Darlant du DOOR J. ZELLENRATH Men zal er wel nooit in slagen een wijnadvies te geven dat iedereen voldoening schenkt, evenwel is het plezierig om met elkaar te overleggen welke wijnen bij een bepaalde gelegenheid het beste tot hun recht zullen komen. Sterker, het is één van de magische charmes van de wijnkeuze. niet meer in deze zin. Daarom noemen we onze hors d'oeuvre: 'entrée', een voorge recht in de werkelijke betekenis van het woord. Dus na het voorgerecht hebben we nog trek in de volgende gang, het hoofdge recht en proberen daarbij een andere wij n Ik heb dat woord 'hors d'oeuvre' slechts gebruikt om een feestelijk opgemaakte schaal aan te geven, waarop enkele plezie rige frutjes, een beetje van dit en een beetje van dat in kleurige combinatie, bescheiden, niet overdadig. Wat garnalen (oranje), wat blokjes bietjes met room (geen zuur), enkele dunne plakjes (echte) goed droge salami/cervelaat, halve schijfjes ontvelde tomaat, waarop wat kaviaar, of zalmkuit, hard gekookt ei met rood hartje, verse paprika, schijfje even gesmoorde champig non, schijfje (niet aangemaakte) komkom mer, zwarte en groene olijven (niet te zout), toastje, (in melk geweekte) ansjovis, radijs (bewerkt), ragdunne asperges (uit blik), toastjes bedekt met een mousse van gepo cheerde of gerookte zalm, droge boere-/ parmaham, sardelle ringetjes, inktvis, patés, en laat uw fantasie maar gaan. Dit alles afwisselend versierd met roosjes bloemkool, spiraaltjes tomateschilletje, kappertjes, fijngehakte peterselie. kunnen worden, bijgevolg zullen de pro- dukten duurder zijn dan nodig. MENU Laten we nu eens proberen een alternatief feestmenu samen te stellen met daarop aan bevolen alternatieve wijnen. Vanzelfspre kend zullen de gerechten feestelijk gepre senteerd moeten worden. Als voorgerechten denk ik aan een keuze uit: gegratineerde mosselen in de schelp. Hors d'oeuvre variée, een visgerecht een combinatie van kiwi en garnalen. U kunt natuurlijk oneindig variëren met koude en warme kleurrijke voorgerechten. Om het gemakkelijker te maken wil ik bovengenoemde gerechten kort beschrij ven. Mosselen: De mosselen niet langer dan 7 minuten koken in bodempje witte wijn of water met grof gesneden ui, prei en selderijNeem bij voorkeur kleine mosselen van gelijke groot te. Het is in Nederland helaas niet gemak kelijk om die keuze te maken. Selecteer uit I u zijn we al weer toe aan het einde van het met veel ophef begonnen I Orwell-jaar. Gelukkig is in onze huizen nog geen loerkastje aangebracht waarmee Grote Broer bij ons op tafel kan toezien of we niet te overdadig leven. Inte gendeel, steeds meer is wijn een bestand deel van het menu gewordenAls bewoners van een land waar slechts in zeer beperkte mate wijn wordt geproduceerd, zijn we, na een periode van gewenning, alle-dag-wij- nen gaan onderscheiden van de klassieker, die voor een feestelijke dis gereserveerd blijven. Tot die klassieker rekenen we dan de wijnen die van oudsher met een eigen naam zijn onderscheiden en waarvan in de loop van de tijd de herkomst en produktie in bepalingen met kracht van de wet zijn vastgelegd. Het spreekt vanzelf, dat indien alle wijnbouwers en wijnhandelaren even eerlijk en betrouwbaar zouden zijn, die bescherming van authenticiteit door gerechterlijke sancties overbodig zouden zijn. Bedoelde, met name bekende, wijnen hoeven niet persé duur te zijn. De fout die we bij aankoop dikwijls maken, komt voort uit een beperkte kennis van slechts enkele wijnen uit een grote sortering die ter beschikking is. Wanneer we als consumen ten onze keuze beperken tot enkele gebie den zal daar niet voldoende geproduceerd de schelpen gelijkvormige helften en reken daarbij op zes per persoon. Leg in elke schelp een mossel (selecteer naar grootte), overgieten met gesmolten boter en peterse lie, peperen en bestrooien met paneer meel. Lichtelijk laten kleuren onder de grill. Wanneer u geen grill ter beschikking heeft, kunt u ook goede resultaten verkrij gen door de mosselen te rangschikken op een plaat in de oven of in een gietijzeren pan op het fornuis, echter dan geen paneer meel. In dat laatste geval de boter wat meer verrijken met peterselie en knoflook (ca. 8 minuten). Rangschikken - holte in holte rondom op een bord - versierd met b.v. takje peterselie, schijfje citroen (niet gebruiken i.v.m. de wijn), reepje bleeksel derij, blaadje veldsla, etc. Ik herinner me nog hoe ik voor de eerste keer in mijn leven in een restaurant at, toen een grote zeldzaamheid, en een feestelijk kleurrijke hors d'oeuvre werd geboden en ik daarvan zoveel genomen had, dat mijn apetit voor het hoofdgerecht ondanks mijn jeugd, tot bijna nul was gereduceerd. Een hors d'oeuvre - wordt die uitdrukking nog gebezigd - was een extra gang, bestaande uit een aantal schaaltjes met diverse kleine hapjes. Dat is het in onze tijd 14 Feestelijke wijnkeuze Hors d'oeuvre:

Heineken - Tap en Schap | 1984 | | pagina 14