Resultaat is een laaggradige wijn met een vrij hoog zuurgehalte waarin het prikkeltje als gevolg van de appel-melkzure vergisting bewaard is gebleven. Een frisse, aromati sche wijn die jong gedronken moet wor den. WIJN UIT HET GROENE LAND Groen is de omgeving waaruit deze wijn komt. Voor Nederlanders nauwelijks ver meldenswaardig, verwend als zij zijn met de weldadige werking van groen op de ge hele mens. In het warme zuiden, waar men minder bedeeld is, worden rijkelijk groen- geschakeerde oorden in paradijselijke be woordingen beschreven. Men heeft dan ook wel eens verondersteld, dat de naam Vinho Verde zou zijn ontstaan als wijn uit het groene land. De kleur van deze wijnen heeft in geen ge val betrekking op de naam. Er wordt veel meer rode dan witte Vinho Verde geprodu ceerd. Al zij hierbij opgemerkt, dat de wit te Vinho Verde groenachtig van tint is. De rode Vinho Verde is vanwege zijn hoge zuurgehalte ongeschikt voor de consument in Nederland. In Portugal zelf en in Brazilië wordt deze dorstlesser echter zeer gewaar deerd. Dat laatste is ook de werkelijke aanleiding waarom de bewoners van Minho deze speelse, verwachting wekkende naam aan hun wijn gaven. Groen in de betekenis van jong - nieuw. Denken wij er zelf nog wel eens over na, dat we jonge verse haring - groen- noemen. De laatste tijd is er steeds meer vraag naar lichte, laaggradige wijnen. In Amerika zijn de light wines een ware rage. Wijnen die je zo maar op welk moment van de dag ook drinkt, gewoon omdat je dorst hebt. Een bijkomstig voordeel is dan nog, dat je met het noodzakelijke op peil houden van het vochtgehalte in je lichaam je ook de zo ge wenste zuren opneemt, terwijl het lage al coholgehalte niet (letterlijk) het evenwicht verstoort. t lagering veroorzaakt verlies aan zuren. Een goede Madeira moet evenwichtig zijn in restzoet, zuren en alcohol. Mindere soorten met als doel tegen lage prijs in de handel te worden gebracht, wor den gedurende een korte periode op een temperatuur van boven de 100 °C bewaard; als het ware gekookt, een methode die we ook in andere warme landen kennen: vin cotto. In deze Madeira's is de suiker gekaramelli- seerd en lijkt niet meer op de edele soorten waaraan Madeira eertijds zijn grote reputa tie dankte. WIJNEN UIT PORTUGAL Port en Madeira behoren tot de categorie versterkte wijnen, d.w.z. wijnen waarvan het alcoholpercentage door toevoeging van gedistilleerde wijn is opgevoerd. Voorbeel den zijn Sherry, Marsala, Pineau de Cha- rente, Vermouth e.d. Er komt uit Portugal een aantal wijnen waarvan het alcoholgehalte door de hoeveelheid suiker in de druiven werd be paald. Natuurlijke wijnen waaraan door de mens niets werd toegevoegd. In sommige gevallen heeft de wijnbouw wel voorwaar den geschapen waarmee het karakter van de betreffende wijn wordt bepaald. Vinho Verde: De aanplant en groei voor een Vinho Ver de is bijvoorbeeld totaal afwijkend van de wijze waaraan we voor andere wijnen ge wend zijn geraakt. In het noordwesten van Portugal boven de stad Porto, het gebied Minho, vinden we de oorsprong van de Portugese Natie rond de stad Braga. De wijnstok groeit hier nog in zijn meest weelderige vorm, niet teruggesnoeid, niet aangebonden, zomaar uitbundig in de bo men, zoals het sinds mensenheugenis altijd is geweest. Tot wel elf meter hoog klimmen de ranken in de populieren. Wel vreemd om hier in oogsttijd de plukkers met lad ders in de bomen te zien klimmen, terwijl in diezelfde tijd elders mensen gebukt staan over door snoei- en bindwijze laaggehou den struiken om de druiveoogst binnen te halen. Feitelijk groeien de druivetrossen in de schaduw van het gebladerte. In streken waar zonnelicht en -warmte schaarser zijn, zal men juist omgekeerd trachten de drui ven optimaal aan deze voor suikervorming en rijpheid van vruchten onontbeerlijke omstandigheden bloot te stellen.

Heineken - Tap en Schap | 1983 | | pagina 19