RITPLANNING GROOTHANDEL AFNEMER Heineken heeft een onderzoek gedaan naar het extern transport van een aantal drankenhandels. Met behulp van automati sche ritplanning en tijdstudies werden de transportkosten per afnemer vastgesteld. Door middel van simulaties (naspelen van het transport met het programma waarin de autotypes en losmethoden en dergelijke steeds werden veranderd) werd onderzocht waardoor de transportkosten worden ver oorzaakt en welke acties genomen zouden kunnen worden om deze kosten te verla gen. Daarbij mag niet uit het oog worden verloren dat de transportkosten een deel vormen van het totale commerciële pakket. Een in het oog springende conclusie is dat wanneer de drankenhandels geheel op leve ring via rolcontainers zouden overgaan en aflevering voor de deur zou worden geac cepteerd, de transportkosten gehalveerd worden in vergelijking met het conventio nele vervoer. Hoewel dit een fictieve situa tie is, wordt duidelijk dat rolcontainerver- voer ook in minder optimale omstandighe den voordeliger is dan het conventionele vervoer. Verder bleek een groot aantal afne mers van de drankenhandels voldoende opslagruimte te hebben voor een verlaging van de leverfrequentie. Bij wat grotere afnemers wordt de palletleverantie al gauw interessant: vanaf 50 colli is palletleverantie te prefereren boven rolcontainers. Een belangrijk aspect van het onderzoek is dat per afnemer inzicht wordt verkregen in de transportkosten. Soms zijn deze hoger dan de marge. Bij contracten met nieuwe afne mers is het van belang de distributiekosten- formule als een onderdeel van de gesprek ken te hanteren. pasbaar gemaakt en al gauw bleek dat voor verschillende toepassingen (bijvoorbeeld bier en fris) verschillende programma's wenselijk waren. Ritplanning bleek maat werk te zijn. Met dit maatwerk werden geheel nieuwe ontwikkelingen mogelijk. Er werd een programma ontwikkeld samen met de TH in Eindhoven waarmee tevens voorraadbeheersing kon worden uitge voerd. Het ontwikkelde programma bepaalt niet alleen op welke rit een afnemer ingepland wordt, maar tevens vanuit welk voorraad- punt deze rit het beste kan vertrekken. Met dit programma kan een landelijk voorraad beheer worden uitgevoerd dat rekening houdt met dc leeftijd van produkten en dat zo resulteert in een zo goed mogelijk afvoerschema. Een rolcontainerleverantie bij een klant TEN SLOTTE Voor structuurstudies in de drankengroot handel is automatische ritplanning een nut tig hulpmiddel. Een volgende stap kan een dagelijkse automatische ritplanning zijn. Dit stelt echter eisen aan de flexibiliteit van de organisatie. Een mogelijke invoering ervan vraagt om een zorgvuldige voorberei ding. Zeker is dat dit soort systemen steeds meer gebruikt zullen gaan worden om het kwaliteitsprodukt tegen een redelijke prijs bij de afnemer te krijgen. Heineken is bereid haar afnemers hierin te helpen en wil opgedane kennis en ervaring delen met relaties in de groothandel. 5

Heineken - Tap en Schap | 1984 | | pagina 5