m Naar aanleiding van het op 10 april jongstleden verschenen jaarverslag van Heineken N. V. (zie ook pagina 3 van dit nummer) op deze pagina's een nadere beschouwing van de situatie op de Nederlandse markt. Dat gebeurt aan de hand van gesprekken met drie algemeen directeuren van de Heineken organisatie. n de loop van 1984 kreeg drs. A. Oostra de leiding over de Nederlandse bier operatie. Hem vragen naar de ontwik kelingen van het afgelopen jaar bete kent praten over dynamiek, klantgericht zijn en enthousiasme. "een succes, de thuistap. "In 1984 hebben we duidelijk de gevolgen gevoeld van de slechte zomer. De mooie augustusmaand heeft het verlies in de maanden daarvoor niet goed kunnen maken. Per saldo is de Nederlandse bier markt vorig jaar enigszins teruggelopen. Hoewel bij 'bier' de opkomst van B- en win kelmerken minder uitgesproken is dan bij andere consumentenprodukten, voelen wij toch deze tendens. Inmiddels ziet het ernaar uit dat deze ontwikkeling tot staan is gebracht." "Wij zullen ons actiever in de markt moe ten opstellen, onze belangen beter verdedi gen, alert reageren op wat er om ons heen gebeurt. We moeten de creativiteit en de dynamiek die er in onze onderneming gelukkig in grote mate voorhanden is, gebruiken om ook naar buiten successen te boeken. Een goed voorbeeld daarvan vind ik de wijze waarop wij de vervanging van de flessen en kratten hebben aangepakt." Ook in de bierorganisatie wordt aan nieuwe produkten gedacht als het erom gaat beter op de wensen van de consumen ten in te spelen. "Vorig jaar introduceerden we op regionale schaal de'thuistap'. Dat is een succes gebleken: dit voorjaar wordt de thuistap verkrijgbaar bij slijters door geheel Nederland. En ook bokbier op fust was een nieuwe activiteit die erg is aangesla gen bij horeca-ondernemers en hun gasten. De geplande hoeveelheid was al vroeg in het bokbierseizoen uitverkocht." STABIEL Voor het lopend jaar verwacht de heer Oostra dat het marktaandeel zich weer positief zal ontwikkelen, in een gelijkblij vende biermarkt. "De eerste maanden van dit jaar geven een hoopvolle indruk, het totale volume zal min of meer stabiel blij ven." prekend over de marktontwikke lingen op het terrein van gedistil leerd en wijn valt al gauw het woord 'teleurstellend'. "De totale markt heeft een daling van 11% ten opzichte van 1983 te zien gegeven. Dat ver schil is mede veroorzaakt door de accijns verhoging en laat zich aanzien structureel te zijn", aldus algemeen directeur J. van der Zee, van de Gedistilleerd en Wijn Groep Nederland B.V. "De accijnsheffing op gedistilleerd is extreem hoog vergeleken met andere dran ken. Het produkt wordt dus duurder en de consument die steeds meer met een krappe beurs te maken krijgt, gaat naar alternatie ven uitzien." Is dat de Belgische laaggradige of 'slappe' borrel? "De groei van dat produkt op de Neder landse markt is sinds juni van het vorig jaar tot staan gekomen en daalt nu zelfs iets. Ik denk dat de jeneverdrinker nog altijd over tuigd is van de kwaliteit en de goede smaak van de Nederlandse jonge jenever. Men zal Bokma altijd blijven prefereren boven zo'n Belgisch produktmen zal wat minder vaak een borreltje drinken." "Creativiteit en dynamiek gebruiken Bezig met nieuwe produkten" De Nederlandse ma:

Heineken - Tap en Schap | 1985 | | pagina 4