In nummer 2/83 van Tap en Schap belichtten wij de situatie van Heineken in de Nederlandse biermarkt. In aansluiting daarop geven wij in dit artikel een beeld van de situatie zoals die voor onze frisdranken werkmaatschappijVrumona in Bunnik geldt. Centraal daarin een interview metir. L.A.Ch. Rottier, die onlangs tot Algemeen Direkteur van Vrumona werd benoemd. "Ik heb ongelofelijk veel Op het moment dat we met de heer Rottier praten is hij pas terug uit Italië. Hij is nog wat onwennig in zijn nieuwe positie. "Ik ervaar dat het voor mij moeilijk is om in deze bedrijfstak opnieuw op stoom te komen, ondanks dat ik er maar kort ben uitgeweest." Vóór zijn vertrek naar Italië was de heer Rottier bijna zes jaar bedrijfsleider bij Vrumona en uit dien hoofde nauw betrokken bij de ontwikkelin gen in de frisdrankenindustrie. WONDERLIJK "Door een aantal omstandighe den is de frisdrankenindustrie een wat wonderlijke bedrijfs tak", vertelt de heer Rottier. "Ten eerste is daar de verbon denheid van veel frisbedrijven met een "moeder", terwijl er evenzeer zelfstandige bedrijven zijn. Verder bevindt de Neder landse frisdrankenindustrie zich in het krachtenveld van sterke Amerikaanse bedrijven die een belangrijke invloed op de markt hebben. Tenslotte heb je dan te maken met een sterk seizoensmatig karakter. Al met al betekent het dat wij werken in een situatie waarin verschillende krachten uitgeoe fend worden en waarin veel meer belangen meespelen dan alleen het fris-belang." Het gaat momenteel niet zo goed in de frisdrankenmarkt. De BBM, de bond van frisdran kenfabrikanten, signaleert in het jaarverslag over 1982 een daling van de consumptie van frisdranken met ruim 3 procent, vergeleken met 1981. Als een van de belangrijkste oorzaken wordt daarvoor de accijnsver hoginggenoemd. Verder lij ken de teruglopende consumenten bestedingen vooral frisdranken te treffen. Daarenboven heeft de Nederlandse frisdranken- markt te maken met een steeds groter aandeel van de inge voerde frisdranken. Onder deze omstandigheden is de laatste jaren een felle concur rentie ontstaan, waarbij het prijspeil van frisdranken bij lange na niet voldoet aan de Ir. L.A.Ch. Rottier (50) kwam, na op een cacao-plantage in Tanzania te hebben gewerkt, in 1964 in dienst van de Amstel Brouwerij. Hij werkte twee-en-een halfjaar als produktieleider verpakken in de Hehnondse brouwerij en was daarna gedurende vijf jaar algemeen produktieleider van de Amstel Brouwerij aan de Mauritskade in Amsterdam. Na de fusie met Heineken ging hij naar Den Bosch waar hij eveneens de functie van algemeen produktieleider vervulde. Op 1 december 1976 werd hij benoemd tot bedrijfsleider bij Vrumona B.V. waar hij tot 1 september 1982 bleef. Na een kortstondig verblijf in Italië als technical manager bij Dreher kwam de heer Rottier terug naar Bunnik waar hij per 1 mei jongstleden tot Algemeen Directeur van Vrumona werd benoemd. 8

Heineken - Tap en Schap | 1983 | | pagina 8