Voorzichtigheid overheerst in toekomstverwachtingen Een sti jging van de bierverkopen vooral in Nederland, de Verenigde Staten, Frankrijk, Indone sië en Griekenland heeft 1983 een gunstig jaar voor het Heineken concern gemaakt. De omzet steeg met 12% tot 4,7 miljard gulden (in 1982 was dat ruim 4,2 miljard gulden) en de winst steeg met 29,5% van 153,2 miljoen gulden in 1982 tot 198,4 miljoen gulden in het afgelopen jaar. JAARCIJFERS 1983 In de toelichting op de jaarcijfers aan de Nederlandse pers op 11 april jongstle den, gaf de voorzitter van de Raad van Bestuur van Heineken N.V. de heer A.H. Heineken aan, dat voor onze activi teiten in Frankrijk een nieuwe fase aan breekt. Hij doelde daarmee op de overeen komst die was bereikt tussen Heineken France, Union de Brasseries en Pelforth tot het samengaan van deze ondernemingen in de nieuwe firma Sogebra. Bovendien wer den investeringen om de kwaliteit van het produktie-apparaat in Frankrijk verder te verbeteren aangekondigd. In Griekenland heeft de Athenian Brewery, waar Heine ken en Amstel worden gebrouwen, in het afgelopen jaar zijn afzet aanzienlijk ver groot. Inmiddels bedraagt daar het markt aandeel van Heineken in de totale bier markt meer dan 50%In Italië vertoonde de bierafzet slechts een bescheiden groei. Binnen het internationale marktsegment steeg de verkoop van Heineken bier terwijl ook het door de brouwerijgroep Peroni in licentie gebrouwen Amstel bier een bevre digende ontwikkeling doormaakte. In Ier land is na de overname van de Murphy brouwerij een begin gemaakt "met een omvangrijk investeringsprogramma. Tijdens de persconferentie werden vragen gesteld over Heineken's plannen om zich op de Duitse markt te begeven. Vice-voor zitter van de Raad van Bestuur, de heer G. van Schaik, verklaarde dat Heineken voor lopig de discussies rond het Reinheitsgebot wil afwachten voor er een definitieve beslis sing wordt genomen. Deze terughoudend heid levert tevens de tijd op om de lande lijke distributie van Heineken bier voor te bereiden, verklaarde de heer Van Schaik. NEDERLAND In 1983 ontwikkelde de Nederlandse bier markt zich onder invloed van de mooie zomer gunstig. Het jaarverslag maakt mel ding van de voortdurende concurrentie die wordt ondervonden van de goedkope mer ken in het thuisverbruik segment. In de frisdrankenmarkt liep het aandeel van Vrumona door de hevige prijsconcur rentie iets terug. De zich in 1983 licht her stellende gedistilleerdmarkt dreigt beïn: vloed te worden door de forse accijnsver hoging per 1 februari 1984. Het jaarverslag spreekt over 'misleiding voor het kwaliteitsimage' van het Neder lands produkt in verband met het op de markt komen van jeneverachtigen met een lager alcoholpercentage dan wettelijk is voorgeschreven. WESTELIJK HALFROND Het gunstige resultaat in 1983 is opnieuw voor een belangrijk deel te danken aan onze goede positie in Noord-Amerika. In de Verenigde Staten nam de afzet van Hei neken, ondanks de toegenomen concur rentie in het import-segment, weertoe, ter wijl ook de afzet van het laag-calorische Amstel Light bier zich bijna verdubbelde. In zijn toelichting stelde de heer Heineken dat in het afgelopen jaar verder is gestreefd naar de verbreding van Heineken's positie in de Verenigde Staten. In dat licht moet ook de introductie worden gezien van het merk Grizzly dat in onze Canadese Brou werij wordt gebrouwen en van daaruit wordt geëxporteerd naar de Verenigde Sta ten. In 1983 werd op het Westelijk Halfrond een verdere stap gezet naar de internatio nalisering van het concern. Er werd een samenwerking aangegaan met enkele ondernemingen in Brazilië die zich tot dus ver bezighouden met de produktie van fris dranken. AFRIKA In 1983 nam de export van bier vanuit Nederland naar Afrika af als gevolg van de importbeperkende maatregelen, ingege ven door de recessie. De lokale produktie nam echter toe. De heer Heineken noemde de minder heidsdeelneming in Nigerian Breweries van grote importantie in een groeiende en rendabele markt. De heer H.F.M. Coebergh, lid van de Raad van Bestuur en onder andere verant- Opbrengst verkopen (in miljoenen guldens) Bier 2114 2481 2842 3423 3848 I I III 4500 3000 woordelijk voor Afrika, lichtte tijdens de persconferentie toe dat Heineken in Nige ria ook betrokken is bij de hulp aan land bouwprojecten. Zo wordt een project van maisbouw ondersteund en werd in het afge lopen jaar in het noorden van Nigeria de eerste oogst binnengehaald van een project om gerst te verbouwen. In Burundi, waar Heineken al enige jaren meehelpt aan een groot gerstproject van 500 hectare, is nu ook onze hulp ingeroepen voor een experi ment op veeteelt-gebied met Friese koeien VERRE OOSTEN Vooral de activiteiten in Japan sprongen het afgelopen jaar in het oog. Heineken ging een licentie-overeenkomst aan met Kirin, Japan's grootste brouwerijgroep. De heer Heineken omschreef de eerste uit levering van lokaal gebrouwen Heineken bier op 2 april jongstleden als een belang rijke gebeurtenis die zal leiden tot een groeiend aandeel van Heineken in de Japanse markt voor internationale bieren. Over de toekomst sprak de Raad van Bestuur zich voorzichtig en met de nodige terughoudendheid uit. Onverwachte ont wikkelingen buiten de onderneming zoals accijnsverhogingen en andere overheids maatregelen, valutaschommelingen en deviezenschaarste, kunnen de resultaten sterk beïnvloeden. Daarom werden geen concrete uitspraken gedaan over de ver wachtingen van het lopende jaar. "Wij zijn echter wel ten aanzien van de toekomst van onze gehele onderneming positief gestemd", aldus de heer Heineken. Gedistilleerd en wijn Frisdranken 336 308 318 300 322

Heineken - Tap en Schap | 1984 | | pagina 3