Bergerac W1JNPRODUKTIE IN DE DORDOGNE De rampzalige vernietiging van wijngaar den tegen het einde van de vorige eeuw door de Phylloxera Vastatrix, de druifluis, heeft het wijngebied de Dordogne niet gespaard. In feite is het overgrote deel van de wijn gaarden nooit herplant. Van een in 1870 geregistreerde oppervlakte van 107.000 ha in de Dordogne is nu nog maar 27.500 ha over. Daarvan valt 40% onder de kwaliteitsbescherming Appellation Con- trölée. Te verdelen als volgt: 1/6 deel Monbazillac 1/3 deel Montravel 1/3 deel Bergerac overige Rosette en Pécharmant We mogen stellen dat het karakter van de streek Bergerac en de wijnen in de laatste dertig jaar grondig is veranderd. De antieke landgoederen en boerenbedoe- ninkjes vallen niet meer zo op als toen ik er kwam na de oorlog. Veel meer wordt de aandacht getrokken door nieuwe huizen, mooi of niet, die zoals in onze dagen gebruikelijk, op een verhoging zijn gebouwd. Meestal duidt die verhoging erop, dat zich onder het huis een flinke kel- Cloitre des Récollets. sprake kan zijn en een eigen imago voorde streek niet valt te propageren. Er zijn nu negen coopératives, ondergebracht in een gezamenlijk verband "Unidor", dat is Union des Caves coopératives de la Dor dogne Tweeduizend viticulteurs (wij nbou- wers) zijn daarbij aangesloten met een bezit van 6.000 ha DE GEUR VAN TRUFFELS EN WIJNEN Het is moeilijk om een drinkadvies te geven voor rode wijnen onder de naam Bergerac. De meeste kunnen na een jaar gedronken worden en op een temperatuur van 14°C zijn het uitstekende tafelwijnen. De Cötes de Bergerac rouges en Pécharmant zij n vol ler van kleur en smaak. Ze vallen in de cate gorie kwaliteitswijnen die minstens twee a drie jaar flesrijping nodig hebben om hun volle waarde te geven. Men schenkt ze dan bij voorkeur op 18°C. Ze zijn dan als het ware gemaakt om de beroemde culinaire specialiteiten uit de Périgord te begeleiden. Tekenend hiervoor is het poëtische citaat over Cyrano: Standbeeld van Cyrano de Bergerac. Mon nez, fit lepoète, en cachant une larme, Si grotesque a Paris en Dordogne a du char me, C'estpour sentir treffes et vins de Berge rac. derruimte bevindt. De welvaart is zicht baar, dankzij de belangrijk betere inkom sten uit de wijn(handel). Zoals gezegd, ook de wijn uit Bergerac is veelsoortiger geworden. In de vooroor logse jaren wisten we niet beter dan dat een Bergerac een edele zoete wijn was, geoogst van overrijpe druiven onder invloed van de Botrytis Cinerera. De goede rode wijnen van weleer waren nagenoeg verdwenen. In onze dagen zijn de zoete wijnen nog in de meerderheid. Ze komen in de handel onder de naam Monbazillac, Cötes de Ber gerac, Cötes de Saussignac, Rosette en Cöte de Montravel met een gemiddelde opbrengst van 120.000 hl per jaar. In Nederland zijn we het meest geïnteres seerd in de rode Bergeracs die nu al 40% van de totale produktie uitmaken. Moge lijk zullen binnen afzienbare tijd ook de droge witte wijnen uit de recent aange plante Sauvignon-druiven hier hun weg weten te vinden. De rode wijnen worden gewonnen uit dezelfde druivesoorten als voor de A.O.C. Bordeaux toegelaten. Eigenlijk is het vreemd, dat deze wijnen niet als Bordeaux verkocht mogen worden. Sommige wijnhandelaren geven ze, terecht, een plaats in hun prijscourant onder het hoofd Bordeaux rouges. Er zijn geen natuurlijke begrenzingen, bodemge steldheid en klimaat zijn vergelijkbaar. Een belangrijke stimulans ter verbetering van de kwaliteit was het inrichten met steun van de regering van Oenologische Institu ten. Het produktiegebied is verkaveld in kleine familiebedrijfjes, liefst 65% daarvan niet groter dan 3 ha In het verleden hebben de 2.600 wijnbouwers elk hun eigen wijn gemaakt. Romantisch weliswaar, maar economisch onverantwoord. Daarbij komt nog, dat van een homogene kwaliteit geen

Heineken - Tap en Schap | 1983 | | pagina 12