In de kop van Overijssel en in het zuidwestelijke deel van de provincie Drente is de naam van de firma Beijer in Meppel voor velen een begrip. Al generaties lang, want de oprichting van de firmanaam W. Beijer dateert van 1829, toen er in bier, wijn en gedistilleerd werd gehandeld. Het was de weduwe Beijer die aanvankelijk de zaken leidde, later opgevolgd door haar zoon W.H. Beijer. Brl Aan hetbeginvandezeeeuw,ompre- 9 cies te zij in 1906, ging de firma over I in andere handen. Johan ter Braake mocht zich toen de nieuwe eigenaar annex directeur noemen. Anno 1985 is het nog steeds de familie Ter Braake die de zaak leidt ofschoon de naam dat niet met een doet vermoeden. B.V.Handelsvereeni- ging v/h W. Beijer is de wat nostalgisch aan doende naam van de in een modern pand op het Meppeler industrieterrein geves tigde drankengroothandel. De Handelsve- reeniging v/h W.Beijer maakt overigens deel uit van een groter geheel, waarin de naam Ter Braake wel degelijk voorkomt. Dat is de Beheersmaatschappij G. ter Braake Centrum B.V. Die beheersmaat schappij werd in 1975 bij een reorganisatie opgericht. Ze voert niet alleen het beheer over het vastgoed, maar ook de directie over twee dochtermaatschappijen: de eer dergenoemde Handelsvereeniging èn de Vrieshuis Beijer B.V. In de driehoofdige directie hebben naast de heer G. ter Braake sr. (65) zitting zijn 28-jarige zoon Gerard die zich vooral met de drankenhandel bezighoudt en diens zuster Gertrud (32). Zij voltooide eerst haar studie bouwkunde in Delft maar kon begin dit jaar de 'roep' van het familiebedrijf toch niet weerstaan. Het vrieshuis, onderhoud van de gebou wen en de technische afdeling berusten onder haar leiding. Al 36 jaar is de heer J. Witte werkzaam bij de firma, en de laatste 14 jaar is hij als adjunct-directeur verant woordelijk voor de verkoopafdeling. IJS ZAGEN De aloude Handelsvereeniging legde zich in 1829 vooral toe op de handel in bier, wijn en gedistilleerd. Dat hield waarschijnlijk mede verband met de kleine bierbrouwerij- tjes die destijds in Meppel waren gevestigd. En dat daar bier werd gebrouwen sloot logisch aan op de goede kwaliteit van het water in die omgeving. De firma Beijer ont dekte nog een ander toepassing met dat zelfde water, 's Winters toog men gewapend met zagen de bevroren watervlaktes op, om stukken ijs uit te zagen. Die werden vervol gens overgebracht naar geïsoleerde kelders en daar bewaard tot de zomer aanbrak. Dan werden de ijsblokken verkocht aan o.a café's en restaurants waar met dat ijs onder meer het bier werd gekoeld. Na verloop van tijd gingen ook exportslachterijen in de direkte omgeving gebruik maken van deze ijsleveranties. Gelet op de stijgende vraag naar ijs en het feit dat het elke winter opnieuw maar afwachten was hoeveel ijs moedertje natuur wenste aan te maken, werd in de jaren twintig een eigen ijs fabriek gebouwd. De laatste ijsbezorging bij de plaatselijke horeca-ondernemers vond plaats in 1951. Toen was deze omslach tige en arbeidsintensieve manier van koe len achterhaald door de opkomst van modernere en meer economische appara tuur. In de tussenliggende jaren, in 1935, had Gerard ter Braake overigens weer een ander braakliggend terrein ontdekt. Ten tijde van de crisis stokte de export van vlees en boter, en dat leidde tot de oprichting van een koelhuis. In Meppel, mooi centraal gelegen, werden de slagerijprodukten en boter opgeslagen op het moment waarop de prijzen laag waren. Zodra de prijzen weer redelijk op niveau waren, werden de goederen uit het vrieshuis gehaald en ver handeld. EIGEN PRODUKTEN Bij de firma Beijer stond men dus niet stil, en datzelfde gold voor de handelsvereeni ging die goed boerde en regelmatig werd uitgebreid. Men handelde trouwens ook in eigen produkten, zoals van de eigen distil leerderij die vandaag de dag nog steeds bestaat en waar ondermeer Beijer's jonge jenever en beerenburg wordt geprodu- Rechts op de foto de heer G. ter Braake sr. met tegenover hem zijn dochter en daarnaast zijn zoon. De vierde persoon is de heer J. Witte. 18 1 Het rijke verleden H van Beijer in Meppel

Heineken - Tap en Schap | 1985 | | pagina 18