AUTOMATISEREN IN DE DISTRIBUTIE mmt Was het tot voor kort alleen voor grote ondernemingen met miljoenen guldens aan transportkos ten interessant om een computer te gebruiken voor transportplanning, binnenkort is het voor bijna elke onderneming die wat transporteert verstandig om een computer hiervoor in te zetten. COMPUTER HELPT BIJ RITPLANNING n de zeventiger jaren ging Heineken over op automatische ritplanning. Na de eerste ervarin gen werd in 1975 een verbeterd programma gebruikt maar ook dat voldeed niet geheel aan de behoefte. Dat is ook niet zo verwon derlijk. Het valt niet mee voor een leveran cier van computerprogramma's om een pakket op de markt te brengen dat aan alle wensen van alle bedrijven tegemoet komt. Het ritplanningsprogramma is oorspronke lijk gebaseerd op het minimaliseren van het totaal aantal te rijden kilometers maar er zijn ook andere doelstellingen zoals: - minimaliseren van het aantal in te zetten auto's - minimaliseren van de variabele kosten - minimaliseren van de rijtijd - maximaliseren van de beladings- c.q. benuttingsgraad - gelijke verdeling van werk over chauf feurs en auto's - maximaliseren van de service. Bedrijven hebben echter vaak beperkingen zoals koelladingen, gesplitste ladingen, spe ciale aflevertijden of afleverdagen, priori teitsleveranties of optionele leveranties, speciale auto's etc. RITPLANNING FABRIKANT-GROOT- HANDEL In de jaren dat met automatische ritplan ning werd gewerkt, daalden de transport kosten zonder dat dit direct toe te schrijven was aan de invoering ervan. Het bleek dat de automatische ritplanning niet echt beter was dan het handwerk van een ervaren rit- planner. Het was echter vooral de combina tie van ervaring en automatisering die in de loop der jaren een positief effect bleek te hebben zowel op de transportkostenreduc tie als op de organisatie zelf. Zelfs op zeer drukke dagen liep alles beheerst en kon in korte tijd een goed transportplan worden opgeleverd. Niet in het minst werd dit gerealiseerd door de opname van de rit planning in een door Heineken ontwikkeld geïntegreerd systeem ODIS (Operationeel Distributie Informatie Systeem). Daarin wordt van bestelling tot factuur de informa tie automatisch verwerkt in voorraden, afleverbonnen, ritlijsten, laadprogramma's en dergelijke. Een onderzoek met betrek king tot het gebruikte ritplanningspro gramma in vergelijking tot een binnen Hei neken in 1980 ontwikkeld programma leverde als uitkomst op dat voor de geteste toepassingen een verbetering van 10 tot 20% op het aspect transportkosten haal baar was. In samenwerking met de Techni sche Hogeschool te Eindhoven werd het Heineken-programma operationeel toe- Een palletleverantie bij een klant 4

Heineken - Tap en Schap | 1984 | | pagina 4