Darlant du Min Wanneer de naam Bergerac valt, denken velen onmiddellijk aan de heldhaftige ridder die met zijn abnormaal grote neus de door hem zeer beminde jonkvrouw niet durfde te benaderen. Mogelijk zullen sommigen weten, dat in de Franse literatuur een bekend schrijver zich tooide met de naam Cyrano de Bergerac, geboren te Parijs in 1619, tijdgenoot van Molière. Wat wijn betreft, zullen vooral ouderen onder ons denken aan op Sauternes gelijkende zoete wijnen. In "Lodewijks Wijngids" staat onder het hoofd "Bergerac" niets anders dan: "Voortreffelijke likeurwijnen". In onze dagen mogen we spreken van veelsoortige wijnen uit Bergerac. DOOR J. ZELLENRATH De veelsoortige wijnen uit Bergerac Bergerac is een oud stadje dat al in 1254 het privilege van vrije stad verkreeg van Henry III van Engeland. Om te begrijpen wat de koning van Engeland daarmee te maken had, moeten we teruggrijpen naar een zeer belangrijke periode in de historie van Frankrijk en met name dit zuidweste lijke deel "de Aquitaine". Het huwelijk tussen Lodewijk VII, koning van Frankrijk, en het 15-jarige meisje Eleonore d'Aquitaine was geen gelukkige verbintenis geweest en werd in 1152 offi cieel door het Concilie van Beaugency ont bonden. In datzelfde jaar hertrouwde Eleonore met Hendrik II Plantagenet, graaf van Anjou, hertog van Normandië, die in 1154 koning van Engeland zou wor den. Uit dit huwelijk werd genoemde Henry III geboren. "Un vin qui a du nez. opgelegd om bepaalde toezeggingen van de inwoners van Bergerac af te dwingen. Pas de 16e januari 1255 komt een overeen komst tot stand volgens welke wijnen uit Bergerac weer naar Engeland, Schotland en Ierland geëxporteerd mogen worden. Dit betekent voor de wijnhandel het begin van goede tijden en snelle uitbreiding van beplante oppervlakte. Daaraan komt plot seling een einde met de slag bij Castillon, waar Talbot de Engelsen versloeg en dit gewest onder de kroon van Frankrijk bracht. Daarmee komen onze lage landen in het verhaal. De grote afnemers van wij nen uit Bergerac werden Holland en enkele Duitse staten. Bergerac was in de tijd van geloofsvervolging een bolwerk van protes tantisme. Getuige daarvan zijn nog talrijke vestingen en kastelen, in onze dagen inge richt als musea van geschriften. Velen vluchtten naar ons land en vestigden een levendige wijnhandel. Het waren voorna melijk de zoete witte wijnen die via Dor- dogne en Gironde over zee naar ons land verscheept werden. Eleonore had als bruidsschat het hertog dom Guyenne (Aquitaine) meegebracht dat maar liefst een gebied omvatte vanaf de Loire tot aan de Pyreneeën en van de Atlantische Oceaan tot diep in het binnen land, de Cévennes, meer dan een kwart van het huidige Frankrijk. Het is een bewogen deel van de geschiedenis van Frankrijk, de tijd van de opeenvolgende, desastreuse kruisvaarten en de honderdjarige oorlog met Engeland om de Aquitaine weer onder Franse kroon van de Capétiens te brengen. Het is verleidelijk om hierbij langer stil te staan, omdat in dit tijdperk niet alleen de grondslag van het hedendaagse Frankrijk, maar ook van Vlaanderen en onze gewes ten ligt. De tijd van Richard Leeuwenhart (1157-1199), het begin van de geschiedenis van Engeland als deel van Europa. Alle maal erg belangrijk en interessant maar waar het in onze beschrijving om ging, was dat de Aquitaine gedurende drie eeuwen vanuit Engeland werd geregeerd en het stadje Bergerac stadsrechten verkreeg van de koning van Engeland. BEGIN VAN EEN WIJNCULTUUR Hoewel waarschijnlijk de Romeinen hier als eersten de wijnstok plantten, moeten we het begin van een wijncultuur in de zojuist besproken periode zoeken. De eer ste geschriften over de wijnen van Bergerac zijn afkomstig uit Engeland. Merkwaardig genoeg zijn dit documenten die betrekking hebben op het embargo dat Hendrik III, zoals we uit het voorgaande weten koning van Engeland, als economische sanctie had 11

Heineken - Tap en Schap | 1983 | | pagina 11