In het kader van de horeca-zomeractie reed de Heineken spanwagen gedurende een maand door verschillende delen van de Maasstad en werden en passant verschillende horecabedrijven bezocht. Wie zou denken dat de Rotterdammers uitsluitend maritiem zijn ingesteld komt bedrogen uit. Jong en oud hield stil bij het passeren van de brouwerswagen met 4 p.k.-tractie. Vele oudere Rotterdammers moeten aan de lang vervlogen tijd gedacht hebben, toen de schepen gedeeltelijk met de hand werden geladen en gelost en sleperswagens met stevige paarden een groot deel van het transport door de stad verzorgden. De Rot terdamse binnenstad is vandaag de dag in verkeerstechnisch opzicht zelfs voor tal van Rotterdammers een groot probleem. Het is dus zeker geen eenvoudige opgave de vier paarden Fred, Gé, Han en Rob met de spanwagen (totale lengte 18 meter) door een stad met razende en rokende auto's, gierende trams en smalle straten te leiden. Menige Rotterdammer had dan ook waar derende woorden voor het vakkundige werk van de drie Amsterdamse koetsiers Van Boom, Van Eden en Leuven. Zij had den Rotterdammers kunnen zijn! Het is natuurlijk een riant gezicht de Heineken- show onder vol zonlicht op de van veel groen voorziene Coolsingel te zien. Totaal anders is bijvoorbeeld "de Operatie Bloemkwekerstraat". Hier een smalle wat donkere, doorleefde straat, die met twee rijen autoblik en ontelbare, overvolle plas tic vuilniszakken op de kleine en oneffen trottoirs niets met de Coolsingel gemeen heeft. Oude drie-etages-hoge woningen leunen saamhorig tegen elkaar. Soms nog voorzien van een verveloos bloemenrek waarop een toch nog optimistische familie enige kleurrijke geraniums heeft geplaatst. In zo'n straat veroorzaakt de spanwagen zo het een en ander! Boven het wegstervende gierende tramgeluid uit een naburige straat klinkt een opgewekt gekletter van zestien paardehoeven. Voor het plaatselijke buurtcafé wordt gestopt. Het wordt heel even doodstil en dan.klinkt in onvervalst Rotterdams vanachter de geraniums drie hoog naar de overbuur: "Mot je kijke beneje,. de Heinekes!" Het antwoord "Verrek jaaaah, hoe bestoh 't". De buurt stort zich op het paardengeweld. De deur van het café gaat wijd open en de gehele bemanning verdringt zich tussen de deur posten. Oude en nieuwe fototoestelletjes worden driftig gebruikt. Heineken voor de deur! Menig klein ketelbinkje moet even op de bok en ziet hoe een van de koetsiers de brede paarderuggen met een deken toe dekt. De waard en waardin treden aan voor de statiefoto voor de spanwagen terwijl enige pretfiguren welgemeende aanwijzin gen geven. Fotograaf Roel Koning ver sleept nog enige hinderlijke vuilniszakken en neemt zijn kans waar als een bleek zon netje even in de straat speelt. Een attente klant maakt nog snel een legendarische foto van een deel van de kaartclub en dan trekken de vier paarden de wagen weer naar een volgend adres. Het wordt weer stil in de straat. Enige mussen kijken verwon derd naar het plaveisel. Er is een wonder gebeurd! In het café wordt nog niet gekaart. Men lacht en drinkt. de Heine kes! H Rotterdamse horeca vereeuwigd 3

Heineken - Tap en Schap | 1983 | | pagina 3