Het is alweer tientallen jaren geleden dat een kastelein aan het gekletter van paardehoeven kon horen dat zijn nieuwe voorraad in aantocht was. Met name op de Amsterdamse grachten maak ten de brouwerswagens een vertrouwd geluid. De Heineken en de Amstel spankar die nog steeds vrijwel dagelijks door de hoofdstad trekken herinneren aan die tijd. Sinds kort klinkt het hoefgetrappel weer wat anders, onzeker soms. Er staan nieuwe paarden voor de wagen: Shires. In de volksmond worden ze meestal brouwerspaarden genoemd. Ze zijn nog niet zo lang in Nederland. De over gang van de Engelse weiden naar het hartje van een wereldstad is niet eenvoudig. Af en toe laten ze zich van de wijs brengen door een gillende sirene of harde geluiden die bewijzen dat het leven in de grote stad jach tig en luidruchtig is. Toch staat menigeen even stil als de paarden hun last voorbij trekken. Het is een indrukwekkend gezicht, de machtige Shires voor de grote zware spanwagens. VIER WITTE SOKKEN Wouter de la Haye, een van de vier mannen die dagelijks in de Heineken stallen te Amsterdam voor de paarden en de voertui gen zorgen, vertelt over de veranderingen in de stallen: "We hadden al enige tijd vier Shires hier. Begin juli zijn de laatste twee uit Engeland gekomen. Het was niet een voudig om zes gelijkende paarden bij elkaar te zoeken. We wilden zwarte paar den met vier witte sokjes en een witte bles op het hoofd. De paarden mochten niet te oud en niet te jong zijn. Het is ons gelukt dank zij de hulp van 'Shire Horse Society' een organisatie die het stamboek van alle Shires bijhoudt en de fokkers kent. Wat we nu bij elkaar hebben is dan ook eigenlijk uniek voor het Europese vaste land." MAATWERK "Ja, we wisten dat die Shires een stuk groter zijn dan de paarden die we hier vroeger hadden. We hebben de stallen dan ook enigszins aangepast. Maar eerlijk gezegd hebben we door die enorme afmetingen toch nog wel voor verrassingen gestaan. De paarden passen bijvoorbeeld nauwelijks meer in de veewagen die wij altijd huren om naar evenementen te gaan. Nu is de ver huurder gelukkig toe aan een nieuwe vee wagen, dus kan hij rekening houden met onze wensen. Als ze volgroeid zijn wegen deze Shires zo'n 1000 kilo. Ze zijn ook een stuk hoger dan onze oude paarden die nu in hun pension in Zoeterwoude staan. We hebben tevens de schotten tussen de stallen hier moeten verhogen zodat ze elkaar niet lastig kunnen vallen. Voor het beslaan van de hoeven - dat moet ongeveer een maal per drie weken gebeuren - hebben we een soort beugel aangeschaft. Deze beesten zijn zo ongelooflijk sterk, dat je het been niet met mankracht kunt stilhouden om er een nieuw ijzer op te slaan." Met enige trots laat Wouter de nieuwe tuigen zien. "Ook maatwerk", zegt hij "speciaal gemaakt in Engeland. Dit kun je in Nederland eigen lijk niet meer krijgen." De tuigen zijn gemaakt van zwart lakleer gecombineerd met groen voor de Heineken- en met rood voor de Amsteltuigen. In het koper zijn de bierlogo's verwerkt. "Het is wat rommelig geweest de laatste maanden met het komen en gaan van de nieuwe en de oude paarden", vertelt Wou ter. "Toch proberen we zoveel mogelijk het ritme van de dag vast te houden en zo lang zamerhand heeft iedereendus ook de paar den, zijn draai weer gevonden. We begin nen 's ochtends met het voeren van de paar- Met zes PK. het land door Heineker dier koe cs

Heineken - Tap en Schap | 1984 | | pagina 14