In oktober dit jaar zal het precies vijftig jaar geleden zijn dat de legendarische DC-2 "De Uiver" de eerste prijs won in de handicap sectie van de Londen-Melbourne Race. Een luchtrace die in 1934werd georganiseerd door de Australische snoepjesfabrikant Sir McPherson Robertson, ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de staat Victoria. Deze race bespoedigde een aantal tech nische en sociaal-economische ontwik kelingen die begin dertiger jaren voorzichtig waren begonnen. Dit en het feit dat de K.L.M. in oktober haar 65-jarig jubileum viert, was voor de N.O.S. aanleiding om een drie-delige documentaire te gaan maken over de roemrijke Uiver-vlucht. Het plan van de N.O.S. sloeg aan en de oprichting van "Uiver Memorial Foundation" werd een feit. Besloten werd dat gezocht zou worden naar een luchtwaardige DC-2 die de vlucht zou herhalen gekoppeld aan een soort van Hol land Promotion Tour. Men ontdekte nog vier DC-2's envondéén van de eigenaarsde Amerikaanse professor Colgate Darden III, bereid het toestel tijdelijk voor deze herha- lingsvlucht af te staan. Hierna brak er een ware "Uiver-roes" over ons land uit maar daarover heeft u ongetwijfeld alles gelezen in de landelijke dagbladen en tijdschriften! TRADITIE Op zondagmiddag 18 december was het dan zover dat de 'nieuwe' Uiver het luchtruim koos om aan z'n 20.000 km lange tocht te be ginnen. Duizenden belangstellenden waren naar Schiphol-Oost gekomen om het vertrek mee te maken. Wie die dag ook aanwezig was, was Hei- neken agent Kommer-Baarsen uit Aals meer. De firma, opgericht in het begin van deze eeuw door de heer Van den Heuvel, levert al vanaf het prille begin van onze lucht haven Heineken bier. Toen bekend werd dat de Uiver aan het begin van z'n reis uitgewuifd zou worden en Heineken zou zorgen voor kraampjes met diverse drankjes voor de uit- zwaaiers,meldde Baarsen zich dan ook direct voor de bevoorrading. Bepaald trots vertelde de kleinzoon van de oprichter dat dit een fa- milietaditie zou zijn want ook zijn grootvader had vijftig jaar geleden bij de eerste vlucht voor de drankvoorraad gezorgd. Grootmoeder Van den Heuvel herinnert zich alles nog als de dag van vandaag: "Dagen van tevoren waren wij al in de weer om alles in gereedheid te brengen. Wij begonnen met het vergaren van het 'leeggoed' - flessen en kratten - want de verwachting was dat er een uitbundige menigte aanwezig zou zijn. Oh wat een gesjouw was dat met die houten krat ten met een inhoud van 60 flessen. In die da gen bottelden wij nog zelf en omdat het spoe len, vullen, etiketteren en sluiten met de hand gebeurde hebben we nachtenlang doorgewerkt om de benodigde voorraad te verkrijgen. We zorgden ook voor voldoende ranja en gazeuse want die drankjes waren vijftig jaar geleden 'in'. Met een vrachtwagen werden de kratten naar Schiphol gebracht, die vrachtwagen was niet zó groot dus dat was enkele malen heen en weer rijden'" aldus mevrouw Van den Heuvel. Wie goed naar de foto kijkt waarop de vrachtwagen staat, her kent wellicht nog een oude Amerikaanse G.M.C. afkomstig uit de le Wereldoorlog. Van de weersomstandigheden op de bewus te dag vijftig jaar geleden weet mevrouw Van den Heuvel zich niet veel meer te herin neren. "Het was dacht ik niet zo erg warm want er werd ook soep verkocht. Wat ik nog wel heel goed weet, is dat toen het vliegtuig eindelijk landde de hele menigte op de be manning afging en door de emotie verder vergat een drankje te drinken!" Het is jammer dat de inhuldiging die in februari dit jaar was gepland geen doorgang kon vinden door de motorpech van de Uiver. De heer Baarsen zou dan zeker weer aanwe zig zijn geweest. Zelf zegt hij daarover: "Misschien is deze gebeurtenis dan qua ver koop geen topper te noemen, de mensen hebben eigenlijk alleen oog voor het vlieg tuig en z'n bemanning, maar ik zou het voor geen goud hebben willen missen. De sfeer die op de 18e december heerste was zo apart, die maak je nergens anders meer mee!" Enthousiaste 'uitwuivers' op 18 december Oud en nieuw. De eerste vrachtwagen van de Heineken agenbdie ook bij de eerste Uivervlucht present was. En de nieuwste vrachtwagen van drankengroothandel Kommer Baarsen. r DrtANKEft'JRO HAf JDEL ïi Uivervlucht en tradities

Heineken - Tap en Schap | 1984 | | pagina 11