Bijlbko dient gemak de mens TOERISTEN De interesse van Toko richt zich voorna melijk op die bungalowparken en campings waar toeristisch gekampeerd wordt en waarvan de ondernemer het belangrijk vindt om zijn gasten zo veel mogelijk service te kunnen verlenen. Met dat toeristisch kamperen wordt bedoeld: de mensen die een aaneengesloten periode op vakantie zijn. Op campings waar voornamelijk gasten in sta-caravans verblijven, bestaat in de meeste gevallen geen belangstelling voor een uitgebreide supermarkt. Het blijkt namelijk dat deze mensen in de zomermaanden hun huis houding verplaatsen van de woning naar de caravan en de boodschappen meestal van thuis meenemen. "Maar in ieder geval zit er in de groep toeristische kampeerders wel toekomst" is de mening van de heer J. de Vries directeur van Toko Rekreatie Service B.V. Vooral de groep Nederland ers die het eigen land willen (her)ontdek- ken groeit en de verwachting is dat er dit jaar 10% meer Nederlanders in eigen land vakantie zullen houden. Volgens de heer De Vries is er bij Toko nog maar weinig te merken van de vakantiespreiding. Een gevolg hiervan zou namelijk moeten zijn dat de zogenaamde vakantiepiek wat minder druk en wat langer wordt. Die verlenging heeft op de campings en recre- atiebedrijven waar Toko zich heeft geves tigd, nog niet duidelijk plaatsgevonden. Voor Toko betekent dit, dat de winkels gedurende de periode dat zij geopend zijn, -ongeveer zo'n zesentwintig weken (van Pasen tot eind september)- tien topweken en zestien wat rustiger weken hebben. PARTNERS IN SERVICE Wanneer een eigenaar of beheerder besluit met Toko in zee te gaan, dan verpacht hij zijn winkel of horeca-etablis- sement aan Toko Rekreatie Service. Zodra Toko de winkel of het horeca-ge- deelte gepacht heeft, neemt zij ook de gehele exploitatie voor haar rekening. De filosofie hierachter is dat zij dit beter kan dan de doorsnee exploitant. De heer M.J. Pasman (merchandiser) zegt hierover: "Wij zijn beter afgestemd op de behoefte van de vakantiegangers, wij kunnen meer service bieden en kunnen een uitgebreider assortiment aanbieden. De ondernemer is hiermee van de rompslomp af omdat er doorgaans toch erg veel werk voor hem vastzit aan het beheer van een winkel, zoals voorraadbeheer, boekhouding en personeelsbezetting." De maatstaven die Toko aanlegt om tot pacht van een cam pingwinkel over te gaan zijn: een terrein met ongeveer 600 plaatsen, een winkelom- zet van minimaal een half miljoen gulden, en voor horeca een omzet van zo'n twee en een halve ton. "Maar een bedrijf waarvan wij denken dat nog "in de groei" is, komt ook in aanmerking" aldus de heer De Vries. Toko Rekreatie Service B.V. exploiteert winkels en horecabedrijven op campings en recreatieterreinen. Deze dochter van het Ahold- concern rekent zich tot specialist op dit gebied en wil deze know-how ter beschikking stellen van de beheerder of eigenaar van de recreatiebedrij ven DE CAMPINGWINKEL HOEFT NIET DUUR TE ZIJN De winkels zijn zeven dagen in de week geopend en omdat het koopgedrag van de campinggast anders is dan die van de "normale" consument, is de groepering en presentatie van de produkten hierop afgestemd. De heer Pasman: "Toko wil de prijzen in deze winkels concurrerend houden, niet op discount-niveau maar wel laag. Wij willen graag dat de mensen in de campingwinkel hun boodschappen doen en niet door te hoge prijzen naar andere winkels op zoek gaan." In deze, zoals Toko het zelf noemt "gemakswinkels", nemen de bier- en frisverkopen 10% van de omzet voor hun rekening. Er wordt zowel Heineken als Amstel bier verkocht met in de winkels in de kuststreken wat meer vraag naar Amstel in monover pakking. "Wat ons opvalt is, dat de cam pinggast ook in zijn vakantie prijs stelt op een vertrouwd merkartikel". "MAKKELIJK" UIT ETEN Toko exploiteert momenteel op vijftig terreinen in Nederland een winkel en op zeventien daarvan ook een horeca-etablis- sement. "Het blijkt voor de recreatie-on dernemer meestal emotioneel makkelijker te zijn de winkel te verpachten dan het horecagedeelte. Meestal trekt dit gedeelte hem zelf 't meest aan en vaak helpt ook zijn familie hier graag een handje mee" aldus de heer De Vries. De Toko horecaformule richt zich op drie soorten bezoekers: de etende, de drinken de en de feestvierende gast en houdt daar met de inrichting van de betreffende ruimte rekening mee. Deze exploitaties bestaan uit bars, feestzalen en op de grotere camping ook uit een zogenaamde eetshop, waar de gasten tegen lage prijzen kunnen eten. Toko zelf omschrijft deze eetshops als: lekker gemakkelijk, lekker goedkoop en lekker lekker. UITGEBREIDE SERVICE Toko Rekreatie Service wenst zowel aan de horeca-ondernemer als aan hun gasten zoveel mogelijk service te verlenen. Vandaar dat zij meerdere activiteiten ontplooit. Zo geeft zij zes maal per seizoen de "Uit en Thuis" krant uit in een oplage van 50.000 exemplaren per nummer. In deze gratis krant staan toeristische tips, interviews met bekende Nederlanders, de aanbiedingen in de winkels en advertenties. De service aan de beheerders bestaat verder nog uit het geven van advies betref fende het bouwen en inrichten van de winkels. "Ook weer omdat wij weten hoe een campingwinkel het meest praktisch kan worden ingericht" verklaart de heer Pasman. Voor wat betreft het horeca-gedeelte krijgt Toko zelf ook advies, namelijk van het Heineken Bouwbureau! "Toko hoopt in de toekomst met de grote recreatieketens te kunnen samenwerken. Waar wij ook aan denken is om camping winkels buiten een camping of recreatie terrein te vestigen zoals dat nu al het geval is in St.Maartenszee. Als we nu eens een eiland als Ameland of Terschelling als één groot recreatieterrein beschouwen, dan is er in de toekomst best plaats voor een centrale campingwinkel die dan wel, net als de overige campingwinkels, alleen gedurende het zomerseizoen geopend is" aldus directeur De Vries. 12

Heineken - Tap en Schap | 1983 | | pagina 12