VALLE DAOSTA SorffO3*®' I >y tl"» Drie druiverassen die garant staan voor kwaliteitswijn: Moscato, Nebbiolo, Barbera DOCG Als maatregel tegen vervlakking, waaron der populaire kwaliteitswijnen dikwijls te lijden hebben, worden deze wijnen extra beschermd met de zg. DOCG. Die'G'staat voor 'garantita', een zegel onder controle van de staat. Het wordt pas verleend na organoleptische keuring van monsters uit elk oogstjaar. Met name wil men de typi sche eigenschappen in geur en smaak van deze wijnen bewaken. Het gevaar van ver vlakking is zeker niet denkbeeldig in een tijd met voortgaande ontwikkeling van andere methoden voor wijnbouw, oogsten en wijnbereiding. Dikwijls blijken de bestaande regels waarmee slechts her komst en druiveras vastgesteld zijn, onvol doende. Piëmonte wordt onderverdeeld in zes pro vincies, drie daarvan zijn voor de lokatie van wijnen voor ons van belang: Cuneo, Asti en Alessandria. Uit Asti, we weten het allemaal, komt de bij vakantiegangers zo bekende Asti Spumante. Het is een mous serende wijn "spumante" met laag alcohol gehalte en veel restzoet. Een wijn voor gezellige uurtjes of voor na de maaltijd b.v. bij fruit. Asti wordt gewonnen uit Moscato- druiven en komt ook stil, niet mousserend, in de handel. Bij aankoop in Italië moet men daaraan even denken omdat beide onder gelijkluidende naam in de handel komen met als verschil, dat op het etiket van de stille wijn de toevoeging "Spuman te" ontbreekt. Overigens spreekt het model van de fles meestal voor zichzelf. Moeilijker ligt het met wijnen die hun naam aan het druiveras "Barbera" danken. In dat geval moeten consumenten goed letten op de herkomstbenaming. In kwaliteit maakt het belangrijk verschil of men te doen heeft met een Barbera del Piemonte of een Bar bera d Alba. De druiven voor de laatste zijn gegroeid op de veel geur gevende bodem rond Alba. Zo zijn er nog: Barbera dAsti, Barbera dei Colli Tortonesi, Barbera del Monferrato. Goed gevinifieerde wijnen uit Barbera druiven moet men enige tijd op fles gunnen. Minstens twee jaar wachten, daarna blijft de wijn zes jaar op vrijwel gelijk niveau en zal daarna aan frisheid en kleur gaan verliezen. In het noordwesten van Piëmonte, aan de voet van de Mont Blanc ligt een klein paradijsje waar twee belangrijke wijnen vandaan komen. Vroeger werd de vallei van de Aosta tot Piëmonte gere kend maar sinds 1945 is er een zelfstandig bestuur in dit druk bezochte toeristenoord. Feitelijk is dat 'eiland van geluk' groten deels onbewoonbaar. Slechts 10% van de oppervlakte is vlak land. In de bergen wonen sommige families in afzondering, in de winter volkomen geïsoleerd. Burton Anderson maakt in zijn boek Vino melding van een Eiswein van Moscato druiven, Moutonvert genaamd. Toen hij ernaar vroeg in een levensmiddelenwinkel in de omgeving, kreeg hij als antwoord 'dat die lui daarboven alles zelf opdrinken'. Er zijn in totaal 113.000 inwoners waarvan 37.700 in het stadje Aosta. Belangrijkste bron van inkomsten is het toerisme. De toeristen zijn er 's zomers en 's winters en zorgen daarmee voor het hoogste gemiddelde inkomen van geheel Italië per gevestigde per jaar. Wan neer ik het Italiaans als als basis neem heten de inwoners Valdostanen. Op de vierde plaats als bron van inkomsten staat de wijn, na eerst nog het fokken van runderen en de appelteelt genoemd te hebben. De wijn stokken staan op smalle terrassen tegen steile hellingen, op een hoogte van 300 tot 1000 meter. In theorie is op een dergelijke hoogte geen wijnbouw mogelijk. Maar de versteende bodem houdt de koesterende warmte tot ver in de nachtelijke uren vast en maakt het schijnbaar onmogelijke waar. Minuscule terrasjes drijven de spot met alle regels voor economisch renderende wijn bouw. In totaal zijn heden ten dage nog maar 900 met wijnstokken beplante hekta- ren overgebleven van de 1500 die in 1950 nog geregistreerd waren. Zij brengen gemiddeld een 30.000 hektoliter op. Slechts 0,1% van alle DOC komt hier van daan. Waar praat j e over. Dat is het hem j uistHet zijn geen wijnen die je mag overslaan, wan neer je over kwaliteitswijnen uit Italië spreekt. Klein maar fijn ,is hier zeker van toepassing. Tussen een aantal goede wijnen noem ik met name Donnaz en Enfer d'Ar- vier, respectievelijk 400 en 130 hl. opbrengst per jaar. De eerste komt van de oer Italiaanse druif Nebbiolo die hier Picoutener wordt genoemd. De wijn komt na drie jaar rijpen in de handel en is gemid deld zes jaar na de oogst drinkrijp. De Enfer d'Arvier, in naam reeds Frans, komt van het druiveras Petit rougeHij is wat lich ter dan de Donnaz en ook wat eerder op dronk, wordt aanbevolen als zijnde op zijn best tussen het vierde en zesde jaar na de oogst. De Barolowijn geniet wereldfaam. 17

Heineken - Tap en Schap | 1985 | | pagina 17