Heinelien in het buitenland Bier in het bekende pijpje is dè verpakking voor de con sument in Nederland. Ver schillende kranten brachten het nieuws over de aangekondigde vervanging van dat pijpje bier het komende jaar dan ook op de voorpagina. In Japan zou zoiets ondenkbaar zijn. Daar telt men zoveel verschillende verpakkingen voor bier, dat een nieuwe variant daar beslist niet geldt als een nieuwtje onder de -rijzende- zon. Japan is een land met twee gezichten. Aan de ene kant is het voortvarend, zeker waar het de industriële ontwikke ling betreft. Aan de andere kant bestaat er een duizenden jaren oude cultuur. In de dagelijkse praktijk levert dat het beeld op van zeer moderne fabrieken waar geavanceerde elektronische apparatuur massaal en in hoog tempo van de lopende band afkomt. Maar ook het beeld van een Japanner die uiterst zorgvuldig en allerminst gehinderd door enige tijdsdruk een bonsai boompje snoeit. Bier in thermos kannen is in Japanse winkels te koop. SCHOONHEID Een verfijnd gevoel voor schoonheid en detail is de Japanners -meer dan 120 miljoen inwoners in totaal - eigen geworden, als gevolg van die histori sche achtergrond. En dat is een belangrijk gegeven om succesvol op de Japanse markt te kunnen opereren. Want behalve kwaliteit verlangen de Japanners van een produkt ook dat het op een aantrekkelijke wijze is verpakt. De argeloze Westerling die zonder die wetenschap boodschappen gaat doen in een wereldstad als Tokyo kan daardoor voor aardige verrassingen komen te staan. Want dat is daar een bijzonder aardige maar vooral dure bezigheid. Wil een behoorlijke Neder landse groentehandel de sinaasappe len nog weleens netjes in rijen in de kist uitstallen, voorz'n Japanse collega is zo'n aanpak echt onvoldoende. Die verpakt z'n sinaasappels bij voorkeur stuk voor stuk. En alleen een kleurig vloeipapiertje d'r omheen vindt men wat magertjes. Bij de luxere zaken lig gen daarom de appels, peren, sinaas appels en meloenen elk in een oogstre lende verpakking te dingen naar de gunst van de consument. Dat inpakken gaat ongeveer als volgt. Eerst een mooi papiertje rond de vrucht draperen en dat dan verpakken in een mandje met wat papierwol. Dat geheel wordt weer omsloten dooreen hedendaags stukje plastic met bovenaan een fraaie strik, Uiteraard heeft die aanpak z'n weer- Het bekende groene Heineken blikje valt best op tussen al die andere wonderlijke blikjes. slag op de prijs. Het volgende gesprekje bij een Japanse groenteman is dan ook niet verzonnen; Klant: "Mag ik van u deze ingepakte meloen?" Groenteman:'Jazeker, dat is dan hon derdentwaalf gulden. GIFT-SEASON Tweemaal per jaar kent men in Japan het 'gift-season' en dat zijn de gelegen heden bij uitstek om levenspartner, vriend of zakenrelatie te verrassen met zo'n luxe verpakt geschenk. In de win kel wordt dan iets moois, en soms ook iets kostbaars uitgezocht. De winkelier zorgt er vervolgens voor dat het cadeau op sublieme wijze wordt verpakt én dat het bij de gelukkige aan huis wordt bezorgd. De aankopen die tijdens dit halfjaarlijkse cadeauseizoen worden gedaan lopen zeer uiteenWie goed bij kas zit, laat bijvoorbeeld in het waren- 14 Flessen in uiteenlopende maten. SUNTORr, y.ir-TO-'i

Heineken - Tap en Schap | 1985 | | pagina 14