Laden en lossen is een continue proces in de ruime bedrijfshal van de drankenhandel. De vrachtwagen met de verwisselbare koelcontainer bewijst vooral in de zomermaanden goede diensten. ceerd. En tot het einde van 1981 bracht men ook nog een eigen merk limonade op de markt, ook al een activiteit die nog dateerde van het begin van deze eeuw. Stil zitten is er niet bij in Meppel, dat gelet op de daar van ouds aanwezige industrie en handel de bijnaam draagt van 'klein Rotter dam'. In januari 1982 betrok de dranken handel Beijer een zo goed als nieuw pand met een vloeroppervlak van 2.000 vier kante meter op het plaatselij ke industrieter rein, waar naast de drankenhandel ook de administratie van de beheersmaatschappij is ondergebracht. In het centrum van Mep pel beschikt men over nog eens 7.000 vier kante meter bedrijfsoppervlakte waar o.a. het vrieshuis (inhoud 11.500 m3) is onderge bracht. Dat trouwens op het punt staat een fikse uitbreiding te ondergaan tot 15.700 m3. Begin 1984 nam de drankenhandel zo'n zeventig procent van de drankenhandelaar Molenaar in Meppel over. Sindsdien bestrijkt men de kop van Overijssel en het zuid-westelijke deel van Drente met als voornaamste plaatsen ondermeer Zwolle, Steenwijk, Hoogeveen en Meppel. Het Heineken-agentschap geldt voor dat hele gebied, het Amstel-agentschap is door de historische ontwikkeling iets beperkter.De gehele orderverwerking bij de drankenhan del alsmede de ritplanning zijn in verre gaande mate geautomatiseerd. Maar anders zal men ook niet kunnen verwach ten bij een bedrijf dat in 1965 al de plaatse lijke pers haalde toen men, tezamen met het levensmiddelenbedrijf IF. Ade eerste computer in Meppel in gebruik nam. "Va der is altijd in voor nieuwe dingen", merkte Gertrud in dit opzicht op, en de bewijzen van die stelling zijn ook op andere plaatsen te vinden. Bewust omgaan met energie is iets dat bij Beijer niet van vandaag of giste ren dateert. Minstens veertig jaar geleden kwam de heer ter Braake sr. al op het idee om een schakelklok te laten maken om daarmee te kunnen bezuinigen op de elec- triciteitsrekening voor het vrieshuis. En de sneeuwschuiver die zich eenvoudig op een heftruck laat monteren is ook al zo'n 'sim pele' vinding. KOELCONTAINER Bepaalde zaken zelf aanpakken is voor een groot deel toch de kracht van een bedrijf, zo is de mening van G. ter Braake jr.: "Neem bijvoorbeeld het wagenpark, dat bestaat uit 7 vrachtwagens en een bestelwa gen. Onze eigen technische dienst houdt dat allemaal netjes bij. Uiteraard is zo'n eigen dienst niet goedkoop, maar aan de Twee jaar terug betrok de drankenhandel dit pand op het Meppeler industrieterrein. andere kant kun je er ook weer hoge uitga ven mee voorkomen. Als ik zie dat een van de wagens koelvloeistof lekt, wordt-ie met een onder handen genomen. Meestal is dat een kwestie van een nippeltje vervangen. Rijdt zo'n wagen echter door dan staat-ie op een gegeven moment toch met een kokende motor langs de weg. Dan ben je niet alleen meer geld kwijt voor de repara tie, maar komt er ook nogeens bij dat je een andere auto op pad moet sturen om de goe deren over te laden, dat je te laat komt bij de klant en noem maar op". Tot het wagen park behoort ook een vrachtwagen met een verwisselbare koelcontainer die vorig jaar werd aangeschaft. "In de periode van mei tot oktober hebben we in deze omgeving tal van festiviteiten, en de organisatoren daar van vechten er bij wijze van spreken om wie die combinatie mag huren. We laden de container hier vol, brengen 'm naar de plaats van bestemming waar we slechts enkele pootjes hoeven uit te draaien om 'm neer te zetten. De afnemers hoeven dan alleen nog even een snoer uit te rollen en aan te sluiten om de koeling in werking te zetten." aldus de heer ter Braake jr. die zeer te spreken is over deze combinatie. "Wat je zelf kunt doen, moet je niet door een ander laten doen, is een gevleugelde zegswijze binnen ons bedrijf. En dat probe ren we op allerlei terreinen in de praktijk te brengen, om op die manier met de tijd mee te gaan en in te haken op nieuwe ontwikke lingen. Zo was dat in het verleden, en zo zal dat in de toekomst ook wel blijven" zo vat ter Braake jr. de bedrijfsfilosofie in het kort samen. Eén van die nieuwe ontwikkelingen is de uitbreiding van het assortiment binnen de drankenhandel met een serie 'droge'pro- dukten zoals o.a. koffie, suiker, zoutjes en zoetwaren. "In 1983 zijn we daarmee begonnen en nadat we vooral in het begin een flink aantal folders de deur hadden uit gedaan om het bij onze afnemers kenbaar te maken, loopt het nu behoorlijk goed." Na het voorzichtige begin met die uitbrei ding, acht de heer ter Braake jr. het - nu het een succesvolle greep blijkt te zijn - zeerwel denkbaar dat in de toekomst die assorti- ments-uitbreiding nog veel verder zal gaan voeren. Die zorgvuldige aftasting in het begin is trouwens ook een onderdeel van de bedrijfsfilosofie. En met die filosofie ziet men de toekomst met vertrouwen tege moet. 19

Heineken - Tap en Schap | 1985 | | pagina 19