a 32 P3 Q huis een met Japanse motieven gebor duurde kimono (prijs f 6.000,-) uit het rek halen en opsturen naar een dier bare persoon. Maar ook chique uit ziende assortimentsdozen met ver schillende soorten thee of bier zijn gebruikelijke geschenken tijdens deze periode. En dat brengt ons dan bij het onderwerp bierverpakkingen, waarvan bij dit artikel enkele fraaie voorbeelden zijn te zien. En waarbij de in Nederland bekende verpakkingen als de 30 en 50 cl fles en het blikje wat karig afsteken. Wat dat betreft heeft men in Japan een aanmerkelijk groter aanbod. Blikken en flessen zijn er in talloze inhoudsmaten en uitvoeringen verkrijgbaar. Kleine fles jes -voorzien van trekring-opening en een wijde halsopening om snelle en makkelijke consumptie mogelijk te maken- alsmede middelgrote, en grote flessen. Die laatsten zijn speciaal bestemd voor gebruik aan tafel. Ook de bierblikken kennen tal van varianten, van heel klein tot een voor onze begrip pen 'gezins-verpakking' van 1,2 liter inhoud. Een nog grotere inhoud heb ben de kunststof schenkkannen, die ondermeer in twee- en drieliterversies verkrijgbaar zijn. En in een aantal geval len zijn dat heuse thermo-kannen .dub belwandig uitgevoerd om zodoende het bier lekker lang koel te kunnen hou den. VISITEKAARTJE Niet alleen wat betreft de vorm sprin gen de Japanse bierverpakkingen er uit, de gehele presentatie straalt uit dat kosten noch moeite gespaard worden om de consument te verleiden. De visuele aankleding, zoals de gedrukte taferelen op de blikken en kannen, en de etiketten op de flessen zijn een keu rig visitekaartje van de Japanse grafici. Ook daaruit spreekt duidelijk het gevoel voor detail en schoonheid van de Japanners. Het bewijst ook nogeens in welke mate zij hechten aan kwaliteit, hetgeen zij laten prevaleren boven een grote of snelle produktie. Heineken bier, dat in Japan in licentie wordt gebrou wen door brouwerij Kirin, de grootste brouwerij van het land, verschijnt op de Japanse markt niet in een buitennissige verpakking, maar in het bekende groene exportflesje en het even bekende groene blikje. Die verpakking draagt echter voor de Japanners een aansprekend uniek 'westers' karakter. Daarom valt Heineken bier op die manier toch goed op tussen met pin guïns beschilderde miniblikjes en kolossale thermoskannen. Kijkje op de 2 jaar oude brouwerij. "'/F CD CD O O CD CD |Heineken is terug van .weggeweest in de lDominicaanse Repu bliek. Al voor 1930 werd er Heine ken bier naar dat land geëxpor teerd, maar daar kwam in 1981 een abrupt einde aan toen de plaatse lijke autoriteiten een importverbod uitriepen omdat het tekort op de betalingsbalans verontrustende vormen had aangenomen. Sinds eind vorig jaar wordt Heineken bier ter plekke gebrouwen door Cerve- ceria Bohemia, waarin Heineken een minderheidsbelang heeft ver worven. Deze brouwerij bestaat sinds begin 1983 en heeft in korte tijd 25 procent van de biermarkt ver overd. Een marktonderzoek wees uit dat ondanks de import-stop de mensen in de Dominicaanse Repu bliek Heineken zeker niet waren ver geten. Ons bier heeft een uitste kende reputatie. De introductie van het ter plekke gebrouwen Heineken bier is via pers, radio en televisie krachtig ondersteund en de eerste verkoopresultaten overtreffen reeds de verwachtingen. De Domini caanse Republiek is in grootte de derde biermarkt in het zonovergo ten Caraïbische gebied. De zes mil joen inwoners consumeren per jaar zo'n 860.000 hectoliter pilsner, de verreweg meest gedronken bier soort. jHeïnekeni Een Bohemia en een Heineken wagen bij de brouwerij. 15 i

Heineken - Tap en Schap | 1985 | | pagina 15