de oorlog waren de grondstoflen nog schaars en daarom gold er een beperking voor de verkoop van alcohol en limonade. ZWAAR MAAR GEZELLIG Nadat Geerd Vos zijn voorraad had ingela den, ging hij terug naar Eindhoven om de flessen en fusten óf direct hij de klanten óf in het (toen nog kleine) magazijn te bren gen. Geerd herinnert zich die ritten nog goed: "Het lag natuurlijk aan de hoeveel heid die ik moest gaan halen, maar meestal ging ik 's morgens al vroeg op pad. Vaak al om zeven uur. Als ik met het vrachtje terug was in Eindhoven, begon eigenlijk pas het leukere werkde bestellingen afleverenNa korte tijd kende iedereen mij en stond de koffie klaar. De eerste dag nam ik nog brood mee voor 's middags maar dat hoefde helemaal niet. Het was heel normaal dat ik gezellig mee lunchte, dan was het van: 'Geerd, stoppen met werken, we gaan aan tafel'! Er werd van je verwacht dat je alles keurig op z'n plaats zette: kratten en fusten in de kelder, flessen op de plank. Dat was tamelijk zwaar werk want de kratten waren van hout en sommige dranken, zoals oude jenever, zaten in stenen kruiken. En wat te denken van de fusten. Die waren ook van hout en hadden een inhoud van zo'n 47 a 48 liter. Er waren zelfs fusten van 97 of 108 liter, die werden speciaal voor kermissen gebruikt. Als je zo'n fust moest afleveren sjouwde je dus met 196 kilo! Lange dagen maakte je ook in die tijd. Soms had je wel 35 bestellingen op één dag en dan was het al gauw avond voordat je alles bezorgd had. Vooral Kerst en Oud en Nieuw waren drukke dagen. Mijn moeder heeft in die tijd menigmaal opgebeld om te vragen waar ik bleef". TERUG Met een onderbreking van enkele jaren is Geerd Vos dit werk blijven doen. Tegen woordig houdt hij zich eigenlijk alleen nog met het magazijn bezig. Zelf zegt hij daar over: "Ik heb mijn werk altijd met erg veel plezier gedaan, maar het wordt me nu een beetje te zwaar. Ik vind het ook niet zo gezellig meer, het is allemaal zo zakelijk geworden. Af en toe ga ik nog wel eens op pad, dan val ik in voor een zieke chauffeur of ik ga mee als bijrijder. Veel mensen her kennen mij nog en roepen als ze mij uit de auto zien komen: 'Jongens kiek es d'ne ouwe is er bij'. Laatst ging ik ook met een van onze chauffeurs mee. In de auto zei hij tegen me: 'Bij de volgende klant krijg ik nooit eens 'n kop koffie'. Bij mezelf dacht ik: 'afwachten maar'. En ja hoor we waren nog niet klaar of de baas zei: 'Zeker wel trek in een kop koffie mannen? Er lag bovendien ook nog een koekje en een sigaar bij!' Ook tijdens de korte onderbreking van vier jaar in zijn chauffeursbestaan bleef Geerd bij Winters in dienst. J.R.J. Winters ging namelijk kippen houden om die, geslacht, aan de horeca-klanten te verkopen. Omdat hij vond dat Geerd het maar eens 'wat rusti ger' moest gaan doen, vroeg hij Geerd de kippen te verzorgen. Toen er bij de kippen ook nog duiven kwamen, kreeg Geerd zijn handen vol en werkte tóch nog zeven dagen in de week om alles bij te kunnen houden. Later werden er paarden aangekocht en groeide de 'dierenhobby' van de heer Win ters uit tot een in Leende bekende manege. Geerd keerde echter weer terug naar de drankenhandel. GROEIEND BEDRIJF Drankenhandel Winters was intussen gesta dig doorgegroeid en verhuisde diverse malen naar een groter pand. Nadat de Van Vollenhoven brouwerij door Heineken en Amstel (respectievelijk 60% en 40% van de aandelen) was overgenomen, werd Win ters de Heineken agent voor Eindhoven en omliggende dorpen. Maar het was tegelij kertijd ook agentschap voor diverserse fris dranken. Ook had het bedrijf een afdeling onder de naam: Bronwater Import Kan toor. De naam zegt het al: er werden bron waters uit diverse landen geïmporteerd die dan weer aan groothandels in heel Neder land werden verkocht. Men importeerde ook modderbaden! Deze kwamen, in poe- dervorm, in pakken uit Hongarije aan en moesten met water worden aangelengd. Winters verkocht deze 'gezondheidspak ketten' aan de farmaceutische groothan dels. Foto uit de zestiger jaren: op de eerste dag van het carnaval rijden de prins en zijn gevolg mee op een vrachtwagen van Winters. Geerd Vos bij z'n eerste vrachtwagentje op drie wielende 'Tempo'. SAMEN Er was sinds 1950 in Eindhoven ook een Amstel agent. Dit was de firma Van Wees. Van oorsprong een Amsterdamse dranken handel van een vader en twee zoons. Een van de zoons vestigde zich in Eindhoven met een drankengroothandel. Als deze Van Wees in 1974 besluit de zaak te verkopen, benadert de brouwerij Winters. In geza menlijk overleg worden dan uiteindelijk beide door Heineken overgenomen en een nieuwe concerndrankenhandel is geboren! Het bedrijf is nu gevestigd op het industrie terrein 'De Hurk' en zoals gezegd: Geerd Vos werkt er nog steeds. Hij is hiermee nog de enige van de 'oude club'. Jan Winters heeft inmiddels afscheid genomen. Hij is nu 65 jaar maar kan het nog steeds niet laten om even langs te komen en te horen hoe de zaken erbij staan want zowel Jan Winters als Geerd Vos zijn nog steeds aan de dranlenhandel verknocht. 19

Heineken - Tap en Schap | 1984 | | pagina 19