USKOUDE RONDJES VAN HEINEKEN (1) Wanneer je een mara thon uitzet op een kunstij sbaandan kom j e uit op ruim 105 rondjes. Een goede marathon-schaatser doet daar ongeveer 1 uur en 10 minuten over. Tenminste, dat bleek tijdens de Heineken Schaats- marathon 6-daagse, een evene ment dat in de decembermaand van '83 voor het eerst plaats vond. Zes avonden achtereen trok dit schaatscircus door Nederland; van Utrecht naar Groningen, Assen, Haarlem en Alkmaar en tenslotte naar Heerenveen voor de finale. Er werd geschaatst in vier catego ries A-rijders, dames, vetera nen en B-rijders. Alleen de A-rijders legden de traditionele 42 kilometer en 195 meter af. De dames schaatsten 10 kilo meter, de veteranen 16 kilome ter en de B-rijders moesten het 20 kilometer vol houden Tijdens de eerste twee dagen van deze 6-daagse was het ijs nauwelijks hard te houden vanwege de regen en de hoge temperatuur. Daarna daalde het kwik tot beneden het nulpunt en ontstond er een echte ijssfeer rond de banen. De deelnemers streden per categorie om de gouden, de zilveren en de bronzen schaats. Bij de A-rijders was het Jos Pronk die na de finale de gouden schaats in ontvangst mocht nemen. Van de dames won Coby Borst het goud en de veteraan Jan Visser was de sterkste in zijn categorie. Niet alleen de winnende finalisten gingen met een prijs naar huis. De winnaars in de dagklasse menten kregen een kristallen bierpul met inscriptie en verder werden er tientallen geldprij zen uitgekeerd aan de winnaars van de premiesprints. Op de foto ziet u (in 't geel) de winnaar bij de A-rijders, Jos Pronk. H HEINEKEN PAAR DEN MET PEN SIOEN (2) De vijf Heineken paarden, bekend van vele optredens bij evenementen in het land, zijn op 7 december met pensioen gegaan. Omdat zij te jong waren voor opname in paardenrusthuis De Paar denkamp te Soest, zullen zij de rest van hun leven op onge dwongen wijze doorbrengen in Zoeterwoude. Daar staan hen een stal en vele hectaren weiland ter beschikking op het terrein van de brouwerij Omstreeks half februari zullen zes nieuwe paarden in Heine ken dienst komen. Gekozen is voor het Engelse ras Shire. Dit is een 'zwaar' type paard, dat goed geschikt is om de 4.200 kilo zware brouwerswagen te trekken. Ook voor de postkoets misstaat dit ras niet, omdat het ondanks de grootte sierlijk is. Aangezien voortaan met een zesspan zal worden gereden, is de vereniging van het Shire- stamboek verzocht zes gelij kende paarden bijeen te zoeken, met een zwart lichaam en witte benen. Het rijden met een zesspan bij speciale evene menten vereist vier koetsiers. Per 1 januari is er dan ook een vierde koetsier bijgekomen. De koetsiers hebben inmiddels een opleiding in Engeland gevolgd om de specifieke zaken als optuigen en Engelse com mando's onder de knie te krijgen, om over een paar weken op goede wijze hun vierspan door de Amsterdamse straten te leiden. niPlwsajleriej 2 22

Heineken - Tap en Schap | 1984 | | pagina 22