weer moeten ze met vlechtwerk beschermd worden tegen verstuiving als gevolg van de immer aanwezige en soms in hevige kracht manifesterende winden. Het wonderlijke van zulk een wijngaard aan zee is, dat men de indruk heeft een aantal wijnplanten in het zand te zien staan, terwijl in werkelijk heid een centraal wortelgestel het geheel van vegetatie voedt. Soms wordt het hele gestel wel honderd jaren oud. Wijnbouwer en wijnplanten zijn vergroeid met deze in gewikkelde cultuur van wijnwinning waar de druiven bijna vanuit de Atlantische Oceaan lijken voort te komen. Alleen ster ke plante als de reeds genoemde Ramisco- druif gedijen hier waar niets anders wil groeien Ramisco is nog steeds dezelfde plant die hier sinds mensenheugenis op zo wonder baarlijke wijze druiven voortbracht. Een van de weinige plekjes in Europa die ge spaard bleven voor de allesverwoestende druifluis aan het einde van de vorige eeuw. De hier gewonnen rode wijnen zijn vol van smaak, in de jeugd zelfs hard te noemen. Met wat leeftijd worden ze milder en ver krijgen met de tijd zelfs een bepaalde dis tinctie. Ook de witte wijnen hebben een goede reputatie, maar blijven in een kwali- teitsvergelijk toch achter bij de faam die de rode wijnen sinds eeuwen genieten. We mogen Colares zeker tot de hoogste kwaliteitsklasse van de rode wijnen uit Por tugal rekenen. Rucellas: Bucellas mag daarnaast als de meest ge vraagde witte wijn worden genoemd. De wijn komt van de Arnitodruif. Het aan- plantgebied ligt westelijk van Lissabon. Over de kwaliteit valt te twisten. In de wijnatlas van Hugh Johnson staat hij te boek als "een plezierig fris drinkwijntje" terwijl andere auteurs Burcellas als de beste witte wijn van Portugal aanprijzen, zoals b.v. in Vinetum het geval is. Hoe dan ook, om zelf een oordeel te kunnen vellen, zult u moeite moeten doen. Eigenlijk kunt u een Burcellas alleen ter plaatse, in het produktiegebied, proberen. Er is te weinig van om tot een lonende export te komen. MOSCATEL DE SETÜBAL Heel anders ligt dat met de Moscatel de Se- tübal, die is in Nederland verkrijgbaar op alle niveaus van redelijk oud tot zeer oud. Voorwaar een wijn waarmee u eenmaal in uw leven kennis gemaakt moet hebben. Al was het alleen maar om te kunnen meepra ten. Er is Moscatel de Setübal (spreek uit: de stoebal) van zes jaar tot tachtig jaar oud op de Nederlandse markt. We spreken nu over één van de beste wijnen uit de muskaatdruif ter wereld. We hebben eens een proeverijtje opgezet met Moscatels van 5, 25,50 en meer dan 80 jaar oud en het was erg aangenaam om deze zeer fruitige zoete wijnen eens in verschil lende kwaliteitsklassen te beoordelen. Op voorhand waarschuw ik, dat u die leeftijden niet al te serieus moet nemen. Meestal komt het er op neer, dat kleine hoeveelhe den van oude jaargangen een bepaalde fi nesse verlenen aan de wat al te onstuimig geprononceerde fruitsmaak van jongere wijnen. Op onze proeverij kwam de Mos catel met een leeftijdsaanduiding oogstjaar 1934 als meest gewaardeerde uit de bus. Zo'n wijn kost voor de consument ±f 90- per fles. Er is ook nog een rode Moscatel "de Roxo" -20 oud- in de handel. Voor het geld hoeft u deze delicatesse niet te missen. Er is al een Moscatel de Setübal voor de consument verkrijgbaar vanaf f 14,75. Men drinkt hem uit zeer kleine coupes ingeslepen kristal. Men beschouwt een Moscatel de Setübal als dessertwijn d.w.z. om na de maaltijd te drinken. Naar mijn mening is een goed gekoeld (6-8°C) slokje Moscatel op elk moment na het mid daguur een dienstig opkrikkertje dat met zijn frisse tintelende fruitsmaak en vruchte suiker onze ingedeukte energie gezellig op pept. De vruchten komen van de vitis apiana, dat is de bijenwijnstok, zo genoemd om het ho ge zoetgehalte van de voortgebrachte vruchten. Er is ook nog een blauwe Mosca- tel-druif die gedeeltelijk ook voor de Setü bal wordt aangewend. De uit de druiven ge perste most vergist erg snel en wordt tot rust gebracht door toevoeging van gedistil leerde wijn, z.g. brandy. Op dat moment begint een behandeling op fust die de wijn zo uitzonderlijk maakt. Er worden hoeveelheden druiveschillen aan de wijn toegevoegd die met hun zuren een zekere frisheid en rinse smaak aan deze nectar ver lenen. Dat zal men in de loop van de komende jaren nog enkele malen herhalen. Een Moscatel de Setübal is goudgeel van kleur. Met het ouderen verkleurt hij via amber naar diep bruin, maar altijd glan zend van kleur. Met een zoete wijn als "nagerecht" op ach tereenvolgens vier "parlants" mag ik deze reeks over Portugese wijnen besluiten. Ik ben nieuwsgierig wanneer ik de eerste lezer tegen het lijf zal lopen die durft bekennen een zoete wijn heerlijk te vinden. Tegelij kertijd ben ik er van overtuigd, dat er daar naast tallozen zullen zijn die de door mij ge tipte wijnen eens zullen proberen. Moscatel de Setübal wordt gemaakt van de muskaatdruif 23

Heineken - Tap en Schap | 1983 | | pagina 23