ingekocht. De aanvoer geschiedt voorna melijk (95%) per vrachtauto en voor 5% per spoor. De aanvoer over water is zo goed als nihil. Dat was vroeger, tot kort voor de oorlog, totaal anders. Toen werd vrijwel alle aanvoer per schip gedaan. De nu grotendeels gedempte en als parkeer ruimten in gebruik zijnde vroegere havens getuigen daar nog van. Overigens werd de verhuizing in 1934 door de Amsterdamse groot- en kleinhandel bepaald niet met enthousisame begroet. De handel speelde zich toen voornamelijk af in het gebied Elandsgracht - Lijnbaans gracht -Prinsengracht - Marnixkade. Maar het functioneren daar werd gaandeweg onmogelijk. In die tijd, het woord file was nog niet uitgevonden, was het al heel nor maal dat in de omliggende straten het toch niet al te intensieve verkeer volkomen vast liep, met alle overlast van dien. Deze situa tie en de toekomstplannen die het gemeen tebestuur van Amsterdam had met de braakliggende terreinen aan de Jan van Galenstraat, waren de aanleiding om voor verplaatsing van de groot- en kleinhandel te kiezen. ZELFBEDIENINGSGROOTHANDEL In de zestiger jaren verscheen er een nieuw type bedrijf op de Centrale Markt. Mede veroorzaakt door de opkomst van de zelf bedieningswinkels en de parallellisatie in de handel kwamen er groothandelsbedrij ven in levensmiddelen en ontstond het fenomeen zelfbedieningsgroothandel. De groenten en fruit detailhandel was altijd al gewend haar produkten in te kopen en meestal gelijk mee te nemen, en deed dat ook met het andere levensmiddelen assor timent. Een van die bedrijven was, en is. De Kwe ker, samen met Vroegop AGF B.V. onderdeel van Vroegop Ruhe Co. N.V. Van origine was Vroegop vanaf de start in 1920 een groothandel in aardappelen, groenten en fruit, die in 1934 mee ver huisde naar het nieuwe terrein van de Cen trale Markt. Pas veel later, in 1954, nam het bedrijf diepvriesprodukten en op beperkte schaal levensmiddelen in haar assortiment op. Maar dat assortiment groeide uit. Er ontstond meer vraag en de bedrijfsruimten werden uitgebreid. In 1968 fuseerde P. Vroegop en Zonen N.V. met H.G. Ruhe Co. N.V., een gelijkgericht bedrijf in onder andere citrus- produkten en bananen, tot Vroegop Ruhe Co. B.V. De activiteiten naar buiten werden gesplitst in B.V. De Kweker zelf bedieningsgroothandel in levensmiddelen en, onder hetzelfde dak, Vroegop AGF B.V. een gespecialiseerde groothandel voor aardappelen, groenten en fruit. Voor de detailhandel in levensmiddelen, de groenten en fruithandel en grootverbrui kers als restaurants, ziekenhuizen enz. een ideale situatie. Het complete assortiment in één pand inkopen. Toen ontstonden van de zijde van de gemeente Amsterdam plan nen om de totale detail- en groothandel op het gebied van levensmiddelen distributie op het marktterrein aan de Jan van Galen straat te concentreren. Vroegop Ruhe Co. B.V. kreeg hierdoor de gelegenheid, op beschikbaar gekomen grond haar allang bestaande uitbreidingsplannen te gaan rea liseren. HET WOORD 'NIET1 BESTAAT NIET 18 April 1983 gaat de eerste paal de grond in en binnen één jaar is de verdubbeling van de verkoopruimten rond. 9 April 1984 ging het bedrijf van start in een feestelijke ver- koopweek. De Kweker mag zich nu de grootste zelfbedieningsgroothandel van ons land noemen. Op een totale (ver koopoppervlakte van 16.000 m2 kan de klant een keuze maken uit een assortiment van maar liefst 25.000 artikelen! De Kweker heeft de woorden 'niet te koop' en 'niet in voorraad' uit haar woordenboek geschrapt. Men pretendeert het volledige assortiment, met daarbinnen de grootst mogelijke keuze, van letterlijk alle levens middelen in voorraad te hebben. De filoso fie is dat een klant die inkoopt bij een zelf bedieningsgroothandel, daarvoor een spe ciale reis moet maken en dan niet gecon fronteerd mag worden met het niet in voor raad zijn van de door hem gewenste pro ducten. Tijdens de ingrijpende ver- en bebouwing is het bedrijf slechts twee dagen dicht geweest. In de avonduren en tijdens de weekends zijn hele afdelingen verplaatst of omgezet. De klant heeft hier vrijwel niets van gemerkt, en de ruim tweehonderd medewerk(st)ers verdienen een groot com pliment voor deze prestatie. Op de ope ningsdag, en er waren nog tientallen klei nigheden die geregeld moesten worden, zal menigeen een diepe zucht van opluchting hebben geslaakt. Maar... de klus was geklaard. Rechts directeur D. P. Vroegop die de gasten ontvangt op de openingsdag. 13

Heineken - Tap en Schap | 1984 | | pagina 13