Gedistilleerd en Wijngroep Nederland: Een buitenbeentje in de Heineken organisatie of een volgroeide tak aan de concern-boom? Feit is dat de Gedistilleerd en Wijngroep Nederland BV. in Zoetermeer er van buiten in ieder geval heel anders uitziet dan onze brouwerij vestigingen. En een gesprek met algemeen directeur J. van der Zee leert dat ook van 'binnen' de G.W.N. er wat anders uitziet. houden met alle andere produkten en de produktie van graanalcohol. Zo wordt een optimale afstemming tussen de twee pro- duktievestigingen gevonden. "Maar ook onze marketing- en verkoopor ganisatie hebben we aangepast aan de behoefte in de markt." Daar vloeide een andere werkwijze uit voort die de heer Van der Zee typeert met 'een actieve opstelling in de markt'. VERNIEUWEN "Binnen het Heineken geheel moeten en willen we onze financiële bijdrage leveren. Een probleem daarbij is dat de gedistil- leerdmarkt niet meer groeit en wij dus moe ten uitkijken naar andere mogelijkheden zoals produktvernieuwing. Daaraan "In vergelijking met de brouwerijen zijn wij een klein bedrijf maar in wezen is de G.W.N. uniek en hypermodern. Het is een schitterende ervaring dat ik dit mee heb mogen helpen bouwen." Algemeen direc teur van de Gedistilleerd en Wijngroep Nederland B.V. (kortweg G.W.N.) zegt het met groot enthousiasme. Sinds 1976 staat hij aan het hoofd van de G.W.N., waartoe ook de Bokma vestiging in Leeu warden, de Hennekens Distilleerderij in Beek (Limburg) en de Wijnhandel Reuch- lin behoren. Met zo'n 270 mensen worden ±400 eigen gedistilleerd produkten gemaakt en verpakt en ±600 verschillende produkten geïmporteerd. "Wij zijn een heel ander type bedrijf verge leken met een brouwerijÉr wordt een uit gebreid assortiment verkocht. Sommige produkten in grote hoeveelheden, andere in heel kleine volumes." In de gedistilleerd- markt in Nederland bezet de G.W.N. een tweede plaats met een aandeel van 23%In de bewerking van de markt moet daarmee rekening worden gehouden. De nu doorge voerde verzelfstandiging van de werkmaat schappijen biedt daartoe mogelijkheden die binnen de G.W.N. zoveel mogelijk benut worden LEVEN "Sinds anderhalfjaar zijn wij bezig om onze personeelsbezetting wat meer in overeen stemming te brengen met de activiteiten die wij als meer zelfstandig opererend bedrijf ondernemen. Dat vindt z'n oorzaak vooral in marktsituaties: de totale gedistilleerd- markt is mede onder invloed van de accijns verhogingen in de afgelopen jaren gedaald. Het spreekt voor zichzelf dat in zo'n situatie de organisatie aanpassing behoeft." "Dat hebben we gedaan door met de mana gers en de afdelingschefs bij elkaar te gaan zitten en alle zaken scherp te bekijken. Daarbij hebben we zowel onze produktie- als marketing- en verkooporganisatie betrokken. En de leidraad was steeds: we moeten èn kwaliteit leveren èn praktisch werken. En dan zie je dat wanneer er leven in de organisatie zit, er van binnenuit ont zettend veel prima ideeën naar boven komen", vertelt de heer Van der Zee. Na de sluiting van de vestiging Hattem werd in Leeuwarden een nieuwe hal gebouwd waarin de produktie van advocaat werd ondergebracht. Verder wordt in Leeuwar den vanzelfsprekend de nadruk gelegd op Bokma jenever en daarnaast de exportpro- dukten. Zoetermeer zal zich vooral bezig Sterk in een moeilijke markt

Heineken - Tap en Schap | 1984 | | pagina 14