en vruchtenlimonades ten gun ste van bronwater. Het colasegment daar entegen groeit gestaag, onder andere door de stevige inspanningen voor het merk Pepsi-Cola. In 1984 heeft een ander seg ment een forse daling te zien gegeven: de sappen. Ten opzichte van 1983 daalden deze met 26%De heer Rottier: "In de fris drankenmarkt is de prijs een heel belang rijk gegeven. Sappen zijn relatief duur en de consument blijkt nu meer voor goedko pere alternatieven (vruchtedranken/necta- ren) te kiezen. Overigens is het zo dat het ons steeds moeite kost om de prijs van de produkten aan te passen aan de stijging van de kosten. Zo zijn de kosten voor het maken van dran ken op sinaasappelbasis sterk gestegen door de misoogsten in Florida." ke Net als bij andere consumentenprodukten ;tii hebben de merkartikelen het in de gedistil- let leerdbranche niet makkelijk. "Wij zijn er ale toch wel een beetje trots op dat het ons :en ondanks alles is gelukt ons marktaandeel 'er- vast te houden. Met name Coebergh heeft ns het erg goed gedaan. In 1984 hebben we de Ite bessenjenever van Coebergh een moder- ler ner aanzien gegevenWe hebben ingehaakt iep op de vraag naar 'trendy' drankjes. Mooie kleurtjes, het drinken van zo'n drankje op is ijs: Coebergh past heel goed in dat beeld en an- het is ons gelukt om de sterke positie van de Coebergh nog verder uit te bouwen ipe tie RELJCHLIN "1984 is ook het jaar geweest waarin het wijnhuis Reuchlin een eigen gezicht heeft I» gekregen. We hebben de Reuchlingroep zelfstandig gemaakt ten opzichte van de andere verkoopactiviteiten. Deze ontwik- P keling heeft inmiddels z'n vruchten al afge- I worpen: in de omzet hebben we een grote vooruitgang gezien." OP PEIL Voor het lopende jaar verwacht de heer Van der Zee dat het gedistilleerd in de Nederlandse markt de druk zal blijven voe len van het laaggeprijsde segment. "Wij hopen door een consistent beleid, een goede ondersteuning naar de handel toe en een actief optreden naar de consument ons aandeel op peil te houden." Om dat te bewerkstelligen zitten er zonder twijfel nieuwe activiteiten in het vat. Welke, daar over moet de heer Van der Zee in dit sta dium nog terughoudend doen. "We zijn met nieuwe dingen bezig, nieuwe produk ten onder andere. De tijd is echter nog niet rijp om daarover meer te vertellen", voegt hij er aan toe. LEIDENDE POSITIE Hoewel er sprake is van een verbetering van de resultaten van Vrumona vindt de heer Rottier het nog geen reden de inspan ningen te laten verslappen. "Er worden momenteel goede dingen bereikt, maar we zijn er nog niet", zegt hij"In 1985 gaan we door met de aanpassingen, we blijven de kosten verlagen en we zullen onze flexibili teit nog verder verhogen. Dat moet leiden tot ons doel om onze leidende positie te behouden in de A-sector van de frisdran ken-industrie." "Leidendepositie behouden" arkt nader bekeken

Heineken - Tap en Schap | 1985 | | pagina 5