De omzet van Heineken N.V. steeg in 1984 met 33% ten opzichte van 1983: van ruim 4,6 miljard gulden naar ruim 6,1 miljard gulden. De netto winst steeg met 15,5% van 198 mil joen gulden naar 229 miljoen gulden in 1984. De aanmerkelijke stijging van de omzet is vooral terug te voeren op het ver werken van de resultaten van de nieuwe Franse groep Sogebra S. A. in de resultaten van Heineken N.V. Deze samenwerking in Frankrijk had ook een ruime uitbreiding van de personeelsbezetting tot gevolg. In 1983 werkten er wereldwijd ruim 21.000 bij Heineken, in 1984 waren dat er ruim 25.000. De totale afzet van bier steeg in 1984 met bijna 20% ten opzichte van 1983. In 1983 werd er ruim 27 miljoen hectoliter bier ver kocht, in 1984 was dat ruim 34 miljoen hec toliter. Deze stijging is grotendeels toe te schrijven aan de al genoemde activiteiten op de Franse markt waar uit de samenwer king tussen Heineken France S.A. met Union de Brasseries S.A. en Brasserie Pel- forth S.A. de nieuwe holding Sogebra S.A. ontstond. Ook in andere werelddelen werden belang rijke resultaten geboekt. Zo werd in Zuid- Amerika een belang van 15% verworven in Quilmes International Ltd. die brouwerij-, mouterij- en frisdrankenbelangen heeft in Argentinië, Uruguay en Paraguay. In Afrika is vermeldenswaard de participa tie van 34% in International Brasserie S.A. in Kameroen. Eind '84 werd daar gestart met het in licentie brouwen van het merk Mützig. De Raad van Bestuur schrijft dat, onder meerdoor voorgenoemde activiteiten, Hei neken haar positie als werkelijk wereldwijd werkende brouwerij-onderneming heeft versterkt. Ook de verdere groei zal mede gerealiseerd worden door het verwerven van deelnemingen, het afsluiten van licen tie-contracten en door opvoering van de export, aldus het jaarverslag. NEDERLAND Over de situatie op de Nederlandse markt, meldt het jaarverslag ondermeer het vol gende: BIER "De Nederlandse biermarkt is teruggelo pen als gevolg van de slechte zomer en een accijnsverhoging per 1 januari 1984. Laatst genoemde factor heeft aan het eind van het voorgaande verslagjaar geleid tot extra voorraad vorming bij de handel. De pro- duktie van bier per hoofd van de bevolking is teruggelopen van 87,5 liter tot 83,0 liter. Wanneer men rekening houdt met de bier- voorraden die in verband met de accijnsver hoging eind 1983 door de handel werden aangehoudenligt de consumptie per hoofd in 1984 op circa 85,8 liter, hetgeen betekent dat rekeninghoudend met weers- en accijn seffecten de markt stabiel is gebleven. De verkopen van onze bieren liepen nage noeg in de pas met de ontwikkeling van de totaalmarkt. In de thuisverbruiksector stond ons marktaandeel onder druk door de onverminderd sterke concurrentie van de goedkopere merken. In de horecamarkt bleef ons aandeel gelijk. Via de slijterijen werd de Heineken Thuis tap met een inhoud van 10 liter op de markt gebracht. Voorts werd na een succesvolle proef bokbier op fust van de merken Heine ken en Amstel landelijk geïntroduceerd. De investeringen in Nederland betroffen voornamelijk vervanging en modernisering van machines en installaties". FRIS "De ontwikkeling van de frisdranken- markt blijft zorgelijk. De consumptie is in 1984 enigszins achtergebleven bij 1983. Doordat wij de merken E-10 en Rivella aan ons assortiment konden toevoegen, ont wikkelden onze verkopen zich beter dan de totaal-markt. Kenmerkend voor de gang van zaken op de binnenlandse markt waren een naar ons oordeel onverantwoorde prijs concurrentie tussen de Nederlandse fabri kanten, stijgende importen en oplopende grondstoffen-prijzen. Vrumona probeert de onbevredigende ontwikkeling op de Nederlandse markt te compenseren door de export van frisdranken en vruchtesap pen verder te verhogen. Deze export ont wikkelde zich in het verslagjaar wederom positief. In het streven de onderneming af te stemmen op de veranderende marktom standigheden, zijn thans investeringen in uitvoering ter verhoging van de flexabiliteit en tot verbetering van de efficiency van het produktie-apparaat". GEDISTILLEERD EN WIJN "Na het lichte herstel van 1983 is de Neder landse markt voor gedistilleerd aanmerke lijk gedaald door een wederom forse accijnsverhoging per 1 februari 1984. De markt werd verder verstoord door het toe genomen aanbod van op Nederlandse jene ver lijkende produkten met een lager alco holpercentage. De prijsconcurrentie nam toe door het aanbod van onbekende mer ken. Niettemin hebben wij onze positie als fabri kant van Nederlandse merkartikelen op het gebied van gedistilleerd redelijk kunnen handhaven. Het assortiment in de horeca markt werd uitgebreid met een tweede cog- nacmerk, te weten Grand Monarque V.S.O.R De afzet van op fles geïmpor teerde wijnen nam verder toe". ACCIJNS "Op vrijwel alle produkten van onze onder neming worden accijnzen geheven. Ter illu stratie van de rol die Heineken in Neder land speelt, kan worden vermeld dat wij in de vorm van diverse belastingen, waaron der accijnzen en ingehouden loonbelasting in 1984 ongeveer f 1.000 miljoen aan de Nederlandse overheid hebben afgedra gen". Jaarverslag 1984 Heineken N.V Kosten en winst in procenten van de netto omzet 1984 Rente etc 0.6% Personeels kosten 18.7% Afschrij Netto Belasting vingen en winst op de winst waarde 3.7% 2.4% verande ringen 5.6% Grondstoffen, materialen en diensten 50.8% Verkopen bier Europa Onder toezicht van Heineken gebrouwen (in miljoenen hectoliters) 14,2 14,5 Overige 3,4 talie 2.0 Griekenland 1,6 Frankrijk 5,9 Nederland 6,4 3

Heineken - Tap en Schap | 1985 | | pagina 3