mmmw* r.MkHWrJir*" sffi Vert.: Mijn neuszei de poëet en pinkte een traan hoe grotesk in Parijs en in de Dordogne heeft een charmant voordeel Hij is er om de geur van truffels en wijnen uit Bergerac te snuiven. Witte wijnen: Volkomen verantwoord richt men zich in de Bergerac op de vraag naar droge, niet zoete wijnen. Daarbij dient men te beden ken, dat dit een betrekkelijk nieuw ver schijnsel is. Nog niet zo erg lang geleden beschouwde men wijnen die weinig restsui- ker (druivesuiker na de gisting overgeble ven) bevatte, als onvoldoende en onvol waardig. De witte wijnen van Bordeaux waren tot in de dertiger jaren zoet tot zeer zoet en in Duitsland wordt de waarde van de most nog steeds in zo hoog mogelijk zoetgehalte gewaardeerd. IVIonbazillac: Ik kan echter niet anders dan beginnen met de Grand Seigneur onder de wijnen uit Bergerac en dat is zonder enige twijfel "Monbazillac", verkrijgbaar met Grands Crus uit Barsac-Sauternes, Sainte-Croix- du-Mont. Al wie het kasteel met zijn rijke verzameling oude boekwerken heeft bezocht, kan niet voorbijgaan aan de stal letjes waar deze wijnen worden aangebo den. Er zal straks in Nederland zeker wel een gebruiksmoment komen waar een Monbazillac zijn verdiende ereplaats krijgt. Dat zou kunnen zijn als aperitief, zoals de Fransen dat doen, maar veel meer denk ik aan momenten waarop men zich moe of katterig voelt. Dan is zo'n wijn, rijk aan druivesuiker, een geneesmiddel. Verder zijn er aardige, vlug klaar te maken voorgerechten: Een grapefruit doormidden snijden; met een grapefruitmesje het vruchtvlees losma ken van de schil en daarop een flinke scheut zoete wijn. Gekoeld serveren. In dit geval denk ik aan Monbazillac, omdat deze wijn erg goed van kwaliteit is en goedkoper dan b.v. Sauternes. Ook meloen met Monbazillac waarin een paar druppels Angostura is erg lekker. Monbazillac bij het dessert durf ik in Nederland nauwelijks aan te bevelen. Toch heb ik bij thuisontvangsten velen bekeerd. Zoet na de maaltijd bevordert de spijsver tering. Aardbeien met een toef slagroom en Mon bazillac is een makkelij k nagerechtj eMaar zo maar een glaasje ijskoud geserveerde Monbazillac is op zichzelf al een traktatie na de maaltijd. Als het chique mag zijn naast desserts als ijs, zoete flensjes, vruch tensalades, gebak e.d. is zo'n klein glaasje 30 cc en leuke verrassing voor uw gasten. Hoewel nog in het beginstadium van de ontwikkeling, mag ik aan de droge witte wijnen uit Bergerac niet voorbijgaan. De bij ons zo geliefde aromatische Sauvignon- druiven worden in dit uitermate geschikte klimaat steeds meer aangeplant. Bergerac profiteert van zijn ligging op een snijpunt van weersinvloeden oceaan landklimaat en Middellandse Zee. Weste winden en voldoende vocht werken samen voor voldoende zuren, terwijl vorstschade veel minder voorkomt dan bijvoorbeeld in het Loiregebied. Internationaal is er een ruime markt voor dit soort witte wijnen. Ze moeten geurig zijn en mild, maar niet zoet. In Engeland en Amerika zijn de Duitse wijnen sterk in opmars. Ik voorzie ook in ons land grote belangstelling voor de droge witte wijnen uit Bergerac wanneer ze binnen afzienbare tijd op ruimere schaal zullen worden aange boden, ondersteund door wat voorlichting. Wijndrinkers in Nederland wachten meestal op een aanbeveling door wijnpro minenten alvorens ze het nieuwe aanvaar den. (Foto's: Sopexa.) Dordogne. 13

Heineken - Tap en Schap | 1983 | | pagina 13