woordde de heer Van Schaik dat de organi satie, en daarmee wellicht de bemanning van Vrumona tegen de achtergrond van deze problemen aanpassing zal behoeven. De verwachting is dat dit vooralsnog niet hoeft te gebeuren via gedwongen ontslagen maar dat dit via natuurlijk verloop kan worden bewerkstelligd. In de gedistilleerd- en wijnsector, die het afgelopen jaar niet te lijden had van een ac cijnsverhoging, deed zich een lichte verbe tering voor. Door de sluiting van de vesti ging te Hattem heeft een sanering van het vruchtenwijn-aandeel dat onrendabel was, plaatsgevonden. VERENIGDE STATEN Ondanks het feit dat er ook in Amerika sprake is van enige stagnatie in de bier markt, is het importsegment gegroeid. Heineken heeft van die groei kunnen mee profiteren want de vooraanstaande positie die het merk in de Verenigde Staten onder de importbieren inneemt is, ondanks de toegenomen concurrentie, gehandhaafd. Dat is mede te danken aan de bijzondere inspanningen van de importeur Van Mun ching Co. Inc. In 1983 is het vijftig jaar geleden dat Van Munching met de import van Heineken bier begon. In 1982 werd bijna 2,5 miljoen hectoliter Heineken bier in de Verenigde Staten verkocht. Met een aandeel van circa 40% is Heineken veruit de grootste in het importsegment. AFRIKA EN AZIË/OCEANIË In 1982 werd het belang in een aantal deel nemingen in Centraal Afrika verdubbeld. In het jaarverslag schrijft de Raad van Be stuur dat, op grond van het vertrouwen in de toekomst, de hiermee gemoeid zijnde investeringen gerechtvaardigd zijn. In het afgelopen jaar steeg de hoeveelheid onder toezicht van Heineken gebrouwen bier op het Afrikaanse continent met bijna 6% naar 6,3 miljoen hectoliter. In het Verre Oosten is de economische groei in het afgelopen jaar geremd door de daling van de wereldmarktprijzen voor lo kale produkten die voor de export zijn bestemd. Dat had als resultaat dat veelal de koopkracht verminderde en er een verhe vigde concurrentie optrad in de landen waar wij belangen hebben. Desondanks waren de door Heineken in dit gebied be haalde resultaten bevredigend en zijn ook de verwachtingen voor de toekomst niet ongunstig. TOEKOMST Ondanks de weinig rooskleurige situatie waarin de wereld zich economisch gespro ken bevindt, heeft Heineken op de talrijke markten waar wordt geopereerd haar posi tie kunnen handhaven of zelfs versterken. Onder de moelijker wordende omstandig heden is duidelijk geprofiteerd van de ge ografische spreiding van activiteiten en van de goede naam van de produkten. De Raad van Bestuur spreekt zich in voorzich tige bewoordingen uit over toekomstige in vesteringen maar geeft tegelijk duidelijk aan dat de onderneming alert zal zijn op ex pansiemogelijkheden die passen in het spreidingsbeleid en die de continuïteit van de onderneming ten goede zullen komen. Verkopen onder toezicht van Heineken gebrouwen bier* (in miljoenen hectoliters) 23,4 24,6 25,9 26,8 26,9 35 1978 1979 1980 1981 1982 *het boekjaar 1978 is geëindigd op 30 september. 30 4

Heineken - Tap en Schap | 1983 | | pagina 4