VIS ALS BEGIN VAN DE MAALTIJD. Hiervoor komen het meest filets (reepjes) of mootjes in aanmerking. Indien mogelijk graatloos. Al of niet overdekt met een fijne, lichtgebonden saus. Denk eens aan snoek(-baars), karper, in witte wijn gepocheerde zalm of een mootje van onder de grill, als compacte vissoorten. Wanneer we over luxe vissoorten praten, lijkt het wel of alleen tong in aanmerking komt. Naast genoemde zoetwatervissen ook denken aan poon, zeebaars, heilbot. Heel lekker kunnen ook quenelles zijn - ik weet er geen Nederlands woord voor. Het zijn bolletjes van 5 cm doorsnee van stukjes vis, (nier)vet en meel, gedrenkt in gekruide visbouillon, gekookt in water en opgediend met een fijne wijnsaus. Tenslotte nog als voorgerecht een sierlijke, welgevormde glascoupe waarin een combi natie van avocado en (Hollandse) garnalen of kreeft (uit blik), nu eens niet gevuld tot één of twee centimeters onder de rand, maar royaal met een bergje erop. Afmaken met wat witte wijn of droge sherry (manza- nilla). Bekronen met kwart schijfje kiwi. Gebruik bij deze voorgerechten zo min mogelijk azijn, citroen, mayonaise, geen of hoegenaamd geen zout en peper. Dikwijls is wat thijm voldoende om een aroma dat zich te zwak manifesteert te ondersteunen. WIJNEN BIJ HETVOORGERECHT Gebruik hier en daar droge witte wijn om het gerecht fris en rins te presenteren. Drink daarbij witte wijnen die we niet elke week in de aanbieding tegenkomen: Als eerste noem ik uit het assortiment van Reuchlin de witte Rioja Vina Cumbrero blanco uit het jaar 1982 van het huis Monte- cillo. Voor zijn prijs een vondst, die uniek genoemd mag worden. Geen houtsmaak, daar houden Nederlanders niet van, wat witte wijnen aangaat. Fris, met ingetogen opwekkende fruitgeur, niet overdadig en daarom geschikt aan tafel. Denk eens aan Vouvray (mild), Saumur (vrij veel zuur), al of niet mousserend. Over mousserend gesproken. Uit de wijn gebieden langs de Dröme rondom het gezellige stadje Die komt een mousserende wijn die dank zij een uitstekend beheerde gisting op fles alom veelvuldig de aandacht trekt. Ik bedoel de Clairette de Die Brut. De klassieke vinificatie aangeduid met het bijvoeglijk naamwoord: (méthode) 'dioise' of met 'Tradition', bevalt mij minder goed. Bij aankoop goed het etiket lezen. Cassis produceert een witte wijn die tot de beste van de wijngaarden langs de Middel landse Zee gerekend mag worden. Bij de hors d'oeuvre komen ook goede droge rosés in aanmerking: Cötes de Provence. Of aromatische witte wijnen als Bergerac blanc, Gaillac, en de Orvieto secco uit Ita lië. Waarom ook niet eens gedacht aan een koele Beaujolais - en vooral Cötes du Rhöne - Primeur. Het lijkt soms wel of met eind november de lol eraf is. Terwijl deze wijnen gemakkelijk maandenlang hun frisse fruitsmaak bewaren. Regel is, dat witte wijnen jong, d.w.z. binnen twee a drie jaar na de oogst gedronken, het best tot hun recht komenWanneer wij n in sausen is ver werkt, vormt deze wijn aan tafel meestal de beste combinatie. GEZELLIGHEID KENT GEEN TIJD Ik heb vrij veel aandacht aan voorgerecht en begeleidende wijnen besteed. Met opzet. Nogal eens zien we deze gerechtjes waaraan zoveel zorg is besteed hap-snap doorgaan en staat (in Nederland) het hoofdgerecht alweer te wachten. Normali ter zal men aan tafel één wijn drinken. Ech ter we praten nu over een feestmenu, even tueel besproeid met feestelijk spranke lende wijn. Daarvoor mag best de nodige tijd worden gereserveerd. Een half uurtje gezellige kout tussen twee gangen is iets wat ik in Franse familiekring enorm waardeer. Waarom moet er bij ons toch altijd in een tempo gegeten worden alsof we aan een twaalfuurtje bezig zijn? HET HOOFDGERECHT Het hoofdgerecht aan de Kerstdis zou, alternatief, ook wel eens mogen afwijken van de traditionele bout. Er bestaan vele goedogende schotels, die, mits een dag tevoren voorbereid, snel zijn op te maken met feestelijke kleuren, zoals: Filet de Boeufplakken rood vlees op plank of schaal temidden van groene fijngehakte paprika en zwarte peperkorrels, kapper tjes, enkele maïskorrels, diverse soorten paddestoelen, of croütons waarop fris groene groente, ontvelde en ontpitte toma ten met de bolle kant naar boven glanzend gemaakt. Leuk is ook enkele timbaaltjes gespoten aardappelpuree vermengd met room en geraspte kaas, punten van dunne asperges, kroontjes bloemkool. Begeleid door gecorseerde wijnen als Barolo, Bru- nello di Montalcino, Prokupac (Joeg). Ook feestelijk is een lamsbout, compleet met been en manchet of lamszadel, gegar neerd met rondjes spinazie, haricots verts (dunne donkergroene boontjes). Daarbij lichte rode wijnen als Pinot Noir (Elzas), Bourgueil, Chianti, Cabernet d'Isonzo (It.), Minervois. Leuk op te maken zijn ook: "Saltimbocca" (It.), dunne kalfsmedaillonnetjes (springen in je mond). Hierbij zijn ook volle witte wij nen op zijn plaats: Macon Villages, Gavi (Piemonte It.), Albano di Romagna (It.), maar ook rode, als Corbières, Sangiovese (It.). HET DESSERT Voor Fransen geldt als regel, dat een maal tijd niet compleet is wanneer de plank met diverse kaassoorten niet op tafel is geweest. Daarbij worden de beste rode wijnen geschonken. In ons geval -we spreken over niet voor de hand liggende wijnen- Amaro- ne, een volle dieprode wijn uit Italië en Her mitage, terug van weggeweest en opnieuw volop in de belangstelling en als gevolg daarvan niet goedkoop, zouden goede adviezen zijn. Maar natuurlijk kan men, wanneer daarvan nog iets over is, ook de rode wijn die bij het vlees werd geserveerd, "doordrinken". "Finir le vin". Tenslotte het toetje. Jammer dat het van wege de slanke lijn in onbruik raakt. Even wel. per 1 januari 1985 begint u opnieuw. Nu mag het nog: Plum-cake met Pedro Ximenez of Malaga? Crêpes met Asti-Spu- mante? Poires glacées met Monbazillac uit het land van Cyrano? U ziet maar. Ik hoor het wel. 15

Heineken - Tap en Schap | 1984 | | pagina 15