Darlant du pin Over wijn kun je blijven praten. In dit vierde en laatste artikel over Portugal als wijnproduktiegebied heb ik nog een paar verrassingen in petto. Wat te denken bijvoorbeeld van een zoete warme wijn, zondoorgloeid als Moscatel de Setübal. Daarmee zijn we gekomen aan de monding van de rivier de Taag, die bij Lissabon breed vervloeit in de Atlantische Oce aan. DOOR J. ZELLENRATH PORTUGAL Carcavelos: Carcavelos, eens buiten de grenzen min stens zo bekend als Port, dreigt door de op dringende urbanisatie weggedrukt te wor den. Het is nu reeds moeilijk om een fles van deze ai of niet zoete respectievelijk aperitief- of dessertwijn in handen te krij gen. Diegenen die een bittertje in de wijn niet weten te waarderen, zullen geen lief hebber worden van deze naar amandelen riekende wijn. Hij lijkt veel op Amontilla do sherry, zeggen sommigen. De wijn is donkergeel van kleur: geel met veel rood. Colares: Colares mogen we uniek noemen in menig opzicht. Hier staan de wijnstokken naar het lijkt in zeezand (direkt aan zee) overge leverd aan de willekeur van de westewin den van over de Oceaan. Een rode wijn nog wel die hier zijn oorsprong vindt. Er ligt een dikke zandlaag op de zeeklei -chao TEGENSTELLINGEN Lissabon, stad van schrille tegenstellingen. Havenstad met armoedige wijken waarbovenuit grote bankgebouwen en hy permoderne luxueuze hotels torenen. De liftboy is een knulletje van hooguit veertien jaar. Hij ziet er precies uit als dat poppetje in de etalage van vroeger dat met zij stokje tegen de ruit tikte. In grijs uniform, com pleet met de cap schuin op het hoofd, zorgt hij er voor, dat u op de gewenste etage te recht komt. Volkomen overbodige funktie zoals wij, uit het rijke noorden, weten. Al leen in stand te houden als het niet veel kost. Op straat de schrille tegenstelling tus sen welstand en creperen. De muren volge- kalkt met kreten, die overigens in elk land van gelijke strekking zijn. Er liggen enkele kleine wijnbouwgebieden aan de kust, noordelijk en ten zuiden van de stad. Ze zijn waard om hier besproken te worden. De aldaar geproduceerde wijnen zijn van opmerkelijke kwaliteit. De aangeplante oppervlakte is echter te gering om ooit volumen van enige importantie te kunnen opbrengen. rijo - genaamd, die wordt weggegraven om de wijnstokken te kunnen planten. Kuilen variërend van één tot maar liefst 8 a 9 meter zijn uitgediept om de Ramisco druiven in de kleilaag te kunnen planten. Dat graven is zeker niet ongevaarlijk en er moeten vei ligheidsmaatregelen in acht worden geno men om bij instorten van de zandwand de graver snel te kunnen redden. Er zijn altijd drie gravers gelijktijdig bezig. De man op het laagste niveau werpt het zand omhoog naar nummer twee terwijl nummer drie met een speciaal werktuig het zand op de vlakte trekt. Er worden dunne stammen van ongeveer drie meter lengte geplant, te vergelijken met jonge aanplant in een park. Ze gaan zo'n 25 cm diep in de klei laag om te wortelen. Ze worden schuin te gen de trechtervormige zandwand gelegd en gaan deze op de duur geheel bedekken. Aldus een versteviging vormend tegen het wegglijdende zand. De ranken die de wijnplanten vormen, worden telkens met zand bedekt en zo wordt als het ware een verankering verkregen. De vruchten ont staan boven de omwalling, maar daar al- Een van de kelders waar Moscatel de Setübal ligt opgeslagen 22

Heineken - Tap en Schap | 1983 | | pagina 22