B.V De Kweker, onderdeel van een levendige Groothandelswereld ZT' M li! In het najaar (11 t/m 15 september a.s.) viert de Centrale Groothandelsmarkt van Amsterdam haar vijftig jarig bestaan. Dat gebeurt op spectaculaire wijze met een grote levensmiddelenten toonstelling onder de naam 'Festival of Food' die door minister Braks van Landbouw en Visserij op 11 september zal worden geopend. Op ruim 80.000 m2 worden door honderden exposanten zo'n 40.000 levensmiddelenprodukten, uit heel de wereld afkomstig, aan het publiek gepresen teerd. Men verwacht met deze tentoonstelling zo'n 300.000 bezoekers te trekken. 11 Si De Centrale Groothandelsmarkt is vanaf 1934 gevestigd aan de Amsterdamse Jan van Galenstraat in het stadsdeel Oud West. Toen. in 1934, betekende het dat de markt net buiten de stad lag, echter door de bouw van de nieuwe woonwijken is de markt nu centraal gelegen in de stad, maar uitstekend bereikbaar door de nabijheid van grote snelwegen. Op een terrein van 26 ha. wordt dagelijks de totale voedsel- stroom voor de bevolking van Amsterdam en regio verwerkt. Het eten (en drinken) voor ruim een miljoen consumenten wordt hier ingekocht en gedistribueerd door zo'n vierenhalf duizend detaillisten en grootver bruikers uit verschillende branches. KLEURRIJK AANBOD Ongeveer honderd grossiers leveren een compleet voedingsmiddelenpakket, dat, met name door de ontwikkelingen binnen de Europese Gemeenschap en onder invloed van de vraag van de vele immigran ten in ons land, een grote en kleurrijke ver scheidenheid in aanbod te zien geeft. Uit de verste uithoeken van onze wereldbol wor den groenten en fruit, delicatessen en vlees- en vissoorten hier te koop aangebo- Een deel van B. V. De Kweker. K den en vinden hun weg naar de consument. En wanneer straks in het najaar de deel markt vlees ook naar haar nieuwe behui zing op de Centrale Markt vertrekt, de nieuwbouw is in volle gang, mag deze groothandelsmarkt zonder overdrijving in één adem genoemd worden met haar meer bekende tegenhangers, het Parijse Rungis en het Londense Covent Garden. De Cen trale Markt is er dan allang niet meer alleen voor de stad en regio Amsterdam, maar vervult duidelijk een landelijke functie. De markt is straks verdeeld in vijf deel markten. Allereerst aardappelen, groen ten en fruit, de groep waarmee in 1934 van start werd gegaan. Later zijn daar de bloe men- en plantenveiling, de vismarkt en vis- verwerkende bedrijven bijgekomen en de groothandelsbedrijven in algemene levens middelen Het pakket is compleet met de al eerder genoemde komst van de deelmarkt vlees (abattoir en vleesverwerkende bedrij ven). Dat betekende in de praktijk dat er de laat ste tien jaar, en het einde is nog niet in zicht, vrijwel constant op en aan de bedrijfspan den van de Centrale Markt is verbouwd en op het terrein is bijgebouwd. Gezien de uit- breidingen en verbeteringen in de verschil lende deelmarkten en door de steeds toe nemende betekenis voor de nationale voedseldistributie van dit marktcentrum, wordt de omzet (in 1981 - 500 miljoen) de komende jaren op 800 tot 900 miljoen gul den geschat. VERPLAATSING Midden op het marktterrein bevindt zich de Centrale Markthal met een vloeropper vlakte van 15.000 m2. Hier wordt dagelijks een enorme hoeveelheid aardappelen, groenten en fruit aangevoerd, die, als de bevolking van Amsterdam nog in diepe rust is, 's-morgens vroeg door honderden grootverbruikers en detaillisten wordt Een overzicht van de centrale hal. ui aar>u 12

Heineken - Tap en Schap | 1984 | | pagina 12