van de produktie uit. In E.G.-verband heb ben we ze de laatste jaren onderverdeeld in 'tafelwijnen algemeen' met daarnaast een ge deelte van de produktie die slechts onder een bepaalde kwaliteitscontrole in de handel kan worden gebracht. Deze wijnen mogen alleen in bepaalde daartoe omschreven gebieden worden geproduceerd. Ze heten dan ook: 'Tafelwijnen met geografische aanduiding' (in Frankrijk 'Vin de Pays', in Italië 'Vino Tipico' of'Vinoconindicazionegeografica'). De andere groep noemt men officieel kort weg 'Tafelwijn'. In de spreektaal, noem het vakjargon, bestaan er vanouds nog veschil- lende benamingen voor: Vins Ordinaires,d.i. gewone tafelwijn; V.C.C. Vins de consom- mation courante; ook wel vins blancs, vins rouges etc. De Tafelwijnen met geografische aandui ding zijn onderhevig aan bepaalde voor schriften om hun typische kenmerken te ga randeren. Voorgeschreven zijn: bepaalde druiverassen per soort met uitsluiting van alle andere niet genoemde, de opbrengst per hectare is aan een limiet gebonden, de Vino Tipico moet per partij worden gepresenteerd aan een keuringscommissie, die in een proe- verij moet vaststellen of de wijn typisch is voor zijn soort. Het oogstjaar mag bij deze wijnen op het etiket worden vermeld. Dat mag niet bij gewone tafelwijnen. Deze wor den immers niet gecontroleerd. Het zou zowel voor de handel als voor de consument dienstig kunnen zijn om in pro fessionele proeverijen meer aandacht op 'goede' tafelwijnen te vestigen. Vrijwel elke leverancier van een wijn onder merknaam noemt zijn wijn de beste. Daarin heeft het pu bliek weinig vertrouwen. Proeverijen, geor ganiseerd voor of door geoefende proevers daarentegen trekken de aandacht. Vooral onder de Vini Tipici zijn juweeltjes te vinden die goedkoop in de handel komen. KWAL1TE1TS WIJNEN De kwaliteitswijnen zijn schaars. Er moet zo wel aan de druivencultuur als aan de vinifi- catied.i. de verzorging van druif tot wijn, veel extra zorg worden besteed. De maximum opbrengst is wetttelijk beperkt met als gevolg dat veel gevraagde wijnen als gevolg van schaarste extra duur worden. De kwaliteits wijnen uit Italië worden onderscheiden met D.O.C. Denominazione (di) Origine Con- trollata. De voorwaarden onder wettelijke sanctie komen in grote lijnen overeen met de bepalingen voor de A.O.C., d.i. de Appella tion (d') Origine Controlée. Daarenboven heeft de E.G.-commissie centraal regels ge steld voor de lidstaten ter bestrijding van fraude en bescherming van de consument. Word! vervolgd. Er zal wel niemand zijn die Rome heeft be zocht en niet even aan de Trevi fontein heeft vertoefd. Talloze munten uit velerlei landen worden hier over de schouder in het glashel dere water geworpen. 19 Wijn is van alle tijden. De pluksters van honderden jaren geleden moeten hetzelfde vriendelij ke, verweerde gezicht hebben gehad als in onze dagen.

Heineken - Tap en Schap | 1984 | | pagina 19