Darlant du m DOOR J. ZELLENRATH Dezer dagen, ik schrijf februari 1984, is de toegang tot Italië dagenlang geblokkeerd geweest door zware transportauto's, daar neergezet door boze chauffeurs. Wanneer je die beelden ziet op televisie en foto's vanuit de lucht genomen, realiseer je je opnieuw hoe bonkig massief Italië ligt afgesloten van zijn noorder-buren. Met het afsluiten van enkele tunnels en passen ligt het land vanuit de landzijde volkomen geïsoleerd. Nog in het begin van de vorige eeuw, nog geen tweehonderd jaar geleden, sprak men met grote bewondering over de strateeg Napoleon, die er in slaagde zijn heerscharen met al het zware materiaal over de Alpen te brengen. Het is dan ook verbazingwekkend hoe Italië in de geschiedenis van onze Westerse beschaving van zulk een beslissen de invloed is geweest. Daarin speelde ook de wijn een belangrijke rol. (Zie Tap en Schap 5/83: Geschiedenis van de wijnhandel). De Christianisering van Europa vanuit Rome en de dominante positie van Italië in de Renaissance maken dat geen enkel westers land zijn vaderlandse geschiedenis kan schrijven zonder melding te maken van de agglomeratie van staten op het schier eiland Italië. Pas sinds 1870 kunnen we spre ken van Italië als politieke eenheid. Voordien hebben de overheersing van Spanje gedu rende twee eeuwen en de dominantie van Oostenrijk het land economisch verlamd. DE WIJN Er zijn dan ook verschillende oorzakenaante wijzen waarom de 'goede' wijnen van Italië pas in onze dagen buiten de grenzen verkrijg baar zijn. Allereerst is er de geografische verdeeldheid van Italië tot 1870 en nog lang daarna. Tol muren en beperkingen aan de grenzen van de verschillende deelstaten belemmerden de verbreiding van wijnen. Zo werd de Or- vieto, op het ogenblik alom gewaardeerd, pas na de eenwording in het aangrenzende Toscane bekend. Vervolgens was er de 'Mezzadria', een pacht overeenkomst waarbij een landbouwer een belangrijk deel van zijn produkten aan de eigenaar van de grond, zijn leenheer, moest afstaan. Zelfs in onze dagen is deze feodale toestand nog hier en daar in zwang. Het hoeft nauwelijks betoog dat er voor een wijn bouwer geen enkele prikkel bestond om kwaliteitsprodukten te leveren. Voor het overige waren er onvoldoende afnemers voor kwaliteitsprodukten. Wijn was er voor de dorst, druiven groeien gemak kelijk en overdadig in dit milde klimaat, wijn behoort dus goedkoop te zijn. Pas in 1963, na veel geruzie, heeft men in Italië de Franse succesformule overge nomen: 'de gecontroleerde herkomstbe- naming'. Voor die tijd werden veel wijnen die in het buitenland of bij de toeristen een be paalde bekendheid genoten, vervalst. Men plakte etiketten met goedklinkende namen op wijnen die slechts een zwakke afspie geling waren van de authentieke: Chianti, Cinque Terre, Bardolino etc. We mogen stellen dat de wijnproducenten onder bescherming van de wet er in korte tijd in zijn geslaagd de opgelopen achterstand in te halen. Kenners zijn het erover eens dat in sommige delen van Italië voortreffelijke wij nen worden geproduceerd, die voor de ge middelde beurs toegankelijk zijn. Kwalitatief hoog geprezen wijnen, die in grote meerder heid minder dan twintig gulden per ties kosten. Uit marktonderzoek blijkt dat de doorsnee consument verwacht kwaliteitswijnen te kunnen kopen in de prijsklasse tussen f 7,50 en f 15,- per fles. In dat segment heeft Italië een ruim aanbod. In die prijsklasse treffen we onder de Franse wijnen er soms aan die hun reputatie en hoge prijs slechts danken aan het gelijknamige produktiegebied. Ze kunnen niet in de schaduw staan van de werkelijk grote wijnen onder die noemer welke tegen een veelvoud van de prijs voor de eerstge noemde in de handel worden gebracht. Te lang heeft Italië de in dit constante klimaat eenvoudig te produceren hooggradige wij nen naar het buitenland verkocht. Ze dien den voor een groot deel ter versterking van minder bedeelde wijnen. Voor een goed begrip moeten we ervan uit gaan dat wijn in twee hoofdgroepen wordt verdeeld: tafelwijnen en kwaliteitswijnen. TAFELWIJNEN Dit is verreweg de meerderheid van alle wijnen, waar ook ter wereld geproduceerd. In Frankrijk en Italië maken ze ongeveer 80% Slechts 100 dagen duurt de periode van vruchtzetting tot rijping van de druif. We kunnen ons voorstellen welke verrasendeontwikkelingen de wijnbouwer telkens opnieuw constateert wan neer hij de wijngaard betreedt. Het terras van Rist orante Re Teodorico biedt een weidse blik op de oude stad Verona en de A dige, naamgever aan de talrijke wijngaar den waarlangs hij stroomt. 18 Wijn uit Italië 1

Heineken - Tap en Schap | 1984 | | pagina 18