Enkele dagen per jaar ondergaan de cafés in het zuiden van het land een ware metamorfose. Dan gaat al het meubilair aan de kant, vroeger werd zelfs de vloerbedekking opgerold, worden de ramen geblindeerd en versierd en waar dat enigszins mogelijk is wordt een extra tapinstallatie voor bier geplaatst. Tijd voor carnaval dus, waarbij het zuiden voor zeker drie dagen geheel op z'n kop staat. Gedurende dat grootse volksfeest is Nederland in feite opgesplitst in twee delen. Een deel boven en een deel onder de 'grote rivieren' zoals de scheidslijn meestal wordt aangeduid. Wordt ten noorden van Maas en Waal soms geen carnaval gevierd? Natuurlijk wel, Amsterdam bijvoorbeeld kent z'n eigen carnavalsoptocht met heuse praalwagens. Ook in dat opzicht geldt: Amsterdam heeft 't, zij het dat ze het maar in geringe mate hebben. Want zoals ze in het noorden "hun" skutsjesilen hebben, en het oosten van het land het klootschieten kent, zo is carnaval onlosmakelijk verbonden met het zuiden van het land. HEIDENS FEEST De carnavalsviering is ver terug in de geschiedenis begonnen als een heidens feest. Al in de Romeinse tijd kende men lentefeesten en/of vruchtbaarheidsfeesten die als voorlopers van het huidige carnaval aangemerkt kunnen worden. Naderhand werd het feest gekoppeld aan de Christe lijke kalender, en kreeg het meer en meer een katholiek karakter. Toen ook is de aan duiding "Vastenavondfeest" ontstaan, om aan te geven dat de carnavalsviering vooraf gaat aan een periode van vasten. Onder invloed van de opkomst van het pro testantisme in de 17e eeuw werd het feest in 's-Hertogenbosch zelfs een tijd verboden verklaard. Pas halverwege de 19e eeuw mocht de bevolking zich weer officieel in het feestgedruis storten. Een feest dat uit groeide tot een meerdaagse gebeurtenis aan de vooravond van Aswoensdag. Terwijl de meest recente ontwikkelingen er op wij zen dat het feest, weliswaar in wat minder uitbundige vorm, zich ook nog voortzet op Aswoensdag en soms zelfs tot nog enkele dagen daarna. Zoals met het traditionele haringhappen en bierdrinken - i.v.m. het lessen van de nadorst - op woensdagmor gen na carnaval. Menigeen is die woensdag Heel wat vrijwillige krachten tijd wordt gesto ken in de vervaardiging van de praalwagens. in z'n stamkroeg te vinden. Terwijl veel horeca-ondernemers er een goed gebruik van hebben gemaakt om dan, na alle drukte van de afgelopen dagen, met elkaar ergens het glas te heffen. Weliswaar worden er in die dagen geen boerenkielen of ander soortige vermommingen meer gedragen, maar de gezelligheid is er beslist niet min der om. WINTERSPORT De opkomst van de populaire wintersport vakantie lijkt het carnavalsfeest in enige mate parten te spelen. De schoolvakanties ten tijde van het carnaval bieden ook Bra banders en Limburgers de mogelijkheid om de grens over te trekken. Om zich over te geven aan de genoegens van sneeuw- en ijspret. Door 'import' van mensen van 'bo ven de rivieren', en ook van Belgen, die in het zuiden van ons land carnaval komen vieren blijft het feest toch elk jaar weer een massaal gebeuren. Praktisch alle hotels, pensions en parken met vakantiehuisjes zijn in die periode dan ook volgeboekt. En wie zich helemaal overgeeft aan het carna- valsgebeuren heeft niet eens een hotelbed nodig. Zo rond twee a drie uur in de mor gen gaan de meeste cafés weliswaar dicht, maar enkele uren later wordt een paar stra ten verderop alweer volop getapt. En wie eenmaal de 'tinteling' van het carna valsfeest heeft gevoeld, wordt er onwille keurig door meegesleept. Zoals die Lim burger uit Heerlen die vastbesloten was om het carnaval een keer over te slaan, en die dagen door te brengen ergens in een huisje in de Ardennen. Het toeval wilde dat de trein die de man naar Belgie moest brengen stopte op het station in Maastricht juist op het moment dat daar Prins Carnaval arri veerde. De man in kwestie is nooit op z'n vakantiebestemming aangekomen. ORGANISATIE Niet altijd, en lang niet door iedereen, is het carnavalsfeest in de loop van de geschiede nis enthousiast ontvangen. Zo'n honderd jaar geleden gingen er in Den Bosch steeds meer stemmen op om het 'rauwe, aanstoot gevende gebeuren' zoals sommigen het car naval destijds zagen en in een aantal geval len niet geheel ten onrechte maar een halt toe te roepen. Enkele jonge Bosschenaren wensten het traditionele feest echter te handhaven. In een beter georganiseerde aanpak moest dat volgens hen lukken. In 1882 werd de Oeteldonkse Club opgericht, die ook nu nog bestaat en het carnaval in Oeteldonk (Den Bosch) nog steeds organi seert en coördineert. De traditie bestaat nog altijd en voor een groot deel worden tal van traditionele gebeurtenissen plechtig in ere gehouden. De carnavalsprins, zijn 'aMSTj Carnaval zet zuiden drie dagen op z'n kop

Heineken - Tap en Schap | 1985 | | pagina 4