"I Kratten bekennen weer kleur Heinekenkratten worden schoner Sinds vorig jaar februari is in onze brouwerij in 's-Hertogen- bosch een nieuw type kratten wasmachine in bedrijf. Bij het constant waken over de kwaliteit van onze produkten neemt óók de bewaking van het verpakkingsmateriaal een grote plaats in. Hiertoe behoren bij voorbeeld de Heineken en Amstel kratten. Al geruime tijd was een zogenaamde 'grauwsluier' op de kratten ons een doorn in het oog. Maar niet alleen wij ergerden ons aan het slechte uiterlijk, ook onze handelspartners signaleerden dat vuile kratten niet aantrek kelijk overkomen op de consument. Via het vakblad Distrifood stelden de levensmidde lendetaillisten ons vragen over eventuele extra wasbeurten voor de kratten. Heine ken kon hierop antwoorden dat er al geruime tijd proeven werden genomen om te proberen dit probleem op te lossen. EXPERIMENT De conventionele krattenwasmachines zoals wij die al jaren in gebruik hebben, maken de kratten schoon door ze met een groot aantal krachtige waterstralen af te spuiten. Door deze methode wordt het grootste gedeelte van het aanhangende grof vuil verwijderd. Maar de eerder genoemde grauwsluier (ontstaan door een gedeelte van het grof vuil en zeer fijn vuil) èn de vilt stift en stickers blijven helaas op de krat aanwezig. Het heldere geel en frisse rood van de nieuwe Heineken en Amstel kratten veran dert derhalve geleidelijk in grauwe kleuren. Voor Heineken een uitdaging om daar iets aan te gaan doen. In 1981 werd daarom in 's-Hertogenbosch als experiment een ultra-sonore kratenwas machine van Engels fabrikaat geplaatst. In deze machine werd de krat eerst afgespoten en vervolgens in een warmwaterbak gedompeld. In dit bad werd een reinigings middel gedoseerd en bovendien werd het bad in een hoog frequente (ultra-sonore) trilling gebracht door een aantal in de bodem geplaatste elementen. Door de hoog frequente trilling in samen werking met het reinigingsmiddel en het warme water, werden alle vuildeeltjes, groot en heel klein, losgetrild van het krat- oppervlak. De aldus bewerkte krat werd uit het bad gehaald en met schoon water afge spoeld, waarmee het reinigingsproces klaar was. NIEUW ONTWERP Tijdens de proefnemingen met deze machine bleek, dat de toepassing van ultra- Het blad Distrifood besteedde vorig jaar oktober in een artikel aandacht aan het antwoord van Heineken. Hieronder tonen wij u een klein gedeelte uit dit artikel. Distrifood nummer 44, 31 oktober 1983, pagina 5 Amsterdam Nu de bierverkoop per krat in de supermarkt, zb-zaak en slijterij meer regel dan uitzondering geworden is heeft de krat in de beleving van vele detaillisten ook een ver koopbevorderende functie gekregen. Vanuit detaillistenkringen werd er de laatste tijd her haaldelijk op gewezen dat bierkratten, onder meer afkomstig uit de Heinekenbrouwerij, niet schoon zijn en dat deze wat minder fris ogende verpakkingsvormen op de consument minder prettig overkomen. p de vragen van Distrifood heeft Heineken laten we ten het probleem van de vuile kratten op het ver koop te erkennen. Heineken heeft voor het oplossen van dat probleem sinds enige tijd proeven genomen met een nieuw apparaat, dat het beste te omschrijven is als een 'ultra sonore wasmachi ne'. sonore trillingen in samenwerking met warm water en reinigingsmiddel een duide lijk waarneembaar effect had op het aan zicht van de kratten. Alle grof vuil èn de grauwsluier verdwenenmaar helaas had de ultra-sonore werking geen effect op de meeste stickers en viltstiftbeschrijving. Ook vervuilde de machine dermate snel dat na elke vier uur de badinhoud vervangen moest worden om nog een behoorlijke rei niging te kunnen realiseren. Dit koste aan zienlijke hoeveelheden reinigingsmiddel en heet water. Bovendien veroorzaakte de krattengeleiding veel storingen en functio neerde de kratteninvoer slecht, zodat na enkele maanden werd besloten dat de machine op deze wijze niet kon worden toe gepast. Een onderzoek gaf aan dat het beter was een nieuwe machine te bouwen dan de bestaande aan te passen. Technici en tech nologen van de Bossche brouwerij ontwier pen een processchema van een krattenwas- machine die in staat moest zijn in een con tinu proces en met gunstig gebruik van energie, water en reinigingsmiddel de krat ten met behulp van ultra-sonore trillingen nog beter dan in de proefperiode te reini gen. De plaatselijke machinefabriek Van Uitert meende het een en ander technisch te kunnen realiseren en omdat er mogelijk internationale toepassingen van deze machine zijn, werd Heineken's Technisch Beheer ingeschakeld. Met gezamenlijke inspanning werd een machine geconstueerd en gebouwd die direct in een van de pro- duktielijnen van 's-Hertogenbosch werd geïnstalleerd. De machine is zowel technisch als technolo gisch een succes gebleken. Het bad, dat in hoog frequente trilling is, wordt goed schoon gehouden. De kratten worden omgekeerd door de machine gevoerd, zodat ook de reiniging aan de binnenzijde van de krat wordt gewaarborgd. Alhoewel het gebruik van het reinigingsmiddel wat hoger is dan verwacht, zijn toch de kosten van de nieuwe machine 30% lager dan de conventionele krattenwasser. Oorzaak hiervan is de drastische reductie van het waterverbruik en het beduidend lagere energieverbruik. Ondanks dit nieuwe wasprocedé blijft nog het probleem van de vervuiling door viltstift en stickers. De han del zal ons kunnen helpen dit probleem op te lossen door de kratten zo min mogelijk te beschrijven en te beplakken. 11

Heineken - Tap en Schap | 1984 | | pagina 11