Darlant du Min De geschiedenis van de wijn als uiting van beschaving en verfijnde eet- en drinkgewoonten begint eigenlijk al in de achtste eeuw. Kloostergemeenschappen verwierven, al of niet afge dwongen, een macht die gelijk gesteld kan worden aan de wereldlijke overheid. Deel 2 DOOR J. ZELLENRATH Geschiedenis van de wijnhandel Het algemene landschapsbeeld toont het 'kasteel' op de heuvel waar de 'seig neur' resideert - afgeschermd door gracht en ophaalbrug of steile rotswand. Daarom heen groept zich de gemeenschap onder de hoede van de kerk. Van deze parochie wordt de kasteelheer meer en meer afhan kelijk. Dikwijls ziet hij zich gedwongen ver worven, noem het zich toegeëigend of gestolen, bezit te verkopen aan schuldeisers c.q. het klooster. Dikwijls ook zal hij zijn bezittingen nalaten als aflaat voor zijn meestal zwaar belaste ziel, waardoor zijn nazaten steeds meer macht moeten inleve- Daarvan zijn vele voorbeelden te noemen. Belangrijk is, om eens wat te noemen, het korte snoeien ter bevordering van kwali teitsconcentratie in de vruchten. Hier en daar was het bemesten van wijngaarden verboden omdat men meende daarmee de produktie te forceren terwijl de mest ook slechte invloed op de smaak van de wijnen zou hebben. Aangetoond werd, dat bemes ting weliswaar gelimiteerd moest zijn, maar overigens onontbeerlijk was om uitputting van de bodem te voorkomen. Interessant is het om te lezen, dat prieel- bouw of geleiding van de wingerd tegen een muur, zoals men in Noord-Italië nog steeds ziet, in de Bourgogne alleen rondom het eigen woonhuis mocht worden toegepast. Reeds in de veertiende eeuw is er sprake van uitgebreide bezittingen aan wijngaar den van geestelijke orden, zoals de abdij van Cluny met 30.000 hectaren, beheerd in een perfekte administratie. Zo vinden we aantekeningen van grondver zet. Met de beperkte middelen van die tijd, werden grote hoeveelheden mergel naar De toegang tot een ommuurde wijngaard 'Clos' genaamdzoals ze eeuwenlang be stonden. wijngaarden gebracht die daarmee minder bedeeld waren. Aldus werd een bepaalde standaardisatie in kwaliteit bewerkt. Men veronderstelt, dat rond de veertiende eeuw de kennis van viticultuur (wijnbouw) en vinicultuur (wijnbereiding) op zo'n peil gekomen was dat de geproduceerde wij nen, afkomstig van gerenommeerde wijn gaarden, te vergelijken zouden zijn met de produkten zoals wij die kennen. In die tijd werd ook het 'Hospice de Beau- ne', aanvankelijk l'Hótel Dieu geheten, gebouwd, een tehuis voor de armen, gefi- nancieerd met de opbrengst van wijngaar den (beschreven in Parlant II, maart 1978 en in Praten over Wijn). WIJN EN GENEESKRACHT De monniken hadden uitgebreide lectuur en kennis van geneeskrachtige kruiden. Dagelijks, in alle vroegte, werden verse groene kruiden verzameld. Wortels en harde delen van een plant werden gedroogd, daarvan werd later op elk gewenst moment een aftreksel gemaakt. Om de verse kruiden te kunnen bewaren, werden ze in allerlei dranken verwerkt. KENNIS De monniken zijn vlijtig, zij weten hun ver worven bezittingen goed te beheren. Omdat ze kunnen lezen en schrijven, althans sommigenzijn ze in staat gebruik te maken van geschreven ervaringen of eigen bevindingen door te geven. Dit is van onschatbare waarde geweest voor de land bouw in het algemeen en wat ons betreft, voor de wijnbouw in het bijzonder. De ken nis van planten kweken en veredelen die in voorafgaande tijden van generatie tot gene ratie was doorgegeven naar plaatselijke gebruiken, werd meer verbreid en toege past. Het klooster 'Eberbach' in de Rheingau van waaruit de monniken eeuwenlang hun werk dag in de wijngaard begonnen. 20

Heineken - Tap en Schap | 1984 | | pagina 20