een vorstelijke cognac Begin dit jaar breidde de Gedistilleerd en Wijngroep Nederland haar assortiment uit met de 3-sterren cognac Grand Monarque. Een tweede uitbreiding volgde in juli met de introductie van Grand Monarque VS.O.P. - Fine Champagne. Omdat cognac een drank is met een eeu wenoude traditie is een stap terug in de geschiedenis beslist de moeite waard. Al in het begin van de 17e eeuw maakten Franse wijnbouwers in de streek rondom La Rochelle de eerste cognac door hun wijnen te distilleren. Al leek deze scherpe drank nog weinig op de hedendaagse cognac, het was een soort wijnextract dat met water moest worden aangelengd, het was de basis voor Frankrijks beroemdste eau de vie. In de 18e eeuw wordt de kwaliteit van de cog nac sterk verbeterd en krijgt het produkt overal in Europa bekendheid. Dit is ook de eeuw waarin bekende Franse wijnhuizen worden gesticht en je zou kunnen zeggen dat het de gouden eeuw voor de cognacs was. Maar helaas... net als in de overige wijnbouwgebieden slaat ook hier de Phyllo xera (druifluis) toe en vernietigt tussen 1880 en 1890 alle wijngaarden. Maar na inten sieve herbeplanting komt de produktie weer op gang en hoewel enigszins veran derd van karakter, cognac is nog steeds een drank van hoge kwaliteit. DE COGNACSTREEK Het produktiegebied van cognac ligt langs de noordelijke oever van de Gironde in de streek die tussen Royan en La Rochelle De speciale distilleerketels 'alembic charen- tais' geheten. De kuiper aan 'twerk. Elke fust gaat tenminste veertig tot vijftig jaar mee. wordt ingesloten door de Atlantische Oce aan. In 1909 werd zelfs wettelijk vastgelegd welke departementen of gedeelten daarvan tot de streek behoren. Centrum van de streek, hoe kon het ook anders, is het stadje Cognac. Het land is er vlak of licht golvend en er zijn zes gebieden die, ook weer vol gens die wet van 1909, als belangrijkste wijnbouwareaal gelden. Het voert te ver om ze allemaal in dit artikel te behandelen maar twee ervan willen we toch graag noe men. Dat zijn de Grande Champagne en de Petite Champagne. Uit deze streken komen namelijk de beste en duurste cog nacs. De duurste omdat zij de meeste tijd nodig hebben om hun top te bereiken en de beste omdat zij hun kwaliteit het langst vasthouden. Samen vormen deze gebieden de Fine Champagne en alleen cognac die bereid is uit wijnen waarvan minstens 50% uit de Grande Champagne en de rest uit de Petite Champagne afkomstig is, mag de term Fine Champagne aan zijn naam toe voegen. De Grand Monarque V.S.O.P is zo'n cognac en u zult nu begrijpen waarom wij speciaal deze twee gebieden hebben genoemd. De 'fijne neus' van de melangeur. WIJN WORDT COGNAC De drie belangrijkste druiverassen voor cognac zijn de saint-émilion (ugni blanc), de folie blanche en de colombard. Het zijn alle witte druiven en de meest aangeplante (90%) is de saint-émilion. Het is een drui- veras met een hogere zuurgraad en het levert wijn met een laag alcoholgehalte en dat is nu precies wat de wijnbouwer ver langt. De hoge zuurgraad zorgt ervoor dat na de distillatie het jonge distillaat zijn karakter kan ontlenen aan het hout waarin hij rijpt. Een laag alcoholgehalte betekent dat er meer wij n nodig is voor het distillatie proces waardoor de cognac een rijker bou quet krijgt. Om cognac genoemd te worden moet de wijn (na twee maal te zijn overge haald) in het cognacgebied worden omge zet tot esprit. De wet vereist dat hiervoor speciale ketels worden gebruikt. Dit zijn klassiek op hout of gas gestookte ketels van het type dat al ruim een eeuw gebruikt wordt. Zoals reeds gezegd cognac is een zaak van traditie. In vogelvlucht schetsen wij nu de bereiding van cognac. De drui ven, die in de herfst worden geplukt, wor den allereerst heel voorzichtig geperst want er mag niet teveel pectine en tannine uit de druiveschillen in de wijn terecht komen. Na een snelle vergisting van ongeveer een week begint de distillatie. De distillatie van cognac bestaat uit twee fasen (overhalingen), wat hierna overblijft is een produkt met een hoog alcoholgehalte (40%) waarin de aroma's van de wijn zijn geconcentreerd. Hierna volgt een zeer belangrijk onderdeel van het produktiepro- ces: het rijpen in eikehouten fusten. Cog nac ontleent zijn tint, een deel van zijn spe cifieke smaak en karakter namelijk aan het gebruikte hout. Voor de fusten mag alleen eikehout worden gebruikt afkomstig uit de bossen van Limousin en Troncais. Deze houtsoort is poreus en maakt het mogelijk dat de fusten kunnen 'ademen'.De cognac blijft tenminste anderhalf jaar op fust, een jaar op nieuwe en de rest van de tijd op oude fusten. Het mengen van de cognacs, het laatste en beslissende gedeelte van het proces, geschiedt door de melangeurs. Alle cognacs zijn melanges die cognacs uit ver schillende gebieden en van verscheidene jaargangen bevatten. Elk huis heeft zijn eigen stijl en het mengen is een zaak van verfijnde smaak en gedegen vakkennis om die stijl 'door de eeuwen heen' te kunnen bewaren. GARANTIE VAN KWALITEIT Tenslotte nog wat informatie over de etiket- a Grand Monarque VS.O.P

Heineken - Tap en Schap | 1984 | | pagina 4