Darlant du pin DOOR J. ZELLENRATH In 1984 waren achtereenvolgens de 'Parlants' 2 en 3 aan wijnen uit Italië gewijd. Ik heb toen wat verteld over tafelwijnen en tafelwijnen met geografische aanduiding. Daarnaast is het begrip kwaliteitswijnen met beschermde herkomstbenaming aan de orde geweest. We maakten kennis met informatie en aanbevelingen die op etiketten voor wijnen uit Italië voorkomen. Is het niet een goed idee om nu eens Noord-Italië wat nader te bekij ken? Veel Nederlanders zijn daar op wintersportvakantie geweest of gaan er naar toe. Mogelijk ook om er te genieten van de eerste zonnestralen in de lente of van dit wonderlijk afwisselende landschap in de zomer. Voor wintersport komen in het bijzonder Zuid-Tirol en Pie- monte in aanmerking. ZUID TIROL - TRENTINO - ALTO ADIGE Land vol tegenstellingen. Het noordelijke deel, vroeger behorend bij Oostenrijk, is Duitstalig. In het zuiden, Trento, spreekt men Italiaans. Men heeft in de noordelijke provincie Bolzano, in het Duits Bozen geheten, dan ook niet het idee in Italië te zijn. Huizen en leefgewoonten zijn Duits, noem het Oostenrijks, met een Italiaans tintje. De meeste inwoners zijn tweetalig maar Duits is voertaal. Geen wonder dat dit een aantrekkelijk vakantiedoel is voor allen die zich in het Duits verstaanbaar kun- nen maken, Nederlanders inbegrepen. Zowel agrarisch als industrieel is er sprake van economische bloei. Evenwel is het toe risme van doorslaggevende betekenis. Niet minder dan 5700 etablissementen staan met 170.000 bedden officieel te boek als logiesverstrekkende ondernemingen, niet meegeteld de talloze families die een deel van hun huis verhuren. Er komen jaarlijks gemiddeld 15 miljoen bezoekers, inclusief dagjesmensen. Dat gaat zomer en winter door. Wanneer in de lente nog sneeuw op de bergen ligt en volop wordt geskied, komen in de dalen de eerste zonzoekers zich alweer aanmelden. Daaronder zijn velen die zich in de winter onmogelijk konden voorstellen, dat onder de sneeuwdeken zoveel groene pracht verborgen lag. Ook de wijngaarden worden weer herkenbaar, ze liggen op hoogten van 200 tot 500 meter gevleid tegen de hellingen op het zuiden, als in een park. "Uno stupendo vigneto tenuto come un giardino" staat er in het Ita liaans, "een wonderbaarlijke wijntuin". Rijk aan meren, stromen en watervallen, afwisselend met boomgroepen bezet ter bescherming en kleurschakering. Bescher mend liggen ook de Alpen rondom in het noorden. Totaal 16.000 hectaren zijn met wijnstokken beplant, 10.000 in het zuide lijke deel Trento en 5.000 hectaren in Bolza no. De overige 1.000 hectaren noemt men 'secondaria', ze zijn niet van wezenlijke betekenis. De opbrengst is niet in dezelfde proporties verdeeld: 900.000 hectoliter in Trento en 600.000 hectoliter in Bolzano. Staat de beplante oppervlakte in een ver houding van 2 tot 1, de opbrengst staat tot elkaar als 2 tot 3. Tot nu toe heb ik het noor- Het kasteel van Buon Consiglio in Trento i !1* delijke deel met de vroegere provincie- naam Bolzano aangeduid, zoals nog steeds in Noord-Italië gebruikelijk is. De tegen woordige topografische naam is Alto- Adige (te vertalen als Hoog- of Boven Adi- ge) genoemd naar de van noord naar zuid stromende rivier de Adige, in het Duits de Etsch genaamd. In Alto Adige, is 78% van de wijnen DOC geklasseerd. Het hoogste percentage van Italië en een bewijs van het hoge peil dat men in wijnbouw- en wijnbereidingstech- nieken heeft bereikt. Het mag vreemd genoemd worden dat de hier geprodu ceerde wijnen in Italië zelf niet zo bekend zijn, het merendeel gaat over de grens naar het noorden. De namen op de etiketten zijn dan ook overwegend in het Duits gesteld met in kleinere letters de Italiaanse betite ling. Overigens het enige produktiegebied in Italië waar dit geoorloofd is. Meer dan 80% van de wijnen is rood, ze worden veel gevraagd in Oostenrijk, Zwitserland en Zuid-Duitsland. Het meest aangeplante druiveras is de Schiave, in het Duits Ver- natsch genaamd. Een blauwe druif die hier over pergola's wordt geleid. Er komen hel- der-rode, lichte wijnen van, die goed vol doen aan de vraag van dit ogenblik; weinig tannine en jong drinkbaar. Het is een ras dat al in de 13e eeuw genoemd wordt. Betrekkelijk vroeg rijp en een niet al te vroege bloeiperiode zijn vereisten in dit kli maat met grote temperatuurverschillen tus sen zomer en winter. DE WIJNEN Bolzano, ik schreef het al, heet in het Duits Bozen. De taalstrijd was hier lange tijd min stens zo hevig als in België en de tijd van hevige rellen tussen het zuidelijke Italiaans sprekende deel Trento en de Duits spre kende bewoners van Alto Adige, ligt niet zover achter ons. Daarvan getuigen de ver keersborden, die dikwijls alleen in het Duits zijn gesteld en automobilisten uit Nederland soms tot wanhoop kunnen bren gen. Dat begint ook al met de eerste wijn die we noemen uit het produktiegebied 10 km ten zuiden van Bozen -'Kalterersee'- in het Italiaans: 'Lago di Caldaro'. Dat lijkt toch helemaal niet op elkaar. Menig Neder lander zal, als dit de eerste kennismaking met Italiaanse wijn is, tevreden uitroepen "Zie je nou wel dat die Italiaanse wijn niks voorstelt!". En ik moet toegeven, ook mijn eerste kennismaking met deze beroemd heid gaf me geen aanleiding om erover naar huis te schrijven. Er wordt daarvan maar 18 'Een wonderbaarlijke wijntuin' Steranesi di Collina O Merano Valle Isarco Santa Maddalena Colli di Bolzano Teroldeeo Rotaliano TRENTO

Heineken - Tap en Schap | 1985 | | pagina 18