Fameus is de likeur Chartreuse waarin vol gens het aloude recept 140 kruiden worden gebruikt. Men kende ook de tonische waarde van wijn. Er werd onderscheid gemaakt tussen de geneeskrachtige eigen schappen van wijnen uit verschillende gebieden. Dikwijls speelden daarbij mine ralen uit de bodem een rol. Wijn uit de Elzas tegen 'Ballonnement' (opgeblazen gevoel, winderigheid) en hoge bloeddruk. Medoc voor oogkwalen en gebrek aan eet lust. St. Emilion bij gebrek aan kalk. Beau- jolais bij keelontsteking, het sap van de Gamaydruif zou bacteriedodend zijn. Champagne bij aandoeningen van het hart en 'paresse d'estomac' (slechte spijsverte ring). Aardig is in dit verband om de twisten (les Querelles) te memoreren van de Bour gogne tegen de Champagne. Deze officieel gedocumenteerde ruzie was het gevolg van wijnleveranties aan het hof van Parijs. Daarin speelde de lijfarts van de koning een grote rol. Als hij een bepaalde wijn voor schreef die de vorst van al of niet ver meende kwalen zou genezen, dan kon deze wijn zich lange tijd in de voorkeur van de gehele adel verheugen. Het begon in 1652 toen Daniël Arbinet te Beaune publiceerde, dat de wijn van Beaune de meest aangename en beste wijn voor de gezondheid was. Dat riep een weer woord op van dokter T. Malachowski die een speciale studie aan dit onderwerp had gewijd. Dat werd gevolgd door een kwalifi catie uit Reims op 8 april 1677, waarin Champagne de meest gezonde wijn werd geheten: "niet scherp in de keel, geen ver lamming van het zenuwstelsel, de geest blijft helder, geen hoofdpijn, geen gore maag, geen buikloop. Elke avond een glas Met bewondering spreken we over het vak manschap waarmee de persen in de 14e eeuw werden vervaardigd. Champagne en de volgende dag bent u 'pu- rifié' - kiplekker." Op die wijze volgt er een lange lijst van data en uitspraken van met name genoemde wetenschappers over de wijnen van Pom- mard, Meursault, Savigny en ga zo maar door. Zelfs de geestelijkheid ging zich ermee bemoeien. Kardinaal Bernis droeg een mis op en eiste dat Meursault in de kelk gegeven zou worden: "ik wil niet dat God mijn zure gezicht ziet als ik een mindere wijn zou drinken", verklaarde hij. In die tijd, merkwaardig genoeg, was Meursault een rode wijn en bijvoorbeeld Volnay wit. REGELS Als gevolg van de concentratie van het bezit aan wijngaarden, werden de voorschriften goed nageleefd. Zo werd de 'ban des ven- danges' in acht genomen. De 'ban des ven- danges' is het tijdstip waarop met het pluk ken van de druiven mag worden begonnen. De ban geldt voor een bepaald gebied en had als grondslag de mate van rijpheid (la maturité) van de druiven en de te verwach ten weersomstandigeheden gedurende de oogst. Belangrijk daarbij was ook, dat men onderling geen personeel van andere wijn gaarden kon aftroggelen. Volgens de legende is 'spatlese' het gevolg van een te laat doorgekomen toestemming van de bis schop om met het oogsten te beginnen. Er waren voorschriften over de afvoer van druiven, de hygiëne (er mochten zich geen honden of varkens in de wijngaard bevin den) en er mocht in de wijngaard niet gejaagd worden. Ook snoei en afvoer van het dode hout waren centraal geregeld. Ter illustratie nog de vertaling van een citaat uit de 'ban des vendanges' van 30 augustus 1559 uit de Bordeaux: 'Afgevaar digd werden: (volgt een lijst met namen). Zij hebben bevonden dat de druiven rijp zijn, indien de hitte aanhoudt en er geen regen komt, zal de kwaliteit van de oogst teruglopen. Evenwel zou men goed doen te wachten tot 15 september omdat op de eer ste woensdag na volle maan regen verwacht wordt. Met deze overwegingen wordt besloten de oogst vrij te geven op 9 septem ber. Dat wordt met klaroengeschal bekend gemaakt.' NEDERLANDSE WIJNHANDEL We zijn nu aangekomen in de tijd, dat de wijnhandel ook in Nederland op gang begint te komen. Met het edict van Nantes had Hendrik IV in 1658 vrijheid van godsdienst verleend. Onder de protestanten bevonden zich veel welgestelde kooplieden en adel. Deze moesten de wijk nemen toen in 1685 dit edict werd herroepen. Ze kwamen terecht in Duitsland, Zwitserland, Vlaanderen en de Lage Landen. Gedurende de godsdiensttwisten hadden ze de bijnaam Hugenoten gekregen. In ons land kwamen ze terecht in verzeke ringen en banken. Zij introduceerden het gebruik om wijn als relatiegeschenk te geven, wat later door de wol- en textielhan del en de reders werd overgenomen. Zij waren het ook die begonnen met de import van wijnen. Men noemde zich 'Gesloten Wijnhuis' en zoals zij het zelf zeiden ver kochten zij: 'Bottels wynen aan menschen die 't betaalen kunnen. De gemeene man drinkt Janever of Arak en andere sterke drankenDe wijnhuizen hadden een goede reputatie, betrouwbaar en degelijk en de zonen gingen zelfs een jaar of langer naar Frankrijk om het vak te leren. De grootste wijnen uit de Medoc, waaron der Premiers Crus werden hier op fles gebracht. Franse négociants spreken lovend over deze produkten die kort na de oogst 'en vrac' (op fust) naar ons land kwa men en dan gedurende drie jaar op hout werden behandeld of zoals dat in vakter men heet 'opgevoed'. Het beste uit verschil lende produktiegebieden van Frankrijk, waaronder Cahors, kwam in ons land ter beschikking. Later kwamen ook wijnen uit Spanje, zoals Serese Secken (Sherry), Malagaase Secken; Portugaalse wijn (Port) en Rince wijn (Rijnwijn). Er ontstond zo een bloeiende wijnhandel, die in combina tie met de rederij ook floreerde in de export naar bijvoorbeeld het toenmalige Oost- (Nederlandsch)Indië, Batavia, Ceylon en Colombo. Meer dan 25 jaar geleden hebben de zonen van wijnhandelaren zich verenigd onder de naam 'Wijngezellen'In onze dagen is het gemakkelijker tot dit gezelschap toe te treden dan toen. Als besloten vereniging zijn de Wijngezellen altijd zeer actief. U ziet ze hier op excursie bijeen in Schloss Vollrads. De eigenaar, Graf Matuschka-Greiffenclau leverteen waardevolle bij drage aan de kwaliteitsbewaking van Duitse Rijnwijnen. 21

Heineken - Tap en Schap | 1984 | | pagina 21